فارسی
سه شنبه 03 خرداد 1401 - الثلاثاء 23 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
2167
0
نفر 0
تاریخ انتشار : 9 فروردين 1390 ساعت 3:03 بعد از ظهر

مهمترین خبر دینی سال.

 

مسجدنیویورک مهم ترین خبر دینی سال نام گرفت

بحث های طولانی و مستمر در مورد ساخت یک مرکز اسلامی و مسجد بزرگ با رویکردهای دینی، فرهنگی و بین‌دینی نزدیک محل انفجارهای نیویورک تا کنون موافقان و مخالفان بسیاری داشته و از سوی بسیاری رسانه‌ها بعنوان مهمترین خبر حوزه دین تلقی می

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ براساس آمارها و نظرسنجی های انجمن خبرنگاران حوزه دین در ایالات متحده به طراح اصلی ایده ساخت این مرکز اسلامی و مسجد عنوان خبرسازترین فرد سال 2010  اطلاق شده و توجه نسبت به این موضوع حتی از "پاپ بندیکت"، "سارا پیلین" و امدادرسان های زلزله "هائیتی" نیز فراتر رفته است.

پروژه ساخت این مسجد که به "پارک 51" شهرت یافته هنوز تامرحله تکمیل و حتی ساخت و ساز اولیه فاصله بسیاری دارد اما خبر آن طی هفته ها به ویژه در سالگرد انفجارهای یازدهم سپتامبر تیتر بسیاری از رسانه های آمریکا بود که این امر با مداخله اوباما در موضوع و اظهار اینکه مسلمانان از حق ساخت محل عبادت خود برخوردارند به نوعی به اوج رسید.

اما سایر رهبران سیاسی این پیشنهاد را در مغایرت با احساسات آمریکایی هایی قرار دادند که خانواده و دوستان خود را در نتیجه حملات یازدهم سپتامبر از دست داده اند.

مسلمانان و مدافعان این پروژه تأکید کرده اند به قربانیان حوادث تروریستی یازدهم سپتامبر احترام گذاشته و در میان کشته شدگان این حوادث تعدادی مسلمان نیز بوده اند. اما مخالفان، ادعای مخالفت خود را برپایه نزدیکی محل ساخت این مسجد با محل انفجارهای یازدهم سپتامبر یا " منطقه صفر" قرار داده و اصرار می کنند که این مسجد باید از محل کنونی منتقل شود.

پروژه "پارک 51" که از ابتدا به "ابتکار قرطبه" شهرت داشت، قرار بود یک مرکز اسلامی 13 طبقه باشد که بعد اعلام شد که این مرکز اسلامی در 16 طبقه ساخته می شود.

قرار است قسمت اعظم این تسهیلات اسلامی به روی عموم مردم باز باشد، این ساختمان یک مرکز ترویج گفتگوی ادیان دربرداشته و فضایی را به اقامه نمازجماعت مسلمانان اختصاص می دهد از این رو اکنون از این پروژه در رسانه‌های جهان با عنوان " مسجد منطقه صفر" یاد می شود، باوجود این که بسیاری از مفسران اشاره کرده اند، این تسهیلات نه تنها مسجد است و نه در منطقه صفر قرار دارد.

ایده ساخت این مسجد برای جایگزینی یک ساختمان متعلق به دهه 1850 مطرح شد که پیش از آنکه در حملات یازدهم سپتامبر تخریب شود از سوی کارخانه کت برلینگتون مورد استفاده قرار می گرفت.

ابعاد بین دینی این مرکز اسلامی فرهنگی دربرگیرنده یک سالن با ظرفیت 500 نفر، آمفی تئاتر، مرکز هنرهای زیبا، باشگاه ورزشی، استخر، زمین بسکتبال، مهدکودک، کتابفروشی، مدرسه آشپزی، استودیو هنری، رستوران، یادبود قربانیان یازدهم سپتامبر و فضایی برای اقامه نماز جماعت مسلمانان با ظرفیت 2 2000 نفر است.

از ابتدا طرح ساخت این مسجد یا مرکز فرهنگی اسلامی در دسامبر سال 2009 ـ آذرماه 1388 ـ مطرح شد، آن هم در محلی که مسلمانان پیش از این هم برای اقامه نماز از آن استفاده می کردند.

نخستین واکنش ها به این پروژه رسانه ای نشد و در آن زمان تنها یک مفسر محافظه کار یک پوشش مثبت از آن ارائه داد. اما زمانی که قرار شد طرح ساخت آن از سوی هیأت اجتماعی محلی در ماه می سال 2010 ـ اردیبهشت 1388 ـ بررسی شود رسانه ها به شدت آن را مورد توجه قرار دادند و نخستین بارقه های مخالفت با ستادی که از سوی وبلاگ نویسان راه اندازی شده بود شکل گرفت.

درمیانه بحث هایی که در رابطه با ساخت و ساز این مسجد مطرح شد بسیاری از مخالفان مسأله انتقال محل ساخت را پیشنهاد کردند که این امر از سوی مسلمانان مورد پذیرش واقع نشده و مجری طرح  اعلام کرد که ما هیچ تصمیمی مبنی بر منتقل کردن مسجد به محل دیگر نداریم.

در روزهای پایانی سال 2010 نیز گزارش هایی مبنی بر مداخله عربستان و وکیل منتسب به خانواده سلطنتی سعودی در پروژه انتقال محل ساخت مسجد منتشر شد که چندی بعد از سوی کنسول عربستان در واشنگتن مورد تکذیب قرار گرفت.

اگرچه مخالفت ساکنان نیویورک با این پروژه بعد رسانه ای وسیعی به خود اختصاص داد اما بسیاری از رسانه ها از حمایت رهبران ادیان مختلف و همچنین شهردار نیویورک با این پروژه غافل نبوده و هرازگاهی با لحنی تلخ و رویکردی منفی این موضوع را به مخاطبان خود گوشزد می کنند.

گروه های مسلمان سراسر آمریکا نیز برای پاسخ به این رویکردهای منفی هفته ای را در طول ماه اکتبر  ـ مهرماه ـ درنظر گرفته تا در یک اقدام سراسری مساجد سراسر آمریکا را به روی مردم گشوده و در راستای از بین بردن باورهای منفی میان مسلمانان اقدام مؤثری انجام دهند.

نظرسنجی های انجام شده در سال گذشته میلادی نشان می دهد که بیشتر مردم آمریکا و ساکنان نیویورک با ساخت مسجدی در نزدیکی محل انفجارهای یازدهم سپتامبر مخالف هستند. این درحالی است که موضوع ساخت این پروژه از موضوعاتی بوده که بسیاری از مردم اخبار مرتبط با آن را در رسانه های خبری به دقت دنبال کرده اند.

باوجود عدم عقب نشینی مسلمانان از ساخت این مرکز اسلامی، بسیاری تصور می کنند امید به ساخت مرکز اسلامی پیشنهاد شده بسیار کم و مبهم است.

اما جدا از تظاهراتی که هراز گاهی برگزار می‌شود، لحن جنجال‌برانگیز متعصبان در مخالفت با ساخت این مسجد که طی ماه های آگوست و سپتامبر ـ مرداد و شهریور ـ به اوج خود رسیده بود به نوعی فروکش کرده و به نظر می‌رسد هیچ مانع دولتی برای ساخت این مسجد وجود نداشته باشد. اگرچه روند ساخت و ساز این پروژه متوقف نشده اما با کندی پیش می رود .

مجری این طرح اظهار داشته است که شاید ساخت و ساز با فاصله زمانی سه سال آغاز شود. ستاد جمع آوری بودجه و کمک های مسلمانان برای ساخت این مسجد هنوز فعال نشده است و مجری طرح اظهار داشته درنظر دارد قسمت اعظم بودجه مورد نیاز را با فروش نوعی اوراق بهادار در بانکداری اسلامی وام بگیرد. این برنامه نه چندان بلند مدت به متولیان و طراحان اصلی ایده ساخت مسجد زمان بیشتری می‌دهد تا ساخت این مسجد را بیشتر در اذهان مردم آمریکا نهادینه کنند.

2167
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

سفارش امام صادق(ع) به دعا کردن برای گنهکاران
اسلام، دین عشق و محبت است/ خدا، عاشق علی(ع) بود
دل هیچ بنده‌ای را نسوزانید
زندگی امیرالمومنین(ع) باید برای ما موعظه و عبرت ...
اثر نان حلال به صورت ابدی ماندگار است
با خود مهربان باشید تا گرفتار دوزخ نشوید
اعلام برنامه سخنرانی‌های استاد انصاریان در ماه ...
روزگار بی‌خطر، پر از امنیت و عدالت خواهد آمد 
پیام تسلیت استاد انصاریان به مناسبت رحلت آیت ...
اقتدا به حضرت زهرا(س) از خطرات دنیا و عذاب آخرت ...

بیشترین بازدید این مجموعه

کشتار بی رحمانه مسلمانان توسط دولت چین !
حزب راست‏گرای افراطی هلند:درهای اروپا را بر روی ...
بيش از 20000 نفر عربستانی در خدمت حجاج تمتع امسال
آزاد شدن معلم شیعه عربستانی از زندان
توزیع گسترده قرص مشروب در سیرجان
امارات بيش از 20 هزار جلد قرآن به كشورهای آفريقايی ...
مبلغ مسيحي فيليپيني شيعه شده: روح معنوي و فضاي ...
گزارش تصویری/ همایش شیرخوارگان حسینی در مسجد ...
گزارش تصویری / عصر روز اول محرم - حسینیه آیت الله ...
گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در مسجد ...

 
نظرات کاربر
گزارش خطا  

^