فارسی
شنبه 15 آذر 1399 - السبت 19 ربيع الثاني 1442

  70
  0
  0

حضرت قمر بنی هاشم (ع)

4 شعبان المعظم سالروز میلاد مسعود بزرگ سردار سپاه حسین(ع) تجسم تمامی ابعاد عمیق و والای الهی و انسانی مولای متقیان امیرالمومنین،‌ تبلور همه ارزشهای کربلا و اصالتهای عاشورا، عبد صالح خدا،‌ تالی تلو معصوم و فانی در امام زمان و رهبر و مولای خود حسین(ع)،‌ حضرت ابوالفضل سلام‌الله علیه است. چهارم شعبان سال 26 هجری در آسمان ولایت خانه علی(ع) ماه دیگری طلوع کرد که در کنار خورشید جهان افروز حسین(ع) «والشمس و ضحیها و القمر اذا تلاها» را تداعی و محقق می‌نمود.
سجایای والای نفسانی و صفات و کمالات پر ارج انسانی و الهی و نقش بسیار حساس و حیاتی آن حضرت تا جایی است که افکار ما را قدرت درک آن نیست و از مقام آن حضرت در درگاه ربوبی جزء خداوند و حضرات معصومین(ع) کس دیگری آگاه نمی‌باشد.
در فضیلت و عظمت و علوّ مقام باب‌الحوائج حضرت عباس(ع) همین بس که امام سجاد(ع) درباره‌اش فرمود:
رحم‌الله عمّی العباس فلقد آثر و ابلی و افدی اخاه بنفسه حتّی قطعت یداه فابدله ‌الله بهما جناحین یطیر بهما مع الملائکه فی الجنّه کما جعل جعفربن ابی‌طالب. و ان للعباس عندالله تبارک و تعالی منزله یغبطه بها جمیع الشهداء یوم القیامه. «بحار الانوار 44/298»؛
خدا رحمت کند عمویم عباس را که ایثار کرد و فداکاری نمود و با ایثار جان خود از برادرش دفاع کرد تا جایی که دو دستهایش قطع شد و خداوند به جای آن دو دست، دو بال به او داده است که مانند جعفربن ابی‌طالب در بهشت همراه با فرشتگان پرواز می‌کند و همانا حضرت عباس(ع) در روز قیامت منزلتی نزد خدای تبارک و تعالی دارد که تمام شهدا به مقام و منزلتش غبطه می‌خورند و در زیارت آن حضرت می‌خوانیم:
«السلام علیک ایها العبد الصالح المطیع‌لله و لرسوله و لامیرالمومنین...» و شکی نیست که این مقام (عبد صالح) بزرگترین و بالاترین مقام بندگان خاص و اولیای خداوند متعال است و منزلتی است که پروردگار منّان برای بیان عظمت مقام انبیای عظام و حتی رسول گرامی اسلام در قرآن آنان را به این مرتبت عظیم معرفی فرموده است.
و باز امام صادق درباره مقام حضرت عباس چنین می فرماید:
« حضرت عباس بن علی عموی ما، مردی تیز بین، متعهد و دارای ایمانی محکم و استوار بود او همراه برادرش ابا عبدالله الحسین(ع) و در رکابش جهاد کرد و با دشمنان نیکو پیکاری نمود و سرانحام به درجه‌ی عظیمه‌ی شهادت نائل شد.
و چه خوش گوید آیه الله غروی اصفهانی معروف به کمپانی در مورد مقام حضرت عباس(ع):
قامت معتدلش را نتوان طوبی خواند *****  چمن « فاستقم » از سرو قدش رونق بست
لاله‌ی روی وی از گلشن توحید دمید *****  سنبل روی وی از روضه‌ی تجرید برست
شاه اخوان صفا، ماه بنی هاشم او است  *****  شد در او صورت و معنا به حقیقت پیوست
ساقی باده‌ی توحید و معارف عباس *****   شاهد بزم ازل، شمع شبستان است.

 
پایگاه استاد حسین انصاریان

  70
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

درخواست حضرت فاطمه زهرا (س)
زندگینامه حضرت معصومه(س)
از فاطمه ای که معصومه بود
وفات حضرت فاطمه معصومه (س)
سفارش امام حسن عسکری (ع) به شیعیان
اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت
امام زمان (عج) فريادرس انسان‏‌ها
راز ورود حضرت فاطمه معصومه (س) به شهر قم
چرا امام علی علیه السلام حکومت را پذیرفت؟
ویژگی‌‏های حضرت معصومه (س)

بیشترین بازدید این مجموعه

سخنی درباره امام حسن عسکری علیه السلام  

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز