فارسی
پنجشنبه 23 مرداد 1399 - الخميس 23 ذي الحجة 1441

  992
  1
  0

مقايسه عظمت دنيا و بهشت

 

 به يقين بدانيد كه علم ، پهناى آسمان ها و زمين را نمى تواند به دست بياورد ؛ زيرا جغرافياى عالم قابل درك نيست . چگونه اندازه گيرى كنند ؟ ستارگانى كه وقتى به وجود آمدند ، نور خود را به طرف زمين فرستادند ، در رصدخانه ها طيف هاى نور را گرفتند ، حساب مى كنند كه اين نور ، پانصد ميليون سال قبل ، ثانيه اى سيصد هزار كيلومتر راه آمده تا اكنون به زمين رسيده است .

 اين ها تازه ستارگان دور دست نيستند . هنوز براى دانش بشر روشن نشده است كه آسمان اول از چه مقدار كهكشان و سحابى مركب شده است ، چه رسد به آسمان دوم و سوم .

 خدا در قرآن مى فرمايد : هفت آسمان وجود دارد . امام صادق عليه السلام مى فرمايد : آسمان اول در برابر آسمان دوم ، مانند دانه اى ارزن در مقابل هندوانه است و آسمان دوم نسبت به سوم نيز همين طور و هفت آسمان نسبت به عرش مانند حلقه روى درب نسبت به درب است .

 آن وقت قرآن در سوره آل عمران و حديد ، مى فرمايد : پهنا - نه طول - و عرض بهشت مانند پهناى همه آسمانها و زمين با تمام فضاهايى كه دارد مى باشد .

 مرحوم آيت الله صدر مى گويد : در خواب باغى ديدم كه اول و آخر نداشت . نمونه هيچ چيزى از اين باغ را در دنيا نديده بودم .

 در روايت دارد وقتى كه خدا بهشت را با عمل صالح مردم آفريد ، به بهشت گفت : خوش به حال آن كسانى كه در تو منزل مى گيرند . ببينيد آنجا چه خبر است . آن وقت عده اى اين چنين بهشتى كه پهنايش ، پهناى آسمان و زمين است ، با اندكى گناه ، در عمر اندك ، از دست مى دهند :

 » أُولَئِكَ الَّذِينَ اشْتَرَوُا الضَّلَلَةَ بِالْهُدَى فَمَا رَبِحَت تِّجَرَتُهُمْ وَ مَا كَانُوا مُهْتَدِينَ «

  اين ها در اين داد و ستد، بهشت را به قيمت به دست آوردن لذّت هاى نامشروع مى دهند ، پس سودى نكردند و انسان هاى راه يافته اى نيستند . راه آنان راه انحرافى و غلطى بوده است .


منبع : پایگاه عرفان
  992
  1
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    دعای سودمند از منظر آیات و روایات
    راهکار قرآن برای آشنایی با معارف الهی
    فرهنگ غنی دعا در شیعه
    بندگان مؤمن، تسلیم امر خداوند
    بهترین روش دعا در نظر پروردگار
    خطر سوءخلق در وجود انسان
    دعا، اظهار گدایی بنده به خداوند
    نگاه ویژهٔ خداوند به دعا و اجابت آن
    درمان بیماری شرک، نخستین رسالت انبیا
    رحمت فراگیر و گستردۀ پروردگار

بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
بنده خدا
سلام اگه ممکنه لطف کنید منبع روایت آسمان اول همچون ارزن است ... را به من اطلاع بدهید چون در حال تحقیق در مورد تمام روایات مربوط به زمین و آسمان ها هستم . اگر روایات دیگری هم هست متشکر می شوم ... مثلا من روایت حلقه نسبت به بیابان را خوانده ام فکر کنم در کتاب توحید صدوق ... با تشکر
پاسخ
1     0
5 دى 1391 ساعت 02:53 صبح
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز