فارسی
دوشنبه 06 بهمن 1399 - الاثنين 11 جمادى الثاني 1442

368
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

بگارگیرى نعمت‏هاى الهى در راه کمال

خداوند مى فرماید : من به شما نعمت چشم، گوش و قوه درک دادم که با استفاده از آن ها ظرف درک خود را پر کنید تا منافع واقعى حیات و خسارت ها را بشناسید و با شناختى که پیدا مى کنید، به دنبال منفعت ها باشید و خسارت ها و زیان ها را از خود دور کنید. در این صورت، به زندگى الهى، یعنى همان زندگى آرمانى خواهید رسید :

«وَ جَعَلَنِى مُبَارَکاً اَیْنَ مَا کُنتُ»6آن گاه، خود چشمه منفعت مى شوید. وقتى که به منافع واقعى بپیوندید و از خسارت هاى جدى دور باشید، به زندگى واقعى مى رسید. اگر اکنون در کشورمان، شراب، ربا، زنا، بى نمازى، روزه خورى، رابطه با نامحرم، مواد مخدر، مجلات و نوشته هاى مخرب و فیلم هاى مبتذل نبود، دیگر ضررى متوجه جامعه نمى شد و به جاى آن، منافع بر زندگى انسان ها حاکم مى شد.پیغمبر صلی الله علیه و آله در آخرین لحظات عمرش، به امیرالمومنین علیه السلام و فضل بن عباس فرمود که زیر بغل مرا بگیرید و مرا به مسجد ببرید. امام على علیه السلام ایشان را به مسجد برد. پیامبر روى منبر رفت و بر پله اول که قدم گذاشت، گریست و گفت : من یک ساعت دیگر از دنیا خواهم رفت و براى شما دو چیز گران بها مى گذارم :« انّى تارِکٌ فیکُمُ الثِّقْلَیْن کِتابَ اللّه ِ و عِتْرَتى اهلُ بَیْتى ما انْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِما لَنْ تَضِلُّوا مِنْ بَعْدى ابدا » .

اگر با این دو گوهر گرانبها زندگى کنید، هرگز روى گمراهى، ترس و اضطراب را نخواهید دید. جاى این دو گوهر گران بها باید در قلوب مومنان باشد. معرفت به این دو گوهر ارزشمند، انسان را از زیان هاى ناگوار محفوظ مى دارد، جهل و تاریکى را از بین مى برد و انسان با کسب معرفت به آن دو، از خسارت هاى واقعى و عوارض بد و ناگوار حفظ مى شود. پیغمبر صلی الله علیه و آله به امیرالمومنین علیه السلام فرمود :« یا على! لا فَقْرَ اشَدُّ مِنَ الجَهْلِ » .على جان! هیچ تهى دستى اى سخت تر و بدتر از جهل نیست.

 

368
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا علیه السلام
سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...
شكر عبد ، كرم حق
ایمان، نخستین ویژگی اولیاءالله
مسجدی در اسپانیا به علت كثرت جمعیت در نمازهای جماعت ...
تخریب سازمان یافته قبور شیعیان قطر
نیایشی برای وداع با ماه رمضان‏
مراسم احیاء شب های قدر استاد حسین انصاریان اعلام شد
دعای اول
همایش نقش مرجعیت شیعه در هدایت نسل جوان

بیشترین بازدید این مجموعه

انتشار مجموعه یکصد جلدی سیری در معارف اسلامی
زمان تربیت
علم ـ عمل ـ ایمان
حمد و سپاس الهى
تنظیم ونشر خاطرات جامع استاد انصاریان
نفس و مقامات اربعه
ارزش ستر عيب در روايات
استاد حسين انصاريان: هزاران نكته علمی در ادعيه صحيفه ...
صحيفه‌ سجاديه؛ كلاس درس مبارزه با شبهات و فرهنگ‌های ...
مناسك حج‏

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا