فارسی
دوشنبه 07 مهر 1399 - الاثنين 10 صفر 1442

  7
  0
  0

چرا فقط براى امام حسين عليه‏السلام روز اربعين تعيين شده؟

چرا فقط براى امام حسين عليه‏السلام روز اربعين تعيين شده؟

براى توضيح جواب اين سؤال، به اين مطالب توجه كنيد:
1. فداكارى هاى امام حسين عليه السلام، دين را زنده كرد و نقش او در زنده نگه داشتن دين اسلام، ويژه و حائز اهميت است. اين فداكارى ها را بايد زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دين اسلام است. گرامى داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.
2. مصيبت حضرت امام حسين عليه السلام، براى هيچ امام و پيامبرى پيش نيامده است. مصيبت امام حسين عليه السلام، از همه مصيبت ها بزرگ تر و سخت تر بود. اگر عامل ديگرى هم در كار نبود، همين عامل كافى است كه نشان بدهد چرا براى امام حسين عليه السلام بيش از امامان ديگر و حتى بيش از پيامبر اسلام صلى اللَّه عليه وآله عزادارى مى كنيم و مراسم متعددى برپا مى كنيم.
3. در ماه محرم سال 61ق. امام حسين عليه السلام، فرزندان، خويشان و ياران آن حضرت را كشتند و اسيران كربلا را به كوفه و شام بردند و همين اسيران داغديده، روز اربعين شهادت امام حسين عليه السلام و يارانش، به كربلا رسيدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجديد شد و آن روز، روز سختى براى خاندان پيامبر بود.
4. دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسين عليه السلام، قصد نابود كردن دين اسلام را داشتند. دشمنان امام حسين عليه السلام تلاش كردند تا حادثه كربلا، به كلى فراموش شود و حتى كسانى را كه براى زيارت امام حسين عليه السلام مى آمدند، شكنجه مى كردند و مى كشتند. در زمان متوكل عباسى، همه قبرهاى كربلا را شخم زدند؛ مزرعه كردند و مردم را از آمدن براى زيارت قبر امام حسين عليه السلام، منع كردند. شيعيان هم براى مقابله با اينها، از هر مناسبتى استفاده مى كردند كه يكى از اين مناسبت ها، حادثه روز اربعين است.
5. يكى از نشانه هاى مؤمن، زيارت امام حسين عليه السلام در روز اربعين است. از حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام روايت شده است كه علامت هاى مؤمن پنج چيز است؛ پنجاه و يك ركعت نماز فريضه و نافله در شبانه روز، زيارت اربعين، انگشتر به دست راست كردن، پيشانى بر خاك نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن 1 و يكى از وظايف شيعيان را اهتمام به زيارت اربعين بر شمرده اند.

 

نويسنده:شيخ عباس قمى


منبع : راسخون
  7
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

زيارت ناحيه مقدسه
زیارت ناحیه مقدسه
تحليلي درباره اهداف قيام امام حسين
انسان زنده
آیا امام حسین (ع) خود را به هلاکت انداخت؟
حادثه عاشورا در گذر تاریخ
نقش اهل کوفه در شهادت امام حسین علیه السلام
قیام امام حسین علیه السلام از دیدگاه شیعیان
امام حسین و چرایى انتخاب کوفه
اربعین حسینی واسرای کربلا

بیشترین بازدید این مجموعه

نمايي از زندگاني امام حسین(ع)
زندگي نامه حسين بن علي (شهيد کربلا)؛ فرهنگ عاشورا
محرم و عاشوراي حسيني از منظر امام خميني(ره)
شهید علامه مطهری، پیامهای عاشورا و خطر تحریف، مروری ...
فرازهایی درباره عاشورا
واقعه عاشورا در بیانات مقام معظم رهبری
شناخت حق امام حسين عليه السلام (1)
زیارت امام حسین (ع) والاترین عبادات (1)
از مرگ کراهت داشتن؟
علت نامگذاری ماه محرم

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز