فارسی
دوشنبه 29 دى 1399 - الاثنين 4 جمادى الثاني 1442

4
0
0%

ضریح امام حسین(ع) تا ماه دیگر کامل می‌شود

استاد نگارگری ایران که این روزها در حال نظارت بر ساخت ضریح امام حسین (ع) است از اتمام کار تا ماه آینده خبر داد.

به گزارش مهر، استاد محمود فرشچیان، مینیاتوریست برجسته کشورمان که در طراحی ضریح جدید امام حسین (ع) مشارکت دارد از اتمام مراحل ساخت آن تا آخر امسال خبر داد.

بر اساس این گزارش، کار ساخت ضریح جدید امام حسین(ع) که از ۱۴ خرداد سال ۸۷ و در شهر قم آغاز شده و این ضریح پیش از این قرار بود طی دو سال یعنی تا خرداد سال جاری آماده شود اما با توجه به ورود استاد فرشچیان به این طرح، مقداری به تاخیر افتاد و برابر تعهدی که مجری ساخت این ضریح به طرف عراقی داده، قرار است تا آخر سال آماده و نصب شود.

محمود فرشچیان؛ استاد نگارگری و یکی از شناخته‌شده ترین چهره‌های هنری ایران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سال ۸۶ در مجموع ۶ طرح اولیه به هیات امنای قم که سرپرستی این پروژه را در دست داشت، ارائه دادم تا نهایتا طرح نهایی مشخص شد. از همان ابتدا نظرم این بود که طرح نهایی یک طرح شماتیک است و باید برپایه و اساس صحیحی اجرا شود. حتی من توصیه کردم که ضخامت نقره مورد استفاده در ضریح حداقل ۲ یا ۳ میلی متر باشد و این مساله در قرارداد حفظ شود تا حاصل کار خراب نشود. نکته دیگر درمورد خطاطی این ضریح است. من به خط استاد موحد مقید هستم و ترجیح دادم که او این ضریح را خطاطی کند.
فرشچیان با اشاره به خطاطی استاد موحد در ضریح امام حسین(ع) گفت: استاد موحد که از استادان بزرگ خوشنویسی ایران هستند، خطاطی این ضریح را برعهده دارد. همچنین آقای خدادادزاده که ضریح امام رضا(ع) را ساخت، قلمزنی ضریح امام حسین (ع)‌ را نیز انجام می‌دهد، برادر آقای خدادادزاده، استاد رضا نیز سرپرستی کارهای زرگری و فلزکاری‌ را برعهده دارد.

این نگارگر نامی ایران، درباره مراحل ساخت ضریح امام حسین(ع) گفت: بخشی از ضریح آذرماه امسال در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد. ضریح مطهر توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات هم‌اکنون در شبستان مدرسه علمیه معصومیه(س) در قم درحال پشت سر گذاردن مراحل نهایی ساخت است.

4
0
0%
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا علیه السلام
سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...
شكر عبد ، كرم حق
ایمان، نخستین ویژگی اولیاءالله
مسجدی در اسپانیا به علت كثرت جمعیت در نمازهای جماعت ...
تخریب سازمان یافته قبور شیعیان قطر
نیایشی برای وداع با ماه رمضان‏
مراسم احیاء شب های قدر استاد حسین انصاریان اعلام شد
دعای اول
همایش نقش مرجعیت شیعه در هدایت نسل جوان

بیشترین بازدید این مجموعه

آیا مى‏توان امام زمان را دید؟
متّصلى که هرگز جدایى ندارد
بدترین دیوانه‏هاى دوران
تهجّد و عبادت نیمه شب
معاشرت معنوى وحید بهبهانى
ارزش معرفت
توبه ى قوم یونس
مراعات حقّ خوف
شيطان، در كلام صدر المتألهين‏
قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا علیه السلام

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا