فارسی
سه شنبه 30 شهريور 1400 - الثلاثاء 14 صفر 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
2192
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

حضرت استاد حسین انصاريان (دامت برکاته) :ايثار و كرم از بزرگترين شاخصه‌هاي اخلاقي معصومين(ع) است

 استاد حسین انصاريان ايثار، كرم، خلوص نيت و نوع‌دوستي را بزرگترين شاخصه‌هاي اخلاقي معصومين(ع) عنوان كرد.
به گزارش سرويس فرهنگي پايگاه اطلاع‌رساني آستان قدس رضوي، حضرت استاد حسين انصاريان در مراسم عزاداري كه به مناسبت شهادت امام موسي كاظم(ع) در صحن جمهوري اسلامي حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، با بيان اين مطلب افزودند: ايثار و بخشندگي بي حد و اندازه معصومين(ع) در همه جاي تاريخ تشيع و اسلام به ثبت رسيده و تا جايي اين ايثار پيش رفته كه سوره دهر در قرآن كريم درباره ايثار و جان‌فشاني حضرت علي(ع) و حضرت زهرا(س) نازل شده است.
معظم له با تفكيك ايثار از مسائل مشابهي چون انفاق يا صدقه، خاطرنشان كردند: ائمه اطهار(ع) ايثار را به اوج خود رسانده بودند، ما نيز بايد بدانيم ايثار با گذشت، انفاق يا صدقه متفاوت است چرا كه آدمي كه ايثار مي‌كند آنچه را خود به آن به شدت نيازمند است و با نداشتن آن با خطرات و مشكلات جدي مواجه مي‌شود را مي‌بخشد.
این استاد اخلاق و حوزه با اشاره به بشردوستي معصومين(ع)، ادامه دادند : تمامي انبياء و خصوصاً نبي مكرم اسلام(ص) و معصومين(ع) با تمام وجود دغدغه كل مردم جهان را داشتند و اين حس تا جايي پيش رفته كه پيامبر(ص) فرمودند: از ما نيست آن كه غم مردم در دلش نباشد.
ایشان اضافه كردند: امامان معصوم(ع) آن چنان غم و درد مردم را در دل مي‌پروراندند كه حتي جانشان را هم براي هدايت مردم دادند و حتي در راهنمايي دشمنان خود نيز بيشترين تلاش را به كار مي‌بستند، به عنوان نمونه در واقعه كربلا مي‌بينيم كه امام حسين(ع) تا آخرين لحظات و قبل از دست بردن به شمشير به دنبال راهنمايي و ارشاد دشمنان خونخواه خويش بودند.
اين مفسرقرآن و كارشناس علوم ديني با تأكيد بر اينكه تمام شيعيان بايد در اولين گام نوع‌دوستي خود را تقويت كنند، اذعان داشتند: بشر دوستي و غصه خوردن براي ديگران اخلاقي است كه به گفته معصومين(ع) اگر مردم جامعه‌اي آن را در وجود خود تقويت كنند، مطمئناً رستگاري در انتظار آن جامعه است.
ایشان در ادامه تصريح كردند: كرم، جود و سخاي معصومين(ع) در تاريخ اسلام به عنوان يكي از مشهورترين اخلاقيات نقل شده از آن بزرگواران است و همين كرم بود كه هيچگاه نيازمند و مسكيني را از در خانه اين بزرگواران نااميد نكرده و نمي‌كند.
حضرت استاد انصاریان اخلاص در عمل ائمه اطهار(ع) را يكي از بزرگترين و كامل‌ترين الگوها برشمرد و يادآور شدند: همواره پيشوايان بزرگ ديني ما بر اين تأكيد داشته‌اند كه خلوص نيت بزرگترين اصل در انجام هر عملي است و با اين خلوص گاهي انسان‌ها مي‌توانند كمترين هزينه را متحمل شده و بيشترين منفعت را كسب كنند.


منبع : روابط عمومی و امور بین الملل مرکز علمی تحقییقاتی دارالمعارف الشیعی
2192
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

عدالت در سخن گفتن
ثنا و ستايش الهى قبل از دعا
نفس و هفت مرحله آن
هفهاف بن مهند راسبى
قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا علیه السلام
پخش آنلاین سخنرانی شب های رمضان استاد انصاریان
نسخه جالینوس حکیم
سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...
شكر عبد ، كرم حق
ایمان، نخستین ویژگی اولیاءالله

بیشترین بازدید این مجموعه

عدالت در سخن گفتن
دعاى نوح علیه السلام
کلید رستگارى
معاد در قرآن
صفات حق در ادعيه

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا