فارسی
چهارشنبه 17 آذر 1400 - الاربعاء 4 جمادى الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
702
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 3 آبان 1391 ساعت 08:21 صبح

استاد انصاریان : زندگی انبیاء و امامان معیاری برای سنجش رفتار انسان‌ است

استاد انصاریان : زندگی انبیاء و امامان معیاری برای سنجش رفتار انسان‌ است

 

خبرگزاری رسا ـ مبلغ برجسته حوزوی گفت: خداوند زندگی و رفتار انبیاء و ائمه(ع) را میزان اعمال زندگی بشر دانسته و فرموده «لقد کان لکم فی رسول الله أسوة حسنة» که در صورت پیروی دیگر به اشتباه راهی را نخواهند پیمود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، استاد حسین انصاریان، مترجم و مفسر قرآن کریم، شب گذشته در مسجد اعظم قم گفت: برای هر شغل و حرفه‌ای و به تناسب آن ترازو و میزانی مانند ترازو،‌ متر و دماسنج وجود دارد.

وی افزود: پروردگار عالم برای ترازو ارزش قائل شده و بندگان خود را به این مسأله دعوت کرده که در کیل و ترازو خیانت نکنند.

این خطیب برجسته با بیان این‌که خداوند سوره‌ای را در قرآن کریم با عنوان خیانت‌کنندگان به ترازو نام‌گذاری کرده است،

بیان داشت: پس از نازل شدن این سوره، خیانت در ترازو و در کیل در شهر مدینه کاستی گرفت.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید «و زنوا بالقسطاس المستقیم»، یعنی کالاها را با ترازوی درست وزن کنید، و همچنین در آیه دیگری می‌فرماید «و أقیموا الوزن بالقسط» یعنی بر اساس عدل وزن را برپا دارید که این آیه و تأکیدات دیگر در قرآن حکایت‌گر اهمیت ترازو و سنجیدن بر اساس آن است.

استاد انصاریان بیان کرد: خداوند نیز در امور معنوی برای تشخیص حق از باطل و نور از ظلمت ملاک و میزان قرار داده است.

وی ادامه داد: دلیل بیشتر فساد بشر این است که ترازوی معنوی که همان حق است را به کار نمی‌گیرند.این پژوهشگر و نویسنده حوزوی با اشاره به این‌که شیطان در جهان کنونی به روش‌ها و اندیشه‌های بسیاری خط‌دهی می‌کند،

افزود: ماهواره‌ها، فیلم‌ها و شبکه‌های اینترنتی بسیاری تفکرات شیطانی را در جهان گسترش می‌دهند.

وی اضافه کرد: خداوند زندگی و رفتار انبیاء و ائمه(ع) را میزان اعمال زندگی بشر دانسته و فرموده «لقد کان لکم فی رسول الله أسوة حسنة» که در صورت پیروی دیگر به اشتباه راهی را نخواهند پیمود.

استاد انصاریان خاطرنشان کرد: در زیارت امام علی(ع) آمده است که «السلام علیک یا میزان الاعمال» یعنی سنجه اعمال اوست، انسان در تمام کارها و احوال‌ها خود را با علی(ع) مقایسه کند.

وی بیان داشت: در روز قیامت انسان که پرونده خویش را بازبینی می‌کند، به هر اندازه‌ای که آن پرونده با این معیار و میزان امور معنوی یکسان نباشد،‌ زیان‌دیده می‌شود.

این خطیب برجسته با بیان این‌که ائمه(ع) و گفته‌های آنان ملاکی برای هر انسان است،

اضافه کرد: وجود امام صادق(ع) نیز میزان و ملاک است و انسان باید برای فهم عیب‌های خود را با یاین میزان بسنجد.وی با بیان این‌که یکی از روش‌های نزدیکی به ائمه(ع)،‌ عشق و محبت به آنان است،

ادامه داد: انسان اگر دوست‌دار ائمه طاهرین(ع) شود، این محبت او را وادار به نزدیک شدن به آنان می‌کند،‌ وادار می‌کند که از اخلاق این گوهرهای ناب بهره و فایده ببرد.

استاد انصاریان اظهار داشت: با محبت است که انسان می‌تواند راه کسانی را که خدا به آنان نعمت داده و نه راه گمراهان را برود.

این مترجم و مفسر قرآن کریم گفت: در این صورت خداوند خود عاشق بنده می‌شود، آن گاه است که یک انسان با جثه‌ای کوچک به اندازه جهانی وسعت می‌یابد.

 

/ پایان خبر /


منبع : خبرگزاری رسا
702
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر


گزارش خطا  

^