فارسی
پنجشنبه 09 تير 1401 - الخميس 30 ذي القعدة 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
273
1
نفر 0

شِمربن ذی الجوشن

شِمربن ذی الجوشن

از فرماندهان خشن و جنایتکار سپاه کوفه در حادثه کربلا و از قاتلان سیدالشهداء (ع) . وی از طایفه بنی کلاب و از رؤ سای هوازن ، و مردی شجاع بود که در جنگ صفین هم در لشکر امیرالمؤ منین (ع) بود ، سپس ساکن کوفه شد و به روایت حدیث پرداخت . نامش « شَرَحْبیل » و کنیه اش « ابوالسابغه » بود . وی از فرماندهان سپاه عمرسعد در حادثه کربلا بود و پس از سستی ابن سعد در برخورد قاطع با امام حسین (ع) همراه با فرمانی از سوی ابن زیاد به کربلا آمد که اگر عمر سعد حاضر به انجام مأموریت نباشد ، وی آن را بر عهده گیرد . در کربلا ، فرمانده جناح چپ میدان بود . پس از شهادت امام حسین (ع) ، عبیدالله سر امام حسین را همراه او به شام نزد یزید فرستاد . سپس وی به کوفه بازگشت . وقتی قیام مختار در کوفه پیش آمد ، شمر از کوفه بیرون رفت . مختار غلام
  
خویش را با گروهی به طلب او فرستاد . شمر غلام مختار را کشت و به « کلتانیه » از قُرای خوزستان رفت . جمعی از سپاهیان مختار به سرکردگی « ابوعمره » به جنگ او رفتند . شمر در این نبرد کشته شد و تن او را پیش سگان انداختند . (1) به نقلی دیگر ، پس از خروج مختار ، دستگیر و کشته شد . (2)
 
نشستن او روی سینه امام حسین (ع) برای بریدن سر مطهر ، حمله به خیام اهل بیت ، امان نامه آوردن برای عباس تا او را از امام جدا کند ، از جنایات دیگر اوست . مردی آبله رو و بد سیرت و زشت صورت بود و زنازاده به حساب می آمد . نامش در زیارت عاشورا ، همراه با لعنت آمده است « وَلَعَنَ اللهُ شِمرا » . امام حسین (ع) ، سخن پرشور « اِنْ لَمْ یکنْ لَکم دینٌ ... » را هنگام هجوم شمر به سراپرده امامت و خیمه های اهل بیت فرمود . (3) در آخرین لحظات حیات امام حسین (ع) هم که آن حضرت بر زمین افتاده بود ، باز عده ای را تحریک کرد که بر آن حضرت حمله آوردند . (4)
 
پی نوشتها:
1 - فرهنگ فارسی ، معین . بخش اعلام ، معارف و معاریف ، ج 3 ، ص 1344 .
 
2 - سفینة البحار ، ج 1 ، ص 714 .
 
3 - مقاتل الطالبیین ، ص 79 .
 
4 - ارشاد ، ص 242 .


منبع : منبع: پایگاه حوزه
273
1
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

دشمن امام حسین (ع) کیست ؟
نقش معاویه در شهادت سید الشهداء علیه السلام
نقش یزید بن معاویه درحادثه عاشورا
لعنت نوح(ع) بر کشندگان امام حسین علیه السلام
باطل در سه پرده
شریح قاضی و واقعه ی کربلا
جریان شناسی باطل در قیام عاشورا
خطرناک‌ترين دشمنان سيدالشهداء
ذلت ماندگار
غارت کردن پيكر امام

بیشترین بازدید این مجموعه

ورود عمر بن سعد به کربلا

 
نظرات کاربر

علی
لعنت برشمر
پاسخ
0     0
17 آذر 1393 ساعت 00:20 صبح
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^