فارسی
چهارشنبه 05 آبان 1400 - الاربعاء 21 ربيع الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
787
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1388 ساعت 05:34 صبح

آغاز پروژه «شهر مجازی تمدن اسلامی»

پروژه «شهر مجازی تمدن اسلامی» به منظور استفاده هرچه بيشتر از عرصه نوين فضای مجازی در تبيين و تشريح تمدن اسلامی، به همت موسسه پژوهشی سياست‌های فضای مجازی دانشگاه تهران آغاز شده است.به گزارش شیعه آنلاین به نقل از ايكنا، فضای مجازی عرصه‌ای نوين برای معرفی و ارائه دين مبين اسلام به مردم سرتاسر جهان به وجود آورده است. عرصه‌ای كه از يك سو به سرعت در حال گسترش است و از سويی ديگر قابليت ارتباط بدون واسطه و بدون سانسور با مخاطبان در اقصی نقاط جهان را داراست.
با توجه به رشد گرايش و علاقه‌ به دين اسلام در جهان، فضای مجازی تبديل به يكی از اصلی‌ترين منابع كسب اطلاعات در مورد اسلام شده است. بر اساس آمار موتور جستجوگر گوگل (پراستفاده‌ترين موتور جستجوی اينترنت) در پنج سال گذشته، تعداد جستجوهای واژه «اسلام» به مراتب بيشتر از جستجوهای واژه‌های «مسيحيت» يا «يهوديت» بوده است. به طوری كه واژۀ اسلام پنج برابر واژۀ مسيحيت و بيش از ده برابر واژۀ يهوديت جستجو شده است.
به منظور استفاده هرچه بيشتر از اين عرصه نوين، پروژه‌ای تحقيقاتی در موسسه پژوهشی سياست‌های فضای مجازی دانشگاه تهران به مديريت «سعيدرضا عاملی»، رئيس دانشكده مطالعات جهان، با عنوان «شهر مجازی تمدن اسلامی» تعريف شد.
اين پژوهش می‌كوشد تا با استفاده از ظرفيت‌های فضای مجازی به انعكاس اطلاعات مرتبط با تمدنی اسلامی، ايجاد فضای ارتباطی، تعاملی و شبكه‌ای جهانی بين فعالان مسلمان در سطوح و حرفه‌های مختلف، ارائه خدمات دينی به همه گروه‌های اجتماعی، سنی، جنسی، مشاغل و حرفه‌های اقتصادی و اجتماعی، دوره‌بندی تاريخی، منطقه‌ای و كشوری با استفاده از صنعت شبيه‌سازی و واقعيت مجازی همراه با انعكاس اطلاعات مربوط و ايجاد فضای تراكنشی برای همه انواع انتقال‌ها اعم از انتقال پول (بازار مجازی اسلامی)، كالا و خدمات و به نمايش گذاشتن امور قابل عرضه به مشتريان، بپردازد.
در واقع شهر مجازی تمدنی اسلامی، شهری است كه از همه ظرفيت‌های دينی با تكيه بر اسلام ناب محمدی(ص) و ميراث تمدنی عالم اسلام در حوزه‌های علمی، هنر، معماری و شهرسازی بهره‌مند است و خدمات دينی و فرهنگی گسترده الكترونيك را در معرض استفاده كاربران جهان اسلام و علاقه‌مندان به تمدن اسلامی قرار می‌دهد.
شهر مجازی تمدن اسلامی با محوريت دينی و تمدن جمهوری اسلامی ايران با سياست‌های فاخته و فرهيخته و با برخورداری از ارزش افزوده متراكم كردن همه ظرفيت‌های تمدن اسلامی، شهری خواهد بود كه از يك سو تمامی فعاليت‌های دينی و فرهنگی بين‌المللی جمهوری اسلامی ايران را منسجم، يكپارچه و متمركز می‌كند و از سوی ديگر فضايی را برای ظهور و بروز همه ظرفيت‌های گذشته و حال تمدن اسلامی را عرضه می‌كند.
در راستای نيل به اهداف اين پروژه از كاربران دعوت می‌شود تا در پرسشنامه آن‌لاين «شهر مجازی تمدن اسلامی» شركت كنند. اين پاسخ‌ها كمك می‌كند تا برای طراحی يك شهر مجازی اسلامی بيشترين اطلاعات را كسب و صحيح‌ترين راهبردها را اتخاذ شود.

منبع : شیعه آنلاین

787
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

مجالس روضه و وعظ باغی از باغ‌های بهشت هستند
الگوى رفتارى حضرت امام حسن مجتبى(ع)
ارائه بیش از50 مقاله با موضوع امام حسن مجتبی(ع) در ...
نگاه دانشمند فداکار یهودی نسبت به پیامبر در صدر اسلام
ورود بندگان محبوب پروردگار به حوزهٔ فیوضات الهی
299 مقاله با موضوع پیامبر اکرم(ص) در فضای مجازی منتشر شد
گزارش تصویری شب اربعین حسینیه هدایت
گزارش تصویری عزاداری دهه دوم صفر در مهدیه اعظم سمنان
گزارش تصویری عزاداری دهه اول صفر در مسجد اعظم قم
اشک بر امام حسین(ع) با پذیرش ولایت اهل‌بیت(ع) ضمانت ...

بیشترین بازدید این مجموعه

آشنايي با مركز علمي تحقيقاتي درالعرفان الشيعي
اقامه 20 هزار مسلمان در نماز عید قربان دالاس
شهادت امام جماعت حرم حضرت رقیه(س) در دمشق + تصاویر
ساخت عبادتگاهی مشترک برای مسلمانان، مسیحیان و یهودیان ...
استاد انصاریان: نماز، رفیق و جوانی سه عامل مؤثر در ...
استاد انصاریان: در استجابت دعا عجله و شتاب نداشته ...
استاد انصاریان: اندیشه دربارۀ خود و عوالم بالا انسان ...
مقاله خواندنی «فرشتگان در کلام امام صادق(ع)» در پایگاه ...
استاد انصاریان: چرا باطن اعمالمان را در اين دنيا ...
 استاد انصاریان: اهل‌بیت(ع) دعاگوی همه شیعیان/ ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا