فارسی
شنبه 25 مرداد 1399 - السبت 25 ذي الحجة 1441

  322
  0
  0

وجود فرعونيان در هر زمان

 

 نمونه اش را در اين زمان در آمريكا و اروپا داريم . در رؤساى جمهور آنان كه در بعضى از كشورهايى كه ملت آنها ضعيف و مستضعف هستند ، فرهنگ فكرى بالايى ندارند ، اين اخلاق را اعمال مى كنند .

 اين اخلاق فرعون بود . ممكن است پدرى در محيط خانه اش مانند فرعون باشد ؛ يعنى داراى اخلاق برترى جويى باشد . بگويد : من بالاتر ، عزيزتر و قوى تر هستم ، پس همسرم كنيز من و بچه ها نيز برده من هستند . هنوز در بعضى نقاط ايران اين وضع و فرهنگ هست . در گوشه و كنار مملكت هنوز همسران و فرزندان حق رأى ، اختيار و انتخاب ندارند . هنوز پدران بچه ها را به سر كار مى فرستند ، وقتى حقوق مى گيرند - كه شرعاً ملك خودشان است - بايد به پدر خود بدهند و حق تصرف ندارند .

 اين پدر اگر روزى توبه كند ، بايد تمام پول هاى قالى بافى دختر و كارگرى پسر خود را به او برگرداند ، و الاّ در قيامت مديون است . كسى كه برترى جو است ، خورنده و استخدام كننده است ، مهريه همسر و مال فرزندان را مى خورد . همسرش را به تدريج با تلقين و حاكميت به كنيز و فرزندان را به غلام خودش تبديل مى كند . اين چنين پدرى نيز فرعون است . همان فرعونى كه خدا در قرآن مى فرمايد : روز قيامت ، اولين كسى كه وارد جهنم مى شود ، فرعون است .

 البته در قرآن نمى شود كه اسم همه فرعون هاى تاريخ را بياورد . اگر مى خواست اين كار را بكند ، قرآن كتاب ده ميليون جلدى مى شد . قرآن مجيد نمونه ، الگو و مصداق را بيان مى كند . انسان ها بايد خود را با قرآن تطبيق دهند كه اگر مانند فرعون هستند ، از فرعونيت بيرون بيايند ، يا ديگران اين غافلانِ خواب را بيدار كنند.


منبع : پایگاه عرفان
  322
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    دعای سودمند از منظر آیات و روایات
    راهکار قرآن برای آشنایی با معارف الهی
    فرهنگ غنی دعا در شیعه
    بندگان مؤمن، تسلیم امر خداوند
    بهترین روش دعا در نظر پروردگار
    خطر سوءخلق در وجود انسان
    دعا، اظهار گدایی بنده به خداوند
    نگاه ویژهٔ خداوند به دعا و اجابت آن
    درمان بیماری شرک، نخستین رسالت انبیا
    رحمت فراگیر و گستردۀ پروردگار

بیشترین بازدید این مجموعه

      از نصايح پيامبر به ابوذر

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز