فارسی
چهارشنبه 12 آذر 1399 - الاربعاء 16 ربيع الثاني 1442

  1498
  0
  0

مهرورزى متقابل

 از آثار مهرورزى انسان به ديگران در دنيا ، مهرورزى متقابل آنان به انسان است . هنگامى كه انسان غرق در محبّت ديگران مى شود ، در حقيقت ياران و دوستان فراوانى پيدا مى كند كه هريك براى انسان در امور حيات و زندگى اش چون بازويى توانا هستند كه موقع لزوم به سبب مهر و محبتشان نسبت به انسان به يارى و كمك انسان مى شتابند و به سرعت گره از كارش مى گشايند و دل آدمى را از اندوه و غصه نجات مى دهند و جان را از رنج و بار مشكلات مى رهانند .
عبادت و بندگى
از آثار مهر و محبّت پاك و عشق تابناك به خدا ، بندگى و عبادت است ، انسانى كه عاشق خداست يقيناً عاشق اطاعت از او و دلداده به اجراى فرمان ها و احكام حضرت ربوبى است ، قُلْ إِن كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّه َ فَاتَّبِعُونِى . . . .
بگو : اگر خدا را دوست داريد ، پس مرا پيروى كنيد . . . آرى ؛ محبّت سبب طاعت و عبادت است ولى ادعاى محبّت سبب طاعت و عبادت نيست لذا در اين آيه مى خواهد بگويد اگر خدا را دوست داريد و به او عشق مى ورزيد نتيجه اش پيروى از من است كه مبلّغ رسالات او هستم و از سوى او پيام وحى را به شما ابلاغ مى كنم اين كه ادعا مى كنيد ما خدا را دوست داريم ولى در مقام عبادت و اطاعت نيستيد دليل بر اين است كه چيزى را به زبان جارى مى كنيد كه دل شما از آن تهى و خالى است . محبّ و عاشق واقعى سراپا مطيع معشوق و گوش به فرمان اوست و از شنيدن فرمان معشوق و اجراى آن فرمان با همه وجود لذّت مى برد .


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
  1498
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

بهشت یا جهنم به دست خود انسان است
کلید مشکلات
سعادت انسان ناشی از چیست
برکت حضرت معصومه(س)
مقام حضرت معصومه (س)
همه‌چیز پیش پروردگار حاضر است
خدا به اندازۀ هستی به ما حق دارد
ناراحت چیزی که از دست رفته نباشید
ارزش مؤمن در کلام امام عسکری(ع)
همه ما از خدا هستیم

بیشترین بازدید این مجموعه

توسّل و توبه
سبّ و ناسزا
ايمان در قرآن و روايات
رحمت خاص الهى
ملاك برترى
ادريس و نماز
گرفتن غنايم از شب و روز
شناخت خدا
همه حرام ها ضرر دارند
معامله حضرت سیدالشهدا(ع) با خدا

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز