فارسی
سه شنبه 11 آذر 1399 - الثلاثاء 15 ربيع الثاني 1442

  9
  0
  0

عزاداری 300 هزار نفری در استانبول

در شهر استانبول در منطقه‌ای بنام آلکالی بیش از ۳۰۰ هزار شیعه، سنی و علوی با یاد حادثه جانگداز کربلا عزاداری باشکوهی را برپا کردند.

به گزارش دفتر منطقه ای فارس در ترکیه، عاشقان امام حسین(ع) در شهرهای مختلف ترکیه به یاد سیدالشهداء عزاداری امام حسین و ۷۲ تن را برپا کردند.

در شهر استانبول در منطقه‌ای بنام آلکالی بیش از ۳۰۰ هزار شیعه، سنی و علوی با یاد حادثه جانگداز کربلا عزاداری باشکوهی را برپا کردند.

بیش از ۳۵ رسانه کشوری و بین‌المللی با شرکت در این مراسم عظیم خبر برپایی این مراسم را در سراسر ترکیه و جهان مخابره کردند.

سخنرانان این مراسم با ذکر مصایب اهل بیت و حقانیت قیام حسینی اشاره نموده و آن را قیام ابدی، جاودان و خون شهدای کربلا را پیامی برای تمام قرن‌ها و وجدان‌های بیدار تعبیر کرده و امام حسین را رهبر بیداری دین و حامی جاودان قرآن و عترت معرفی کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ صلاح‌الدین ازگوندوز در سخنرانی خود با اشاره به وحدت بخش بودن قیام حسینی، مسلمانان شیعه و سنی ترکیه و جهان را به حمایت و دفاع از خون عترت پیامبر دعوت نمود.

حضار ترکیه‌ای با تکبیرهای ممتد سخنان وی را تایید کرده و عشق و علاقه خود را نسبت به خاندان عترت ابراز نمودند.

در میدان حالکالی واقع در استانبول جمعیت باشکوهی با حمل پرچم‌های حسینی و پلاکاردهای "هیات من‌الذله"، "حسین منی و ان من الحسینی"، "یا ابوالفضل عباس"، "عاشورا روز بیداری و صداقت و وفا"، "خداوند حسین و حسینیان را دوست می‌دارد"، " هیچ روزی شبیه روز عاشورا نیست و نخواهد بود" و حدیث معروف امام حسین که "از ظلم به کسی که جز خدا کسی را ندارد حذر کن"، منطقه بزرگ عزاداری در استانبول را پر کرده‌اند.

به جز استانبول، در شهرهای ازمیر، بورسا، آنتالیا، آنتاکیه، اجبیر، کجاالی، آنکارا، ارزنجان و مناتیه و سیواس مراسم عزاداری امام حسین با شکوه تمام برپا شد.

رسانه‌های خارجی از شرکت صدها هزار جمعیت در برنامه‌های عزاداری حسینی تجمع کرده و از صبح امروز تاکنون در صدها برنامه خبری و تصویری آنرا به جهان مخابره نمودند.

امشب نیز در تمام مساجد شیعیان ترکیه و بیش از ۲۲ مسجد بزرگ اهل سنت در استانبول و دیگر شهرهای یاد شده عزاداری برپا خواهد شد.

دیشب نیز در سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا و کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول عزاداری حسینی برپا شد و در شب تاسوعا تعداد زیادی از شعرا و نوحه‌خوان ضمن عزاداری پیام‌ خون حسینی را به گوش جهانیان رساندند.

  9
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

latest article


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز