فارسی
يكشنبه 30 خرداد 1400 - الاحد 9 ذي القعدة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1172
0
نفر 4
90% این مطلب را پسندیده اند

راه نجات از وسواس چیست؟

تنها راه نجات از مشکل وسواس بی اعتنایی است و اگر خود شخص نخواهد به خودش کمک کند مطمئن باشد هیچکس دیگر نه تنها در این زمینه به او کمکی نمی تواند بکند بلکه همه اطرافیان از او دلزده خواهند شد و تحمل او برای آنها بسیار سخت می شود.
پس اگر واقعا کسی میخواهد از این مشکل روحی و جسمی نجات پیدا کند بی اعتنا به همه این توهمات باشد و همه چیز برای او  پاک است و باید بدانید اسلام چنین عبادت و طهارتی که همراه با وسواسی باشد را از کسی نخواسته است.

از اموري كه در روايات شديداً از آن نهي شده و در عمل حضرات معصومين(ع) مكرّر خلاف آن مشاهده شده است وسواس است . ابوبصير گويد : به امام صادق(ع) عرض كردم : بسا در سفر به گودال آبي مي رسيم كه آب باران در آن گرد آمده و كنار آبادي قرار دارد كه مدفوع در آن ديده مي شود و كودكان در آن ادرار و چهار پايان در آن پليدي مي كنند . فرمود : اگر چيزي (از پاكي و ناپاكي آن آب) به دلت راه يافت چنين كن ـ و حضرت با دست خود اشاره كرد ـ روي آب را پس بزن و از آن وضو بساز ، زيرا دين يك تنگنا نمي‌باشد و خداوند مي فرمايد : مَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَج يعني : در امر دين هيچ گونه سخت گيري وجود ندارد . (حج،78)و نيز فردي به نام عبد الله بن سنان مي گويد : به نزد امام صادق(عليه السلام) درباره شخصي سخن گفتم كه : مردي خردمند و عاقل است ، ولي در وضو و نمازش دچار وسواس مي باشد . فرمود : كسي كه شيطان را اطاعت مي كند چگونه وي را عاقل توان خواند ؟ گفتم : چگونه وي شيطان را اطاعت مي كند؟ فرمود: از خود او بپرس اين گرفتاري كه داري از كجاست ؟ خواهد گفت : كار شيطان است . بنابراين وسواس هم مورد نهي شرع است و هم عقل و انسان بايد مواظب باشد ، بيش از اين خود را دچار وسواس نكند و با كمك از خداي متعال و يك اراده جدّي آن را از خود دور كند و اگر چنانچه به مرحله شديدي از وسواس دچار شده ايد بدانيد كه اين يك بيماري روحي است كه بايد به يك روانپزشك مراجعه نماييد تا تحت درمان و مراقبت قرار گيريد و كوتاهي و غفلت در اين زمينه موجب تشديد وسواسي و پي آمدهاي ناگواري مي شود كه درمان را به مراحل سخت‌تر خواهد كرد. سعي كنيد بيش از اين خود را گرفتار وسواس نسازيد و زندگي شيرين خود را به وسيله وسواس دچار اضطراب و نا گواري نكنيد و در صورت امكان به يك روانپزشك متخصص مراجعه فرمائيد تا بيماري وسواسي شما را درمان نمايد.


1172
0
90% (نفر 4)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

ملائکه چگونه خلق شده اند؟
 آیا تنها امام زمان (عج) اعمال ما را می بیند، یا همه ...
معنای غدیر چیست؟ و چرا عید غدیر خم به این نام خوانده ...
یک دوست خوب چه ويژگی‌هايی دارد؟
تفاوت انسان با حیوانات و گیاهان در رسیدن به اهداف چیست؟
در سلام آخر زیارت عاشورا منظور از علی الارواح التی حلت ...
امام موسی کاظم (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟
راه های شناخت مرجع تقلید اعلم کدام است؟
راه ترک خودارضایی ( استمنا ) چیست؟
براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟

بیشترین بازدید این مجموعه

آیا شیطان می تواند بندگان خاص خداوند را هم گمراه کند؟
غيور كيست و غيرت چيست؟
علت عدم استجابت دعا و يا تأخير آن چيست؟
نظر قرآن در مورد شيطان چيست؟
آیا خداونداز روح خود در انسان دمیده؟
«لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم» به چه معناست و ...
منظور از لباس تقوا در آیه (وَ لِباسُ التَّقْوى‏ ذلِکَ ...
امام موسی کاظم (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا