فارسی
پنجشنبه 08 آبان 1399 - الخميس 12 ربيع الاول 1442
  795
  0
  0

قساوت

 از ديگر بيمارى هاى قلب ، قساوت و سنگدلى است ؛ قرآن مجيد از برخى انسان ها كه علت بسيارى از بدبختى ها و محروم كننده انسان از رحمت الهى هستند در آياتى خبر مى دهد : أَلَمْ يَأْنِ لِلَّذِينَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلاَ يَكُونُوا كَالَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَيْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَكَثِيرٌ مِنْهُمْ فَاسِقُونَ  .
آيا براى اهل ايمان وقت آن نرسيده كه دل هايشان براى ياد خدا و قرآنى كه نازل شده نرم و فروتن شود ؟ و مانند كسانى نباشند كه پيش از اين كتاب آسمانى به آنان داده شده بود ، آن گاه روزگار [ سرگرمى در امور دنيا و مشغول بودن به آرزوهاى دور و دراز ] بر آنان طولانى گشت ، در نتيجه دل هايشان سخت و غير قابل انعطاف شد ، و بسيارى از آنان نافرمان بودند . ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذلِكَ فَهِىَ كَالْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً ... .
سپس دل هاى شما بعد از آن [ معجزه شگفت انگيز ] سخت شد ، مانند سنگ يا سخت تر .
فَلَوْلاَ إِذْ جَاءَهُم بَأْسُنَا تَضَرَّعُوا وَلكِن قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ  .
پس چرا هنگامى كه عذاب ما به آنان رسيد ، فروتنى و زارى نكردند ؟ بلكه دل هايشان سخت شد و شيطان ، اعمال ناپسندى كه همواره مرتكب مى شدند در نظرشان آراست.
فَبِمَـا نَقْضِهِم مِيثَاقَهُمْ لَعَنَّاهُمْ وَجَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِيَةً  .پس آنان را به سبب پيمان شكستنشان لعنت كرديم ، و دل هايشان را بسيار سخت گردانيديم . اَفَمَن شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَهُ لِلإِسْلاَمِ فَهُوَ عَلَى نُورٍ مِن رَبِّهِ فَوَيْلٌ لِلْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُم مِن ذِكْرِ اللَّهِ أُولئِكَ فِى ضَلاَلٍ مُبِينٍ  .
آيا كسى كه خدا سينه اش را براى [ پذيرفتن ] اسلام گشاده است ، و بهره مند از نورى از سوى پروردگار خويش است [ مانند كسى است كه سينه اش از پذيرفتن اسلام تنگ است ؟ ] پس واى بر آنان كه دل هايشان از ياد كردن خدا سخت است ، اينان در گمراهى آشكار هستند .

لِيَجْعَلَ مَا يُلْقِى الشَّيْطَانُ فِتْنَةً لِّلَّذِينَ فِى قُلُوبِهِم مَّرَضٌ وَالْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُمْ وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَفَى شِقَاقٍ بَعِيدٍ  . [ آزاد گذاشتن شبهه اندازى شيطان ] براى اين [ است ] كه خدا آنچه را شيطان مى اندازد براى آنان كه در دل هايشان بيمارى است و براى سنگدلان وسيله آزمايش قرار دهد و قطعاً ستمكاران در دشمنى و ستيزى بسيار دور [ نسبت به حق و حقيقت ] قرار دارند . قساوت نمى گذارد كه انسان حق را قبول كند ، قساوت نمى گذارد كه انسان در برابر مشكلات و مصائب ديگران ، عكس العمل مثبت و انسانى نشان دهد ، قساوت نمى گذارد آدمى به مظلوم و مسكين و افتاده ترحم كند . قساوت نمى گذارد انسان در برابر خطاهايش از خدا عذر بخواهد و جلوى ريختن اشك چشم را مى گيرد .
علت قساوت و سنگدلى دو چيز است : دورى از عبادت ، آلودگى به گناه . اگر بخواهيد قساوت و سنگدلى را معالجه كنيد ، بايد به عبادت روى آورده و در حقيقت با تمام گناهان ترك رابطه كنيد .
اگر بخواهيد قساوت را علاج كنيد ، زياد ياد مرگ كنيد و در مجالس موعظه شركت كرده ، دست به دامن مردان خدا بزنيد و با صاحب نفسان عالم مصاحبت نماييد . زياد ياد خدا كنيد و تا مى توانيد با كمال عشق و شوق قرآن بخوانيد و از دعاهاى عالى اسلامى به خصوص دعاى كميل ، دعاى عرفه ، مناجات خمس عشر ، دعاى ابوحمزه غفلت نكنيد .
زياد به قبرستان برويد و به ائمه طاهرين عليهم السلام توسل جسته و قسمتى از شب را با محبوب واقعى و مقصود حقيقى خلوت كرده و از گناهان گذشته و تقصيرهايى كه در عبادت داشتيد ياد كرده و گريه كنيد . با به كار گرفتن اين سلسله مسائل به تدريج زنگ دل پاك شده و قلب شما به نور الهى صفا مى گيرد و شياطين دل شما را رها كرده ، حق در آن خانه تجلى مى كند .


منبع : برگرفته از کتاب عرفان اسلامی استاد حسین انصاریان
  795
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز