فارسی
يكشنبه 30 شهريور 1399 - الاحد 2 صفر 1442

  357
  0
  0

نسخه طبیبان الهى براى درمان گناه

اما داروى این طبیبان چیست؟ توبه، دارویى است که این طبیبان به بیماران خود مى دهند.در این جا چند مساله را درباره این بیماران، طبیب و داروى آنان ذکر مى کنیم.

مساله اول : این طبیبان، از همه، بیماران گناه، دعوت کرده اند که براى معالجه شدن، رو به سوى پروردگار کنند و این را بر تک تک بیماران، واجب شرعى، اخلاقى و فورى دانسته اند.«وَ تُوبُوا اِلَى اللّه ِ جَمِیعاً اَیُّهَ الْمُوْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ »11.و [ شما ] اى مومنان ! همگى به سوى خدا بازگردید تا رستگار شوید .اى مردم مومن! اگر در پى نجات، رستگارى، پیروزى و برطرف کردن موانع راه بهشت هستید، توبه کنید! توبه امر واجب الهى است.در آیه دیگر مى فرماید :«یَااَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا تُوبُوا اِلَى اللّه ِ تَوْبَهً نَّصُوحاً»12.

اى مومنان ! به پیشگاه خدا توبه کنید ، توبه اى که شما را [ از بازگشت به گناه ]بازدارد .اى مردمى که ایمان آورده اید! خالصانه به سوى خدا برگردید. از این راهى که در پیش گرفته اید، خیرى نمى بینید.بنابراین، مساله اول این است که طبیبان معالج، از بیماران به طور موکد خواسته اند که به راه سلامت و عافیت صدق و درستى برگردند.

مساله دوم : آنان اعلام کرده اند که ما هر گناه کارى را با هر گناهى که انجام داده باشد، گر چه گناهان او به تعداد ریگ هاى بیابان باشد، براى معالجه مى پذیرم و همه درها به روى او باز است. خداوند در قرآن مى فرماید:«وَ هُوَ الَّذِى یَقْبَلُ التَّوْبَهَ عَنْ عِبَادِهِ»13.و اوست که توبه را از بندگانش مى پذیرد .او خدایى است که همواره بازگشت بندگانش را مى پذیرد، و آنان را طرد نمى کند.مساله سوم : کسى که به خود توجه کند و خود را منبع انواع آلودگى ها بداند، نباید از درمان شدن دلسرد و ناامید باشد؛ زیرا خداوند فرموده است که ناامیدى، مساوى است با کفر به پرورگار :«اِنَّهُ لاَ یَایْئَسُ مِن رَّوْحِ اللّه ِ اِلاَّ الْقَوْمُ الْکافِرُونَ »14.و از رحمت خدا مایوس نباشید ؛ زیرا جز مردم کافر، از رحمت خدا مایوس نمى شوند .این دلسردى، خود نوعى بیمارى است، نا امیدى بیمارى خطرناکى است، که نمى گذارد انسان از زیر بار سنگین گناه، رها شود.مساله چهارم : کسى که توبه نمى کند و یا خدا را قادر بر بخشیدن نمى داند، دچار فرهنگ یهودیت است ؛ چون یهودیان اعتقاد دارند که خدا بسیارى از کارها را نمى تواند انجام دهد. خداوند نیز در قرآن کریم، قوم یهود را نفرین کرده است :«وَقَالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللّه ِ مَغْلُولَهٌ»15.و یهود گفتند : دست [ قدرت ]خدا [ در تصرّف در امور آفرینش ، تشریع قوانین و عطا کردنِ روزى ]بسته است .کسى هم که به علت کبر توبه نمى کند، باید بداند که کبر، صفت ناپسند ابلیس است. پس دچار اخلاق شیطانى شده است.

 

  357
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

latest article


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز