فارسی
دوشنبه 26 ارديبهشت 1401 - الاثنين 15 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
185
0
نفر 0

جابر بن حارث سلمانى‏

جابر بن حارث سلمانى‏

جابر از شهيدان كربلا است كه در مآخذ گوناگون از وى با نام هاى جُناده، جابر، جبّار، جياد، حباب، حَيَّان، حَسَّان، حياة و عبادة ياد شده است. نام پدرش را نيز گروهى حارث و گروهى حرث نوشته اند. همچنين نسبت قبيله اى او را سلمانى و سلمانى ازدى گفته اند.
     
گويا وى در شمار كسانى است كه در عُذَيب الهِجَانات به محضر امام حسين عليه السلام شرفياب شدند؛ و حُرّ كه به فرمان ابن زياد مراقب امام عليه السلام و همراهانش بود، مى خواست آنان را دستگير و يا به كوفه برگرداند. ولى با مخالفت امام حسين عليه السلام مواجه گرديد و از اين كار صرف نظر كرد. امام عليه السلام با اين ياران تازه از راه آمده اش به گفت وگو پرداخت و اخبار كوفه را از آنان پرسيد و به وسيله اينان از شهادت فرستاده اش به كوفه، قيس بن مُسَهَّر صيداوى، آگاهى يافت.
    
برخى منابع متأخّر نقل كرده اند كه جابر از اصحاب رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم و امام على عليه السلام بوده و در جنگ صفين نيز حضور داشته است. همچنين او را از كسانى دانسته اند كه در كوفه با مسلم بن عقيل بيعت كرد و پس از دستگيرى و شهادت مسلم، مخفيانه از كوفه خارج شد و در بين راه، خود را به كاروان امام حسين عليه السلام رساند.
    
صبح عاشورا و در ابتداى كارزار، جابر و همراهانش، با شمشيرهايشان بر قلب سپاه دشمن حمله بردند، و پيكارى نمايان كردند. در جريان نبرد وقتى به محاصره درآمدند و ارتباطشان با يارانشان قطع گرديد، حضرت عباس عليه السلام به يارى شان شتافت و آنها را كه مجروح شده بودند، از محاصره رهانيد. هنگام بازگشت، بار ديگر دشمن به آنان نزديك شد و آنها نيز با تمام قدرت بر خَصم تاختند و پس از مبارزه اى دليرانه همگى در يك مكان به فيض عظيم شهادت نايل آمدند.
   
در زيارت منسوب به ناحيه مقدسه و همچنين زيارت رجبيّه، بر اين شهيد بزرگوار درود فرستاده شده است.


منبع : منبع: پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، پژوهشکده تحقیقات اسلامی.
185
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

راه‌های ارتباط با جوانان
زیارت حضرت علی اكبر (ع)
غیرت و حمیت حضرت ابوالفضل علیه السلام
زندگانی حضرت ابوالفضل عباس(ع)
کرامات حضرت عباس (ع)
28 رجب؛ سالروز حرکت امام حسین(ع) از مدینه به مکه
غمنامه حضرت رقیه (س)
استراتژی امام سجاد(ع)
عزاداري ام البنین
زينب(س) پيامبر عاشورا

بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
گزارش خطا  

^