فارسی
چهارشنبه 17 آذر 1400 - الاربعاء 4 جمادى الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1232
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

ارتباط با خدا از راه ذكر

 

  آيات و روايات همه اهل ايمان را دعوت مى كنند كه در همه احوالات و برنامه هاى زندگى به ذكرهايى متوسل شوند كه به نتايج و محصولات مطلوبى در دنيا و آخرت برسند . به خصوص در ماه مبارك رمضان كه بهترين موقعيت است ، اين سفارش را بيشتر تأكيد مى كنند .

 از ميان اذكار ، يكى »بسم الله الرحمن الرحيم « است ، كه صد و چهارده بار در قرآن كريم آمده و يكى هم »الحمدلله رب العالمين « كه مسأله حمد در آيات متعددى ذكر شده است .

 يا ذكر »استغفر الله و أتوب إليه « است كه در دعاها و روايات زياد آمده است و وجود مبارك رسول خدا صلى الله عليه وآله با اين كه عيبى و نقصى نداشتند ، اما شبانه روز هفتاد بار به ذكر »استغفر الله « متوسل مى شدند ؛ يعنى با همه وجود ، بدون داشتن عيب و نقصى در اعمال و عبادات ، از خداوند مهربان طلب مغفرت مى كردند .

 حتى در قرآن مجيد به حضرت واجب مى كند كه با زبان خود اين ذكر را به نيابت از امت نيز بگو و براى همه امت از من طلب مغفرت و آمرزش كن :

 » وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ «

 اين امر خدا است . معلوم مى شود از نظر معنوى اين ذكر حدّ بالايى دارد كه حتى افراد بى عيب و نقص مانند حضرت نيز وظيفه داشتند كه به اين ذكر متوسل شوند .

 ذكر ديگر :

 » إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّآ إِلَيْهِ رَ جِعُونَ «

 كه يكبار در قرآن ، در سوره بقره آمده است ، كه تعليم اين ذكر به اين خاطر بوده كه حادثه ديدگان قدرت ، صولت و حمله، پنج حادثه سنگين را ، با توسل به اين ذكر بشكنند كه مبادا صولت و حمله آن حوادث بندگان مؤمن را از پروردگار عزيز عالم و فيوضات حضرت حق دور كند و براى آنها كمر شكن باشد .

 از نيرو و توانى كه در اين ذكر است ، بهره بگيرند تا در برابر آن پنج حادثه شكست نخورند و براى خدا بمانند . شيطان آنها را از خدا نگيرد و آنها را فرارى ندهد . كم حوصلگى ، عجز و ناتوانى بر آنها مسلّط نشود .

 ذكر ديگر :

  » لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظيم «

  است كه در دعاها و روايات فراوانى آمده است و ذكر ديگر :

  » لا اله الا الله «

  است كه يكبار در قرآن آمده است .


منبع : پایگاه عرفان
1232
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا  

^