فارسی
جمعه 08 بهمن 1400 - الجمعة 25 جمادى الثاني 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
744
0
نفر 0

محبت حقيقى با تحمل مصائب

  چه بسا كه اين محبّت انسان را از نظر ظاهر در تنگنا و مضيقه قرار دهد و از سوى مردم جاهل و بى محبّت و حتى خانواده و اقوام انسان به انسان فشار روحى و مادى وارد آيد ، ولى با توجه به آثار معنوى اين محبّت و به ويژه آثار انسانى و آخرتى آن ، ارزش دارد كه انسان در راه اين محبّت بلاها و مصائب را بر خود هموار نمايد و بر رنج و مشقتى كه به او به خاطر آن مى رسد صبر و استقامت كند . در روايت آمده : مردى به رسول خدا صلي الله عليه و آله عرضه داشت : « يا رَسُولُ اللّه ِ ! إنّى أُحِبُّكَ ، فَقالَ : إسْتَعِدْ لِلْفَقْرِ ، فَقالُ : إنّى أُحِبُّ اللّه َ ، فَقالَ : اِسْتَعِدْ لِلْبَلاءِ »  .
اى پيامبر خدا ! من عاشق تو هستم ، حضرت فرمود : آماده براى ندارى و تهيدستى باش . گفت : من عاشق خدا هستم ، فرمود : آماده بلا و امتحان باش . پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله مصعب بن عمير را در حالى كه پيش مى آمد و تن پوشش پوست دباغى نشده گوسپندى بود ، ديد !
فرمود : اى مردم ! به اين مرد بنگريد كه خدا دلش را نورانى نموده است ، من در مكه او را نزد پدر و مادرش ديدم كه وى را به پاكيزه ترين طعام و آشاميدنى تغذيه مى كردند ولى عشق به خدا و پيامبرش او را از آن زندگى مالامال از ثروت و خوشى به اين وضعى كه مى بينيد رسانيد  .
اين محبّت ، تحمل همه بلاها و رنج ها و مشقت ها را در راه رسيدن به محبوب آسان مى كند و حتى مرگ را كه دروازه ورود به حريم لقاء يار است براى انسان شيرين جلوه مى دهد .
در روايت مشهورى است : هنگامى كه ملك الموت براى قبض روح ابراهيم آمد ، ابراهيم به او گفت : دوستى را ديده اى كه دوستش را در كام مرگ بيندازد ؟
خداى بزرگ به ابراهيم وحى كرد : آيا تو عاشقى را ديده اى كه از ديدار محبوبش نفرت داشته باشد ؟
ابراهيم به ملك الموت گفت : اكنون جانم را بگير . پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله مى فرمايد :
« إذا أحَبَّ اللّه ُ عَبداً ابتَلاَهُ فَإنْ صَبَرَ اجْتَبَاهُ وَإنْ رَضِىَ اصْطَفَاهُ ». هنگامى كه خدا بنده اى را دوست بدارد وى را در معرض آزمايش قرار مى دهد ، پس اگر استقامت ورزيد او را برمى گزيند و اگر خشنودى به حق باشد او را انتخاب مى نمايد .


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
744
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

روش پيامبر با مردم مكه پس از فتح مكه‏
دعای بعد از نماز حضرت زهرا(س)
حفظ پاكى و پاكدامنى در فضاى عشق‏
در راه خدا باش!
تشبيه لطيف از دوست حقيقى‏
هرچه خوبی برای خود می‌ پسندی، برای دیگران هم ...
حضرت ام البنین سلام الله علیها
مهربانی خدا
گناه یک تهمت
شخصیت معنوی حضرت زهرا (س)

بیشترین بازدید این مجموعه

اخلاق عامل اجراى احكام
داستانى عبرت آموز از سلمان
جدال على‏بن ميثم با مردى دهرى مسلك‏
جهان قبل از اسلام‏
لقب «ام ابیها»
تسلیم خدا و قرآن
بیچاره کیست؟
اگر عاشق شدنمان بر پایه ایمان باشد
گناه یک تهمت
جور دیگر باید دید

 
نظرات کاربر
گزارش خطا  

^