فارسی
پنجشنبه 07 اسفند 1399 - الخميس 13 رجب 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
99
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

دو ويژگى از حسين عليه السلام

 دو ويژگى از حسين عليه السلام

خداوند دو ويژگى از حسين عليه السلام به پيامبران خويش ‍ ارزانى داشت :
نخست اينكه : حسين عليه السلام اسوه شكيبايى و پايدارى تمامى آنان در برابر كوه مشكلات و رنجها و فشارها در رسانيدن پيام حقّ و نبرد با باطل بود.
هر كدام از آنان با مصيبت و رنج بزرگى روبرو مى شدند، به شكيبايى قهرمانانه او اقتدا مى كردند، به همين جهت بود كه اميرمؤ منان عليه السلام به آن حضرت فرمود: تو الگوى شايسته پيشينيان و آيندگانى .
ديگر اينكه : به هر كدام از پيام آوران خدا، رنج و مشكل بزرگى مى رسيد با نام و ياد حسين و خداى حسين عليه السلام برطرف مى شد كه در اين مورد به چند روايت بسنده مى شود:
1- در توبه و نيايش آدم ، خداوند نامهاى پنجگانه مقدّس را به او آموخت و او به زبان آورد و با نام حسين عليه السلام نيايش او مورد قبول قرار گرفت .
2- در طوفان نوح براى آرام گرفتن كشتى ، به آن حضرت وحى شد كه به پنج نور مقدّس توسّل جويد و با نام حسين عليه السلام كشتى نوح به طور دلخواه در قرارگاه خويش قرار گرفت.
3-  در دعاى زكريّاى پيامبر كه مى گفت : پروردگارا! از جانب خود به من فرزندى ارزانى دار.... خداوند، نامهاى مقدّس ‍ پنجگانه را به او آموخت و او با به زبان آوردن نام گرانمايه حسين عليه السلام بشارت به يحيى پيامبر بدو رسيد.
4- حضرت يونس در نجات از شكم ماهى ، خداى را فرا خواند و هنگامى كه با يادآورى نامهاى پنجگانه به نام حسين عليه السلام اين بنده برگزيده خدا رسيد، نجات يافت .
5-  در جريان برطرف شدن گزند و گرفتارى از ايّوب پيامبر نيز، هنگامى كه به بارگاه خدا نيايش كرد و ندا رسيد كه :
اُرْكُضْ بِرِجْلِكَ هذا مُغْتَسَلٌ
پايت را بر زمين بكوب اين آبى است براى شست و شو و اين آبى است سرد براى آشاميدن .
آنجا نيز با نام مقدّس حسين عليه السلام دعايش برآورده شد.
6- در جريان ابراهيم و اسماعيل كه پيام آمد:
وَفَدَيْناهُ بِذِبْحٍ عَظيمٍ
او را به قربانى پرشكوهى باز خريديم .
روايت است كه : اين قربانى پرشكوه حسين عليه السلام است . و با اين ترتيب پيام و مفهوم آيه نيز روشن است ، چرا كه حسين عليه السلام برتر از اسماعيل بود.
7- در نجات يوسف پيامبر از نهانگاه چاه ، نيز روايت است كه :
آن حضرت به وسيله جبرئيل به پنج نور مقدّس توسّل جست و با ياد و نام حسين عليه السلام بود كه كاروانيان رسيدند و فرستاده آنان براى آب به سر چاه آمد و يوسف از چاه رهايى يافت .
8-  در نجات يوسف از زندان مصر، پس از سالهاى طولانى نيز، نام و ياد حسين عليه السلام و حرمت او در بارگاه خدا، نجات بخش  بود.
9-  در برطرف ساختن غم و اندوه يعقوب نيز نام مقدّس او كارساز بود.
هنگامى كه كار بر يعقوب سخت شد، رو به بارگاه خدا گفت : پروردگارا! نور ديدگانم و فرزندم يوسف ، از دستم رفتند آيا به من مهر نمى ورزى ؟
پيام رسيد كه بگو: بار خدايا! تو را به شكوه محمّد و على و فاطمه وحسن و حسين عليهم السلام سوگند مى دهم كه نور چشمم را به من بازگردان .
و با به زبان آوردن نام حسين عليه السلام ، بشارت دهنده فرا رسيد و او بينا گرديد.
10-  علاوه بر موارد ياد شده ، موارد ديگرى هست كه با ياد و نام مقدّس آن حضرت كه بنده خاصّ و برگزيده خداست ، رنج و اندوه پيامبران به خواست خدا برطرف شده است و نيز با ياد و نام مقدّس او، ناخودآگاه موج غم و اندوه بر سراچه قلب آنان ، سايه افكنده است و دعاهايشان در بارگاه خدا، به هدف اجابت رسيده است .
و ما نيز:
بار خدايا! به گرفتارى و رنج گناهان خويش رنجديده ايم . گرفتارى ما به خاطر گناهانمان ، بزرگ و نابود كننده است ، تو را به شكوه و احترام محمّد و على و فاطمه و حسن و حسين عليهم السلام سوگندت مى دهيم كه گرفتارى و اندوه ما را برطرف ساز و به بركت اثرگذارى نام مقدّسش كه با ياد او، دلهايمان مى شكند و سيلاب اشك از ديدگانمان جارى مى گردد، خواسته هاى ما را برآور!


منبع : تبیان
99
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) واجب است یا مستحب؟
زیارت اربعین از دور یا نزدیک؟!
توسّل اميرمؤمنان(ع) به سيّدالشهداء(ع)
مظلومیت و بی‌گناهی سیدالشهدا(ع) و خاندان او
مقام شكر از منظر امام حسین(ع)
الگوهای رفتاری و اخلاقی حضرت سیّدالشهدا(ع)  
چهل فرسخ پياده‌روي براي زيارت سرور شهیدان (ع)
لزوم هزینة جانی و مالی براي مجالس عزاداری سرور شهیدان ...
نقش کودکان در بالندگی حماسه عاشورا
زیارت اربعین

بیشترین بازدید این مجموعه

شناخت خدا از نگاه عرفاني امام حسين (ع)

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز