دوشنبه 17 مرداد 1401 - الاثنين 10 محرم 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
2
نفر 16
44% این مطلب را پسندیده اند

نجات دلقك دربار فرعون از عذاب‏

روزى هنرمندى كه به دربار فرعون مى‌آمد، فرعونيان و وكلا و وزرا را مى‌خنداند، آمد وارد دربار شود، مردى را با لباس و كفش معمولى، با چوبدستى ديد كه چهره‌اش به چوپانان مى‌ماند. تعجب كرد كه چنين كسى، با وضعى كه هيچ چيزش با دربار تناسب ندارد، اينجا براى چه كار آمده است؟

از مأمور دربار سؤال كرد: اين كيست؟ گفت: اين موسى بن عمران عليه‌السلام است.

گفت: عجب، اين با اين وضعيت مى‌خواهد اعلى خ حضرت و اطرافيان او را به دين خودش در آورد؟ گفت: بله.

اين هنرپيشه مقدارى حضرت موسى عليه‌السلام را ارزيابى كرد، به خانه رفت. چون هنرپيشه‌ها همه وسايل گريم را دارند، لباسى شبيه حضرت موسى عليه‌السلام را پوشيد و چوبدستى‌اى شبيه او برداشت و خود را شبيه حضرت كرد و به دربار آمد، گفت: به اعلى حضرت خبر بدهيد كه هنرپيشه دربار مى‌خواهد اداى اين چوپان بيابانگردى را كه مى‌گويد من پيغمبر هستم و از طرف خدا آمده‌ام، در بياورد.

گفتند: بيا. ادايى درآورد كه آن روز فرعون و فرعونيان از روزهاى ديگر بيشتر خنديدند. فرعون به او گفت: گاهى تو به لباس موسى در بيا و ما را از خستگى در بياور. از اين داستان مدتى گذشت. به فرموده خدا در قرآن مجيد: زمان غرق شدن فرعون و فرعونيان و نجات حضرت موسى عليه‌السلام و اهل ايمان رسيد.

خداوند به حضرت موسى عليه‌السلام گفت: شبانه كل مؤمنين را بردار و وارد رود نيل شو، من آب را از دوازده منفذ خشك باز مى‌كنم كه اين منافذ زمين باشد و دو ديوار آن از آب باشد و آب نيز به هم جمع نيايد.

خدا در قرآن مى‌فرمايد:

«مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا يَبْغِيَانِ‌»  ميليون‌ها سال است كه در اين اقيانوس‌ها، رودخانه‌اى وسط آب از آب شيرين هست و دو طرف آن نيز آب تلخ و شور است. ميليون‌ها سال است كه آب آن طرف‌ با اين طرف مخلوط نمى‌شود. عكس بردارى ماهواره‌اى كرده‌اند، اين همه باد و طوفان مى‌آيد، ولى آب اين طرف با آن طرف مخلوط نمى‌شود.

 

فرمود: اى موسى! شبانه اهل ايمان را بردار و به آب بزن. اين‌ها مى‌فهمند كه شما داريد مى‌رويد. من آنها را حركت مى‌دهم كه به دنبال شما بيايند و وارد آب شوند. بنا بود آخرين نفر از قوم حضرت موسى عليه‌السلام كه بيرون مى‌آيد، آخرين نفر از افراد فرعون به داخل رود بيايد، بعد آب به هم بريزد و همه را خفه كند.

آنها همه نابود شدند، حضرت موسى عليه‌السلام و اهل ايمان نجات پيدا كردند. از جمله نجات يافتگان، آن هنرپيشه دربار بود. به حضرت موسى عليه‌السلام گفتند: او چرا غرق نشد؟ او كه حقوق بگير دربار بود و تو را مسخره مى‌كرد و آنها مى‌خنديدند؟

حضرت موسى عليه‌السلام از خدا پرسيد، خطاب رسيد: او چون در آن لباس‌ها و حركاتش به بنده محبوب من شباهت پيدا كرد، به خاطر همين شباهتش، نجات پيدا كرد.

 

 


منبع : پایگاه عرفان
2999
44% (نفر 16)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

ديوث و معناى آن
شهادت حضرت قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع)
صله رحم‏
لالايى جبرئيل براى امام حسين (ع)
داستان صبر رشید هجری
خاطره بزرگواران پارسا
به میدان رفتن آینه ی تمام نمای پیامبر اسلام(ص)، ...
چند روايت عجيب در مورد پدر و مادر
تاثير اخلاق پدر و مادر در تربيت فرزندان‏
شهادت کودک شیر خواره ی ابا عبدالله الحسین(ع)، ...

بیشترین بازدید این مجموعه

در شب عاشورا چه گذشت؟- جلسه پنجم
اجازه گرفتن حضرت قاسم(ع) برای رفتن به میدان و ...
شهادت حضرت قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع)
عظمت سوره عصر
آثار مثبت عمل - جلسه یازدهم - (متن کامل + عناوین)
انعكاس زودگذرى عمر
تربيت شده مكتب ماديگرى
تفاوت فرشتگان با انسان
وضعيت زندگى اعراب پيش بعثت و بركات حضور پيامبر ...
داستان میرفندرسکی

 
نظرات کاربر

داریوش
فحه بعد
پاسخ
3     1
20 مرداد 1390 ساعت 3:49 بعد از ظهر
oخوبه
پاسخ
4     0
20 مرداد 1390 ساعت 3:44 بعد از ظهرگزارش خطا  

^