فارسی
شنبه 01 آبان 1400 - السبت 17 ربيع الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
2683
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

چگونه ميتوان در وجود خويش اعتماد به نفس را تقويت و افزايش داد؟

اعتماد به نفس يا خوداتكايي به معني باور داشتن تواناييهاي ذاتي خويش است. رمز پيروزي مردان و زنان بزرگ اين بود كه استعدادها و تواناييهاي طبيعي و دروني خويش را شناخته اند.نكته ديگر رابطه اعتماد به نفس و قدرت اراده و تصميمگيري است. كسي كه از اراده قوي و قدرت تصميمگيري جدي برخوردار نيست، اعتماد به نفس ندارد. انسان با نيروي اراده ميتواند در مسير موفقيت گامهايي استثنايي و معجزه آسا بردارد و تواناييهاي نهفته در خويش را تعالي بخشد و به اعتماد به نفس نايل گردد. از اين رو نخست پاسخ اين پرسش را ميدهيم كه چه كنيم تا ارادهمان قوي گردد سپس راهكارها و تمريناتي را براي تقويت اعتماد به نفس طرح خواهيم نمود.
توصيه هاي كاربردي تقويت اراده
1 - پيش از انجام هر كاري به جنبهها و آثار مثبت و منفي آن توجه كنيد، زيرا با آگاهي از زيانها يا منافع، انگيزه براي ترك يا انجام كار بيشتر ميشود و به طور طبيعي اراده قوي ميگردد.
2 - همواره سعي كنيد با خواستههاي نفساني، تمايلات دروني و عادتهاي ناپسند مبارزه كنيد.
3 - خود را به انجام وظايف ديني، يا هر تكليفي كه خود، خانواده يا جامعه به عهده شما گذاشته و مسئوليت آن را پذيرفتهايد، مقيد نماييد كه آن را در اول وقت مقررش انجام دهيد.
4 - همواره در مقابل سختيها و ناملايمات زندگي (كار و تحصيل و غيره) بردبار و صبور باشيد.

5 - هر روز، در وقت معيّني مثل صبحها، دقايقي را به ورزش و نرمش اختصاص دهيد و يا خود را به حفظ كردن آيات قرآن، نثر و يا شعري مقيد سازيد و هر روز برنامه خود را در همان وقت مقرر انجام دهيد.
6 - طبع آدمي، به خصوص جوانان به خواب بعد از اذان صبح تمايل و كشش زيادي دارد. جهت تقويت اراده با اين خواسته مبارزه كنيد.
7 - پيوسته به خودتان تلقين كنيد كه ارادهاي قوي دارم؛ اين هفته يا ماه ارادهام نسبت به هفته يا ماه پيش قوي تر شده است؛ اكنون توان مبارزه با خواستههاي نفساني و غلبه بر مصايب و مشكلات را دارم؛ از شكست نميهراسم و اگر موفق شدم، با كسب تجربه و انرژي بيشتر مجدداً اقدام ميكنم تا به هدف و مقصد خود برسم؛ من توانايي رسيدن به هدف و برطرف كردن موانع و مشكلات را دارم.
8 - كاري را كه شروع كرديد، با حوصله و دقت به پايان برسانيد و از رها كردن يا سرهمبندي آن بپرهيزيد.
9 - با رعايت بند اول اين توصيه و پس از مشورت با ديگران، در تصميمگيريها سرعت عمل داشته باشيد. از وسواس و دودلي و امروز و فردا كردن دوري كنيد.
10 - فكر خود را همزمان به چند كار مشغول نكنيد. سعي كنيد توجه شما همواره به يك كار معطوف گردد.
11 - تدبير، نظم و انضباط را در همه امور زندگي خود جاري سازيد. غذا خوردن، استراحت و خوابيدن، مطالعه و تفريح بايد زمان و برنامه مشخص داشته باشد.
تجربه نشان داده افرادي كه كتاب، لباس يا وسايل شخصي خود را در جاي منظمي نميگذارند، بلكه هر جا كه خواستند مياندازند، يا به وضع لباس و كفش و ظاهر خود بيتوجهاند، به تدريج در عرصههاي مهم زندگي و شغلي نميتوانند تصميم گيرنده قوي و جدّي باشند.

اگر چنين حالتي در شما هست آن را تغيير دهيد. با برنامه ريزي دقيق و منطقي كارهاي خود را پيش ببريد. البته برنامه وقتي مطلوب است كه انعطافپذير باشد. بنابراين در برنامه ريزي خود جايي براي جايگزين كردن امور غير قابل پيشبيني بگذاريد.
12 - سعي كنيد در همه كارها به ويژه امور علمي، با تمركز حواس پيدا كنيد و از طريق تمركز حواس اراده خود را تقويت نماييد.
توصيههاي كاربردي براي تقويت اعتماد به نفس
1 - تمرين و به كارگيري همه عواملي كه در تقويت اراده مؤثر است.
2 - موفقيتهاي روزانه خود را - هر چند كوچك و كم اهميت باشد - يادداشت كنيد؛ علل آن را بررسي نماييد و به دنبال كسب موفقيتهاي بزرگتر باشيد.
3 - پس از كسب موفقيت، هيچ گاه منتظر تأييد و تشويق ديگران نباشيد.
4 - استقلال فكري و عملي را تمرين كنيد، يعني سعي نماييد كار را خودتان انجام دهيد و در مورد حل مشكلات خودتان انديشه و چاره جويي نماييد و كمتر از كسي كمك بگيريد.
5 - در انتخاب مدل و رنگ لباس و وسايل زندگي و تحصيلي، آرايش سر و صورت و ظاهر خويش هرگز به مد روز توجه نكنيد و مقلد ديگران نباشيد. به فكر و انديشه خود اعتماد كنيد. مُدگرايي به انسان هايي برميگردد كه خلأ فكري و عقده رواني آشكار و يا ناپيدا دارند و به دليل از دست دادن اعتماد به نفس به خودباختگي فرهنگي و شخصيتي دچار شدهاند.
6 - در واكنش به چيزي كه نميدانيد، خودتان را به زحمت و تكلف نيندازيد، بلكه خيلي راحت بگوييد نميدانم يا تحقيق ميكنم، بعداً به شما خواهم گفت.
7 - هنگام ارتكاب خطا، شهامت به خرج داده، به اشتباه خود اعتراف كنيد و از سرپوش گذاشتن بر اشتباهات بپرهيزيد و ديگران را پيوسته مقصر ندانيد.

8 - هرگز خود را به خاطر كاري كه در آن مقصر نبودهايد، ملامت نكنيد. در كاري كه تقصير و اشتباه از شما است، خود را بيش از اندازه سرزنش نكنيد.
9 - پاسدار عزّت نفس خويش باشيد. گناهان و كاركردهاي نادرست خويش را هرگز براي ديگران - حتي به فردي كه محرم اسرار شما است - بازگو نكنيد و از ذكر صفات اخلاقي ناپسند خود و خانواده و نزديكان خويش براي ديگران اجتناب كنيد.
10 - وقتي براي درستي فكر و عقيده، راه و كاري كه در پيش گرفتهايد، دليل قوي و مستند و مستحكمي داريد، حرفهاي بازدارنده، منفي و يأس آور ديگران شما را از ادامه آن باز ندارد.
11 - با نگرش مثبت و اميدجويانه منطقي به همه امور زندگي و تحصيلي بنگريد از منفي بافي و منفي نگري، و تأثرها و تأسفها جدّاً دوري كنيد.
12 - در امور روزمره بيش از اندازه و استعداد خويش، خود را خسته نكنيد. به اندازه توانايي و ظرفيت خود كارها را دنبال نماييد.
13 - اين باور را به خود القا كنيد كه عمده خصوصيات اخلاقي و تواناييهاي انسان، اكتسابي است و با تلاش و كوشش ميتوان آنها را به دست آورد و توان تحصيل و كسب آن را داريد.
14 - هرگز و در هيچ عرصهاي از شكستها و ناكاميها نهراسيد، به خود بباورانيد كه شكست مقدمه پيروزي است و ميتوانيد شكستها را جبران كنيد و روي آن پلي براي رسيدن به پيروزي بسازيد.


منبع : پاسخگو
2683
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

تفاوت شخص مرتد با زندیق در اسلام چیست ؟
اینکه گفته می شود « بچه ای که متولد می شود تا هفت سال ...
چگونه می‏توان وجود خدا را ثابت کرد؟
مفهوم آیه 255 سوره بقره(لا اکراه في الدین....) را روشن ...
فرق بين حيا و عفت چيست؟
آیا دعای صنمی قریش معتبر است؟
با وجود عقل و وجدان چه نیازی به دین است؟ لائیک یا بی ...
منظور از چشم دل چیست؟
تعریف خودشناسی چیست ؟
جبر و اختیار چیست ؟

بیشترین بازدید این مجموعه

اثبات مسلمانی برای فرد مسلمان چگونه می باشد ؟
بد شانسها بخوانند! خوش شانسها هم بخوانند!(آیا بخت و ...
برخی قائل به این هستند که قرآن دارای نقص می‌باشد و ما ...
دعا يعني چه و فلسفه آن چيست؟
چگونه حسد نورزيم و راه از بين بردن آن در درون انسان ...
سوء ظن به خود و حسن ظن به ديگران يعني چه؟
مفهوم آیه 255 سوره بقره(لا اکراه في الدین....) را روشن ...
اگر در رختخواب دراز کشیده باشیم و با گوشی قران تلاوت ...
علی اکبر(ع) می‌دانست که در خیمه‌ها آبی وجود ندارد، پس ...
نتایج  بی احترامی به پدر و مادر چیست؟

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا