فارسی
چهارشنبه 07 آبان 1399 - الاربعاء 11 ربيع الاول 1442
  313
  0
  0

افزایش چشمگیر مسلمانان در جهان

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از البرز، طبق گزارش موسسه آمريکايي پيو ،جمعيت مسلمانان جهان به يک ميليارد و پانصد و هفتاد ميليون نفر رسيده است و اين بدان معناست که تقريبا از هر چهار نفر در دنيا يک نفر مسلمان است . انگليس يک ميليون ششصد و چهل و هفت هزار مسلمان دارد که اين معادل دو و هفت دهم درصد از جمعيت اين کشور است. اين در حالي است که دو و چهار دهم درصد جمعيت اروپا مسلمان هستند.
گزارش موسسه پيو آمار دقيقي از جمعيت مسلمانان که سالها طولاني فقط با حدس و گمان همراه بوده، ارائه کرده است. برآوردها از شمار اين جمعيت از يک ميليارد تا يک ميليارد و هشتصد ميليون نفر متغير بوده است. مطالعه و پروژه مذکور که مدت ها روي آن کار شده است،نمايي از جمعيت مسلمانان ارائه مي کند که ممکن است باعث تعجب شود. به عنوان مثال، آلمان بيش از لبنان مسلمان دارد، چين بيش از سوريه و روسيه نيز بيش از کل اردن و ليبي مسلمان دارد. اتيوپي نيز به اندازه افغانستان مسلمان دارد. به گفته آمني جمال استاديار علوم سياسي دانشگاه پرينستون اين ايده هم که مسلمانان عرب هستند و اعراب مسلمانند،در اين گزارش رد شده است. مقامات موسسه پيو مدعي اند که گزارش شان جامع ترين گزارش از اندازه و توزيع پيروان دومين دين بزرگ جهان بعد از مسيحيت است. مسيحيت دو ميلياد و صد تا دو ميليارد و دويست ميليون پيرو دارد.
محققان از گزارش هاي سرشماري، مطالعات مردم شناسي و نظرسنجي هاي عمومي جمعيتي براي تعيين تعداد مسلمانان در دويست و سي و دو کشور استفاده کرده اند. در اين گزارش همچنين تلاش شده است جمعيت شيعه و سني نيز مشخص شوند. اما به علت اينکه در کمتر کشوري وابستگي هاي فرقه اي مشخص مي‌شود، اين کار دشوار شده است. در نتيجه شمار دقيق شيعيان تعيين نشده و به صورت برآوردي جمعيت شيعيان ده تا سيزده درصد کل جمعيت مسلمانان تعيين شده است. حدود هشتاد درصد شيعيان در کشورهاي ايران،پاکستان،هند و عراق زندگي مي کنند.
گزارش موسسه پيو گواه بيشتري است مبني بر اينکه اگرچه خاورميانه قلب تپنده دنياي اسلام است، شمار زيادي از مسلمانان يعني شصت درصد در آسيا زندگي مي کنند. حدود بيست درصد در خاورميانه و شمال افريقا، پانزده درصد در آفريقا،دو و چهار دهم درصد در اروپا و سه دهم درصد نيز در آمريکا زندگي مي کنند. در حاليکه خاورميانه و شمال آفريقا به طور کلي کمتر از آسيا مسلمان دارند، اما مناطق مذکور اکثر کشورهاي مسلمان نشين را در خود جاي داده اند. گزارش این موسسه می افزاید: قرار است سال بعد کار روي گزارش مشابه اي در خصوص مسيحيت نيز شروع شود.


منبع : شیعه انلاین
  313
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در روز شهادت امام ...
مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسگری(ع) با سخنرانی استاد ...
انسان کامل از تمام ارزش‌ها و کمالات برخوردار است
با چشم دل و نور عقل می‌توان عظمت پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) ...
استاد انصاریان الگوی رفتاری امام مجتبی(ع) را تببین ...
برای دیدن چهره آسمانی امام حسین(ع)، باید با چشم دل و عقل ...
گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در قم
زائران حسینی، شریک ثواب شهدای کربلا هستند
مراسم عزاداری دهه سوم ماه صفر با سخنرانی استاد ...
صندلی، ثروت نادرست و شهوت حرام لطمات بسیاری به دین ...

بیشترین بازدید این مجموعه

حمله مجدد وهابیت پلید و منفور علیه شیعیان مظلوم پاچنار
هشدار درباره گسترش فرقه بهائیت در کشور
ولادت امام باقر علیه السلام
عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین: گشایش «باب القطانین» در ...
بانک اسلامی در جمهوری چچن تأسیس می‌شود
پاسخ دفتر حضرت استاد انصاریان به مخاطبان، پیرامون ...
استاد انصاریان: در قیامت حتی ابلیس هم به رحمت خدا ...
استاد انصاریان در جمع مردم خوی: محبت دنیا انسان را بخیل ...
گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه اهل بیت ...
استاد انصاریان پاسخ می دهند؛ چه عمری پابرجاست و کدام ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز