فارسی
شنبه 25 مرداد 1399 - السبت 25 ذي الحجة 1441

  350
  0
  0

نخستين مسجد رسمي در آتن

به گزارش شیعه آنلاین، دولت يونان و مجلس اين کشور تصميم به ساخت و احداث مسجدي در شهر آتن گرفتند.
ايسنا به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نوشت: طبق قوانين يونان، تمام هزينه‌هاي ساخت اين مسجد را دولت يونان به عهده خواهد گرفت. آتن پايتخت يونان تنها پايتحت كشور اروپائي بدون مسجد است كه دولتمردان اين كشور تصميم به ساخت مسجد رسمي در اين شهر نمودند. يورگوس پاپااندرئو نخست‌وزير يونان تصميم ساخت و احداث اين مسجد که در آستانه سفر نخست‌وزير ترکيه به يونان اتخاذ شده است، را تاييد و حمايت كرد. تئودورس پنگالوس معاون نخست‌وزير نظارت براي اجرا و ساخت اين مسجد در منطقه وتانکو واقع در جنوب غربي شهر آتن را عهده‌دار شده است و وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش و امور مذهب، امورخارجه، حفاظت شهروندان و کشور، مسئوليت اداره و مديريت ساخت اين مسجد را عهده‌دار خواهند شد.
اين مسجد با ظرفيتي براي 500 نمازگزار ساخته خواهد شد و مديريت آن زيرنظر مستقيم وزارت آموزش و پرورش توسط يک هيات هفت نفره، که دو نفر از نمايندگان انجمن‌هاي معتبر مسلمانان مقيم شهر آتن و 5 نفر ديگر کارمندان دولت يونان خواهند بود، عهده‌دار خواهند بود.
آتن، به رغم تلاش‌هاي چندين ساله مسلمانان و با حضور بيش از 600 هزار مسلمان و يا بيشتر در اين شهر، يعني بيش از 10 درصد کل جمعيت، تنها پايتخت يک کشور اروپايي است که فاقد مسجد رسمي است. تقاضاي ساخت و احداث مسجد توسط مسلمانان از سال 1967 به طور غيررسمي شروع شد.

دولت سوسياليست پاسوک در جريان ساخت و احداث تاسيسات و موسسات لازم براي برگزاري بازي‌هاي المپيک 2004 آتن، چراغ سبزي براي ساخت و احداث نشان داد و به همين دليل قبل از برگزاري بازي المپيک سال 2004 ميلادي در آتن، انديشمندان و روشنفکران يوناني طي نامه‌اي به " کستاس سميتيس" نخست‌وزير وقت يونان، با الهام از چراغ سبز دولت سوسياليست وقت، خواستار ساخت مسجدي در آتن براي ورزشکاران و ورزش دوستان مسلمان شدند. هم‌اکنون مسلمانان گاراژها و زيرزمين‌هايي را براي برگزاري نماز و مراسم مذهبي اجاره کرده و مورد بهره‌برداري قرار مي‌دهند.
گفتني است؛ سال گذشته در كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي كه به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در يونان و حمايت مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در آتن و با حضور مفتيان مسلمان يونان و مصر، تشكيل گرديد، بند اساسي بيانيه كنفرانس، تأسيس مسجد بود.


منبع : شیعه انلاین
  350
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    تاکنون هیچ تصحیح انتقادی در مورد «صحیفهٔ سجادیه» صورت ...
    حضور بیش از 61هزار نفر در پویش فرهنگی «قدر تا غدیر»
    جهانِ غرق در بحران‌های اخلاقی، امروز برای نجات خود به ...
    پذیرش تعلیمات امام هدایت کلید بهشت است
    «صحیفهٔ سجادیه» به‌عنوان کتاب رسمی درسی در مدارس ...
    اساتید فعال در پژوهش تخصصی در حیطه «صحیفه سجادیه» ...
    گزارش تصویری/ نشست صمیمانه صحیفه پژوهان با استاد ...
    تکروی مورد نفرت خداست
    گزارش تصویری/ مراسم دعای عرفه در حسینیه هدایت با نوای ...
    گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در بیت آیت الله ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      استاد حسین انصاریان: فسادهای اقتصادی نتیجه بی‌توجهی ...
       به مناسبت میلاد پنجمین اختر آسمان ولایت و امامت/ نقش ...
      مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
      پذیرش تعلیمات امام هدایت کلید بهشت است

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز