فارسی
يكشنبه 03 مهر 1401 - الاحد 28 صفر 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

حضرت استاد انصاریان:برخورد امام صادق(ع) باجریانات فکری انحرافی، برتری اسلام برهمه مکاتب را ثابت کرد

رئيس موسسه دارالمعارف الشیعی  گفت: امام صادق(ع) با برخورد با جریانات فکری انحرافی ، و رو برو شدن با علمای علوم گوناگون و بحث و مناظره علمی و شیرین که حوصله و بردباری اخلاقی امام رابه دنبال داشت ، برتری اسلام را در چهار چوب تشیع بر همه مکاتب ثابت کرد .
 به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در همايش بین المللی "مکتب علمی امام صادق(ع)" در تركيه خاطرنشان كرد: امام جعفر صادق (ع) در برابر مکتب اموی و عباسی به تبین اسلام راستین پرداخت و با کوشش خستگی ناپذیر پیرایه های بسته شده به اسلام را از جانب دشمنان داخلی و مکتبهای وارداتی زدود  و این امر آوازه شهرتش در دانش و بینش ، کرامت اخلاقی و منشش با دانشجویان ، و پشت کارش در انتقال علوم ، و پاسخ گوئی اش به شبهات را در همه امور طنین انداز کرد.
وي اظهار داشت: به این خاطر از اطراف و اکناف مختلف ، دانشجویان و عاشقان علم روی به مدینه نهادند ودر حوزه دروس او هر یک مطابق ذوق خود زانو زدند ، و از خرمن دانشش بهره ها بردند ، که اغلب، اهل نظر ، شاگردان حوزه او را تا چهار هزار نفر قلمداد کرده اند .
استاد انصاریان که پیرامون نقش امام صادق در توسعه فرهنگ و تمدن بشری سخن می گفت، بیان داشت:  امام برای گسترش علوم ، فرهنگ ، مدنیت نسبت به پیاده سازی  اخلاقیات همراه یا توسعه ارزش ها ،  تربیت شاگردان وگفتگو با سران و ایدئدلوگ های ادیان و مذاهب با در نظر گرفتن جامعیت فرهنگ و تمدن اقدام نمود لذا به همه شاخه های علوم اهتمام ورزید . 
این استاد حوزه خاطرنشان کرد: کتاب مرآة الجنان می گوید : شاگرد امام جابر بن حیان کتابی در هزار برگ نوشته که رساله حضرت را در علوم گوناگون که حدود 500 رساله است در برمیگیرد .
این حجم گسترده و عظیم علمی در رشته های متعدد سبب زیر ساخت فرهنگ و تمدن غنی اسلام را فراهم کرد  و گویای اثر گذاری امام بر فرهنگ و تمدن اسلامی و بعد از آن فرهنگها و تمدن های جهان است .
حضرت استاد انصاریان در اين همايش كه توسط رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي در تركيه و دانشكده الهيات دانشگاه سلجوق قونيه برگزار شد، گفت: امام صادق (ع) با دانش فراوانش در انواع رشته های علمی که از اعماق قرآن و علوم پدرانش و پیامبر به او رسیده بود توانست چراغ نهضت علمی و فرهنگی اسلامی خود را روشن کند ، و نور دانش استوار ، و متکی به وحی و عقل و برهان خود را به گستره حیات انسان بتاباند.


منبع : روابط عمومی و امور بین الملل مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان الشیعی
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

شكل زمين و حكمت آن‏
سزاى توهین به بلال
هفهاف بن مهند راسبى
نفس و هفت مرحله آن
قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا علیه ...
عبرت آموزى امیر تیمور
حبیب ابن مظاهر و مسلم بن عوسجه
حبیب بن مظاهر اسدى
توبه ى دو برادر در آخرین ساعات عاشورا
برنامه سخنرانی های استاد حسین انصاریان/ پنجم ماه ...

بیشترین بازدید این مجموعه

حقیقت رحمان و رحیم در نماز
حقیقت بندگى
نجات از مرگ سیاه
توبه راستین
چاپ قرآن کریم ترجمه استاد حسین انصاریان در بیش از ...
( آداب وضو )
تنهاعرفان ناب اسلامی زمینه ساز تعالی است
برنامه سازان برای نهادینه کردن هرچه بهتر دین در ...
کنفرانس بین المللی امامت با سخنرانی استاد ...
شكل زمين و حكمت آن‏

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^