فارسی
شنبه 01 آبان 1400 - السبت 17 ربيع الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
38
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

عاشورا در كانادا

عاشورا در كانادا

كانادا كشور پهناوري است در شمال آمريكاي شمالي كه از شمال به اقيانوس منجمد شمالي، از شرق به اقيانوس اطلس و از غرب به اقيانوس كبير محدود مي شود. جمعيت آن بيش از 23 ميليون نفر، پايتخت آن اوتاواست، كه همه ساله مراسم عاشورا توسط شيعيان در آنجا برگزار مي شود.
آمار دقيقي از شيعيان كانادا در دست نيست، اما قريب به يك سوم از سيصد هزار مسلمان كانادا شيعه هستند. شيعيان مانند ساير مليت ها از آزادي و امكانات لازم برخوردارند. با توجه به وجود اقوام و فرهنگ هاي گوناگون، در بيشتر شهرهاي كانادا دهه محرم با ويژگي هر شهربرگزار مي شود. تنها نقطه مشترك عزاداري، برگزاري مجالس سخنراني است، كه با دعوت از يك روحاني از كشورهاي مختلفي، مانند: ايران، عراق، افغانستان و يا پاكستان در ايام سوگواري از آنان بهره كافي مي برند.
مراسم عزاداري بيشتر در مكان هاي سرپوشيده و تكايا صورت مي گيرد و نمود بيروني چنداني ندارد.اخيراً برخي از دسته هاي عزاداراقدام به راهپيمايي در روز عاشورا در سطح شهرها و ميادين نموده اند، كه فوق العاده تاثير داشته است. سينه زني و نوحه خواني به صورت عموم انجام مي گيرد و در پايان محفل، پرچمي به ياد امام حسين (ع) وپرچمدار كربلا قمر بني هاشم (ع) دربرابر شهرداري تورنتو به اهتزاز در مي آيد. يكي از كارهاي بسيار جالب و چشمگيري كه در كانادا صورت گرفته، پلاكارت ها، پوسترها و برچسب هاي تبليغاتي در معرفي امام حسين (ع) است كه در ايام عاشورا چهره شهر و وسايل نقليه را تحت پوشش قرار مي دهد. اخيراً شيعيان اقدام به تأسيس حسينيه ها و مراكز مذهبي نموده اند، كه عمده ترين آنها «مجمع اهل بيت» آمريكاي شمالي است كه در شهر تورنتو قرار دارد. بزرگترين مسجد شيعيان نيز در همين شهر به نام مسجد شيعيان جعفري تورنتو معروف است.

38
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

حضرت رقیه خاتون(س)
زيارت ناحيه مقدسه
زیارت ناحیه مقدسه
علماء و توسل به امام حسین علیه‏السلام
حركت امام حسين عليه السلام از مكه مكرمه به سمت عراق
زیارت اربعین
علمدار کربلا
تحليلي درباره اهداف قيام امام حسين
انسان زنده
آیا امام حسین (ع) خود را به هلاکت انداخت؟

بیشترین بازدید این مجموعه

پيام‌هاي‌ تربيتي‌ مكتب‌ عاشورا
جلوه هاي قرآن در كربلا
بن مایه ها و درون مایه هاى رخداد عاشورا (بررسى تاریخى)

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا