فارسی
شنبه 04 بهمن 1399 - السبت 9 جمادى الثاني 1442

714
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

رعايت بهداشت در روايات و اخبار


 

قوانين بهداشتى در روايات و اخبار به خصوص در فرهنگ اهل بيت عليهم السلام فراوان است كه اگر شما به مقررّات بهداشتى كه از جانب اهل بيت عليهم السلام روايت شده، مراجعه كنيد، بيش از پنج هزار روايت در اين زمينه مى باشد.

آلوده كردن هوا و آب آشاميدنى مردم، جلوگيرى از تابش آفتاب به خانه مردم، اينها مسائلى است كه به شدت در اسلام مورد توجه قرار گرفته و حرام اعلام شده، چه بسا كه در قيامت كسى را به محاكمه بكشند و بگويند شما، قاتل هستيد. و او هم بگويد من يك مورچه را هم زير پاى خود له نكردم، در جواب به او مى گويند، آب، هوا و شهر را آلوده كردى و هزار و دويست بدن در مقابل آلودگى هايى كه ايجاد كردى نتوانست مقاومت كند، مريض شد، وبا، حصبه و سرطان گرفتند و جنابعالى در قتل آنها دخيل هستى.

حتى رسول خدا صلى الله عليه و آله مى فرمايد: تمام مراكز غذا فروشى بايد از طرف مأمورين دولت، با حقوقى كه از بيت المال به آنها مى دهند و استخدام مى كنند مورد بازرسى قرار بگيرند، اين را هزار و پانصد سال قبل فرمودند، دولت ها بايد مراكز غذاخورى را بررسى كنند. اگر غذاى مانده، خراب، بدبو و فاسد ديدند، همه را نابود كنند

و در انتخاب هواى پاكيزه، مسلمانان و مخصوصاً اطبّاى اسلامى خيلى ظريف و دقيق بودند، تا جايى كه براى انتخاب محل بيمارستان در كشور اسلامى، اطبّاء دستور دادند اول طلوع آفتاب در شمال، جنوب، شرق و غرب شهر، در يك ساعت معيّن چهار برّه ذبح شود و پوست را از آن جدا كنند، لاشه هاى اين چهار برّه به چهار ستون پاكيزه آويخته شود، نزديك غروب بروند اين چهار لاشه را نگاه كنند، هر كدام تر و تازه مانده، هواى آنجا براى بيمارستان ساختن بهتر است. اين دقت ها را داشتند، بنابراين كسى حق ندارد با رعايت نكردن بهداشت، خودش و ديگران را در معرض مرگ قرار دهد، اين خلاف است، تا جايى كه براى مؤمن امكان دارد بايد براى حفظ سلامت خود بكوشد.


منبع : پایگاه عرفان
714
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

هزاران جادۀ خطر در راه توحید
امیرالمؤمنین(ع) و زهرا(س)، مصادیق اتمّ و اکمل قرآن
مرگ و عالم آخرت
درس درستی و راستی از معصومین(علیهم‌السلام)
حضرت معصومه(س)، از راویان روایات اهل‌بیت
امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر از اخلاق سیدالشهدا(ع)
پرداخت زکات، ویژگی بارز سیدالشهدا(ع)
شهادت معصومین به نماز جامع ابی‌عبدالله(ع)
حرکت به‌سوی لقاءالله در پرتو اقتدای به سیدالشهدا(ع)
ابی‌عبدالله(ع)، مصداق اتمّ نیکی و تقوا

بیشترین بازدید این مجموعه

مناجات خدا با بندگان‏
مراحل سه گانه صبر
نظر اسلام در خواب ديدن‏
نمونه‏اى از بى‏تقوايى
گناه گريزى يوسف‏وار
1 ـ عفو از ظلم كننده
بهترين لحظات عمر
تربيت شده مكتب ماديگرى
رمز موفقيت ابن ‏سينا
گلپایگان مسجد حجت‌الاسلام ربیع‌الثانی 1395 سخنرانی ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا