فارسی
شنبه 27 دى 1399 - السبت 2 جمادى الثاني 1442

829
0
0%

ناله‏هاى اميرالمؤمنين عليه السلام از خوف جهنم‏

در بخش عمده اى از دعاى كميل، اميرالمؤمنين عليه السلام از ياد جهنم با تمام وجود اشك مى ريخت و به بخشى از اوضاع آن اشاره مى كند و به پروردگار مى گويد: اگر چنين بلايى بر سر من بيايد، چه خواهد شد و چه كار مى تواند بكند؟ «فَلَئِنْ صَيَّرْتَنِى لِلْعُقُوباتِ مَعَ أَعْدائِكَ وَ جَمَعْتَ بَيْنى وَ بَيْنَ أَهْلِ بَلائِك وَ فَرَّقْتَ بَيْنى وَ بَيْنَ أَحِبّائِك وَ أَوْليائِك». اگر فرداى قيامت چنين بلاهايى بر سر من بيايد. در نماز شب، در نيمه شب هاى بيابان هاى مدينه و كوفه مى فرمايد: اگر طبق قرآن به فرشتگانت دستور بدهى: «خُذُوهُ فَغُلُّوهُ* ثُمَّ الْجَحِيمَ صَلُّوهُ»
مرا بگيرند و به زنجيرهايى كه مربوط به قيامت است، ببندند و به جهنّم بياندازند، منِ زنجير شده افتاده در جهنّم، چه كار مى توانم بكنم؟ حضرت مى گفت و مانند چوب خشك روى زمين مى افتاد. وقتى بعضى ها در نيمه شب ناله اش را مى شنيدند و مى آمدند ببينند كيست؟ مى ديدند مانند چوب خشك روى زمين افتاده و گويا مرده است. به در خانه حضرت فاطمه زهرا عليها السلام مى آمدند، در مى زدند و با تأسف مى گفتند: مى خواهيم خبر سنگينى به شما بدهيم، ديديم كه اميرالمؤمنين عليه السلام مرده است. آن وقت حضرت زهرا عليها السلام گريه مى كرد و مى فرمود: نه، او نمرده است. اين كار هر شب او است. ما به اندازه يك ميلياردم آنها از خدا و جهنّم مى ترسيم؟ نه، ما از آنان شجاع تر هستيم. حضرت كه مى ترسيد، به ذرّه اى از آلودگى ها آلوده نبود، اما ما هر روز به صدها گناه آلوده مى شويم.
حميم و غساق جهنم در انتظار آلودگان
سزاى آنهايى كه به انواع گناهان آلوده شده اند چيست؟ «لبِثِينَ فِيهَآ أَحْقَابًا* لَّايَذُوقُونَ فِيهَا بَرْدًا وَ لَاشَرَابًا»
تا ابد براى يك بار هم هواى خنك و آشاميدنى مطابق ميل به آنها داده نمى شود، فقط از دو آشاميدنى بهره مى برند: «إِلَّا حَمِيًما وَ غَسَّاقًا»  يكى آن آبى است كه جهنّم آن را به جوش آورده است و ديگرى مجموع چرك و خون هايى كه از زخم هاى بدن اهل جهنّم سرازير شده، آنها را به خورد آنان مى دهند.
ببنيد شهوت حرام چقدر كثيف است كه پروردگار از آن به «غاسق» تعبير مى كند و نتيجه اش هم همان «غسّاق» است. بعد مى فرمايد: «جَزَآءً وِفَاقًا» من در جهنّم به مردم ظلم نمى كنم، پاداش اينها مطابق با اعمال خود آنان است. نتيجه زنا، شهوت حرام، ظلم، غارت كردن مال و پايمال كرن حقوق مردم همه اينها آب جوش جهنم و چرك و خون بدن ها مى شود كه همان ها را به خورد اهل جهنم مى دهند.


منبع : پایگاه عرفان
829
0
0%
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر از اخلاق سیدالشهدا(ع)
پرداخت زکات، ویژگی بارز سیدالشهدا(ع)
شهادت معصومین به نماز جامع ابی‌عبدالله(ع)
حرکت به‌سوی لقاءالله در پرتو اقتدای به سیدالشهدا(ع)
ابی‌عبدالله(ع)، مصداق اتمّ نیکی و تقوا
پنج خصلت برگزیدۀ ابی‌عبدالله(ع)
باران اشک جمیع مخلوقات بر سیدالشهدا(ع)
عظمت ابی‌عبدالله(ع) در کلام امام صادق(ع)
امیرالمؤمنین(ع)، کلید هشت درِ بهشت
درس پرهیزکاری از امیرالمؤمنین(ع)

بیشترین بازدید این مجموعه

آثار ایمان- جلسۀ هشتم
استهزاء و تمسخر
ارزش انسانِ منهاى نور هدايت
ثمره معامله با خدا
جمله پيامبر صلى الله عليه وآله در تشييع جنازه
مؤمن، مقاوم در برابر انواع فتنه‏ها
رمز موفقيت ابن ‏سينا
ایمان و آثار آن - جلسه هفدهم - (متن کامل + عناوین)
دو برنامه لازم
روز غدیر، روز اتمام حجت با امت

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا