فارسی
يكشنبه 11 آبان 1399 - الاحد 15 ربيع الاول 1442
  99
  0
  0

برای اینکه عاشق عبادت خدا شویم چه توصیه ای می کنید ؟

اولا: نماز یک واجب شرعی و تکلیف الهی است و در راس همه واجبات قرار داده و امام صادق (ع) نماز را به عنوان یکی از مهمترین ستونهای خیمه دین معرفی کرده است ، نماز در هیچ حالی از انسان ساقط نمی شود ممکن است کیفیت انجام آن فرق کند مثلا کسیکه قادر به نماز ایستاده نیست در حال نشسته نماز بخواند ، لکن نماز از انسان در هیچ حالی ساقط نیست و ترک نماز منشا آلودگی انسان به انواع رذایل اخلاقی است نماز مانند قلعه و دژ محکمی است که انسان را از آلودگیها و ناپاکیهای جسمی و روحی و اخلاقی حفظ می کند.
ثانیا: نماز در حقیقت گفتگوی عاشقانه انسان با معبود بی همتا است نماز اعلام نیاز انسان نیازمند به خدای بی نیاز می باشد. نماز اگر براساس معرفت و محبت باشد نماز عاشقانه و عارفانه است و محبت ریشه در معرفت دارد ، پیامبر اکرم (ص) چون در اوج معرفت نسبت به خدای مهربان بوده منبع محبت بی پایان به پروردگار بودند ، و چون نماز را لحظه وصل به یار می دانستند می فرمودند من عاشق نمازم ، چنانکه امام حسین (ع) شب عاشورا را مهلت خواستند تا صبح به نماز بپردازند ، و مورخین نوشته اند که سوز و گداز امام حسین (ع) در نماز شب عاشورا چنان جاذبه ای داشت که سی نفر از لشکر دشمن جذب امام حسین (ع) شدند و از یاران امام حسین (ع) گردیدند . سلمان فارسی می گوید : اگر سجده برای خدا نبود آرزوی مرگ می کردم.
اویس قرنی که سر حلقه عارفان بود و پیامبر همیشه آرزوی دینش را داشت ، می گفت : ای کاش تمام عمر دنیا یک شب بود و آن شب را تا صبح در رکوع بودم.
بنابراین هر قدر که انسان معرفتش به خدای مهربان بیشتر باشد محبت و عشقش به او بیشتر می گردد و درنتیجه نمازش عاشقانه تر می گردد و چون خدا معشوق واقعی است ، و کدام عاشق است که از گفتگوی با معشوق خود لذت نبرد.

  99
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

عرفان اسلامی چیست و عارف حقیقی کیست؟ (پاسخ استاد ...
 معنای قربه الی الله چیست؟ "من به خدا نزدیکتر شوم" ...
برجستگی روی گنبد خضرای پیامبر چیست ؟
تعریف خودشناسی چیست ؟
برای درمان و رهایی وسواس چه باید کرد؟
تقيه چيست و انجام آن در چه مواردي لازم است؟
آیا امام زمان ازدواج کرده و دارای اولاد هستند؟        
 آیا تنها امام زمان (عج) اعمال ما را می بیند، یا همه ...
آیا گناهان ما، ظهور را عقب می اندازد؟
فلسفه غیبت حضرت حجت در چیست؟

بیشترین بازدید این مجموعه

راه مبارزه با ریا چیست ؟
راه هاي مقابله با بدبيني چيست؟
كلمه شيطان چند بار وبا چه معنايي در قرآن آمده است؟
شاگردان امام عسکری چه کسانی بودند؟
برای درمان و رهایی وسواس چه باید کرد؟

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز