فارسی
جمعه 07 آذر 1399 - الجمعة 11 ربيع الثاني 1442

  70
  0
  0

کتابشناسي آثار عاشورايي استاد حسين انصاريان / نگاهي به مقام قمر بني‌هاشم علیه السلام

کتابشناسي آثار عاشورايي استاد حسين انصاريان / نگاهي به مقام قمر بني‌هاشم علیه السلام

 


حسين انصاريان‌، قم، انتشارات، دارالعرفان، چاپ اول، 1388، 36 صفحه، پالتويي.

پژوهشي درباره مقام معنوي حضرت اباالفضل العباسعلیه السلام با توجه به آيات و روايات است. كتاب حاضر متن يكي از سخنراني‌هاي استاد حسين انصاريان است كه در آن ضمن بيان كلياتي از قرآن و روايات درباره مقام انسان و ابعاد وجودي او به بحث درباره كرامات و مقام حضرت اباالفضل العباس پرداخته شده است.

نگارنده با توجه به آيه علیه السلام 0 از سوره  اسراء (بني‌اسرائيل) به بحث درباره كرامت انسان و ارزش او در مقابل ساير موجودات پرداخته و هندسه وجودي انسان و گرامي داشتن آدم و ذريه او توسط خداوند متعال را بررسي نموده است. وي به ارزش عقل انسان اشاره نموده و سعادت و شقاوت انسان‌ را در گرو آن و ارزش انسان را نيز به عقل و معرفت او دانسته است. از نظر وي قرآن كريم و روايات معصومين ملاك همه ارزش‌هاي انساني را عقل انساني معرفي كرده و درجات بهشت را نيز به ميزان بهره‌گيري افراد از عقل سليم عنوان نموده‌اند. بطوري كه اگر عقل انسان را از او بگيرند او ديگر هيچ تكليفي در اين دنيا نخواهد داشت.

در بخش ديگري از كتاب نويسنده به قدرت بكارگيري از نيروهاي طبيعت و تسخير ساير موجودات توسط انسان پرداخته و برتري انسان بر ساير موجودات را تصوير نموده است. در ادامه نعمت‌هاي پاكي را كه خداوند به انسان ارزاني داشته است از منظري قرآني بررسي نموده و فضيلت انسان را از اين جهت نيز بر ساير موجودات را تبيين نموده و نعمت‌هاي خداوند به انسان‌ها را منحصر به فرد ارزيابي كرده است. وي به لزوم پرهيز از خباثت و استفاده از نعمت‌هاي طيب و پاك نيز اشاره نموده و اين مباحث را به عنوان مقدمه بحث روز تاسوعا يعني روزي كه متعلق به حضرت اباالفضل العباس است قرار داده و به بيان فضايل و مقامات معنوي آن حضرت پرداخته و مقام ايشان را از زبان امام حسينعلیه السلام  توصيف كرده و مقام امام عليعلیه السلام و منزلت ايشان را نيز نزد پيامبر اسلامصلی الله علیه واله بيان نموده است.

 


منبع : پايگاه عرفان
  70
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

latest article


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز