فارسی
جمعه 11 آذر 1401 - الجمعة 8 جمادى الاول 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1389 ساعت 09:14 صبح

افزایش چشمگیر مسلمانان در جهان

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از البرز، طبق گزارش موسسه آمريکايي پيو ،جمعيت مسلمانان جهان به يک ميليارد و پانصد و هفتاد ميليون نفر رسيده است و اين بدان معناست که تقريبا از هر چهار نفر در دنيا يک نفر مسلمان است . انگليس يک ميليون ششصد و چهل و هفت هزار مسلمان دارد که اين معادل دو و هفت دهم درصد از جمعيت اين کشور است. اين در حالي است که دو و چهار دهم درصد جمعيت اروپا مسلمان هستند.
گزارش موسسه پيو آمار دقيقي از جمعيت مسلمانان که سالها طولاني فقط با حدس و گمان همراه بوده، ارائه کرده است. برآوردها از شمار اين جمعيت از يک ميليارد تا يک ميليارد و هشتصد ميليون نفر متغير بوده است. مطالعه و پروژه مذکور که مدت ها روي آن کار شده است،نمايي از جمعيت مسلمانان ارائه مي کند که ممکن است باعث تعجب شود. به عنوان مثال، آلمان بيش از لبنان مسلمان دارد، چين بيش از سوريه و روسيه نيز بيش از کل اردن و ليبي مسلمان دارد. اتيوپي نيز به اندازه افغانستان مسلمان دارد. به گفته آمني جمال استاديار علوم سياسي دانشگاه پرينستون اين ايده هم که مسلمانان عرب هستند و اعراب مسلمانند،در اين گزارش رد شده است. مقامات موسسه پيو مدعي اند که گزارش شان جامع ترين گزارش از اندازه و توزيع پيروان دومين دين بزرگ جهان بعد از مسيحيت است. مسيحيت دو ميلياد و صد تا دو ميليارد و دويست ميليون پيرو دارد.
محققان از گزارش هاي سرشماري، مطالعات مردم شناسي و نظرسنجي هاي عمومي جمعيتي براي تعيين تعداد مسلمانان در دويست و سي و دو کشور استفاده کرده اند. در اين گزارش همچنين تلاش شده است جمعيت شيعه و سني نيز مشخص شوند. اما به علت اينکه در کمتر کشوري وابستگي هاي فرقه اي مشخص مي‌شود، اين کار دشوار شده است. در نتيجه شمار دقيق شيعيان تعيين نشده و به صورت برآوردي جمعيت شيعيان ده تا سيزده درصد کل جمعيت مسلمانان تعيين شده است. حدود هشتاد درصد شيعيان در کشورهاي ايران،پاکستان،هند و عراق زندگي مي کنند.
گزارش موسسه پيو گواه بيشتري است مبني بر اينکه اگرچه خاورميانه قلب تپنده دنياي اسلام است، شمار زيادي از مسلمانان يعني شصت درصد در آسيا زندگي مي کنند. حدود بيست درصد در خاورميانه و شمال افريقا، پانزده درصد در آفريقا،دو و چهار دهم درصد در اروپا و سه دهم درصد نيز در آمريکا زندگي مي کنند. در حاليکه خاورميانه و شمال آفريقا به طور کلي کمتر از آسيا مسلمان دارند، اما مناطق مذکور اکثر کشورهاي مسلمان نشين را در خود جاي داده اند. گزارش این موسسه می افزاید: قرار است سال بعد کار روي گزارش مشابه اي در خصوص مسيحيت نيز شروع شود.


منبع : شیعه انلاین
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

ارسال رایگان آثار استاد انصاریان به مناسبت هفته ...
پروردگار دست اجبار روی کسی ندارد
دعای مخلوط با آلودگی، مستجاب نمی‌شود
تسلیت مدیر موسسه دارالعرفان در پی درگذشت مرحوم ...
برگزاری مراسم بزرگداشت حاج محمدتقی انصاریان در ...
حاج محمدتقی انصاریان درگذشت
متن حکم انتصاب مدیرعامل موسسه فرهنگی دارالعرفان
برنامه سخنرانی استاد انصاریان در دهه نخست ...
برگزاری مراسم پرفیض دعای عرفه با قرائت استاد ...
سخنرانی استاد انصاریان در مسجد اعظم قم

بیشترین بازدید این مجموعه

هشدار درباره تبليغ وهابيت در سيستان
تبلیغ وهابیت بین ایرانیان مقيم فیلیپین
برگزاری محفل قرآنی «تلاوت زيباترين كلام» در ...
اعمال ودعاهاوزیارات مخصوص شب بیست وسوم+متن وصوت
ارائه لباس های اسلامی ویژه بیماران و پرسنل محجبه ...
واكنش‌ها به نبش قبر حجر بن عدی در سوریه
چرا شیعیان نماز تراویح نمی‌خوانند؟
رقابت شیعیان بحرین در مرحله نهایی مسابقات «إقرأ ...
استاد انصاریان تأکید کردند؛ خلقت و فضیلت زن و ...
استاد انصاریان: نقطه "باء" بسم الله؛ نقطه ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^