فارسی
چهارشنبه 22 مرداد 1399 - الاربعاء 22 ذي الحجة 1441
  612
  0
  0

اعمال در معرض ديد اهل بيت قدس سرهما

در پايان اين بخش و پس از اشاره به اين معنى كه اهل بيت قدس سرهما مظهر تام وتمام مهرورزى و محبت مى باشند بايد به اين مطلب آگاه بود كه تمام اعمال و رفتار و كردار و گفتار ما در معرض ديد اهل بيت قدس سرهما مى باشد ، لذا بايد بر تمامى اعمال بسيار مواظبت نمود كه زمانى كه به محضر آن ذوات مقدس و آن حقايق عرشى ارائه مى گردد سبب مهر و محبت افزون آنان به انسان شود و از رحمات خاص اولياء اللّه خود را بى نصيب نگذاشت .
بى ترديد اگر همه مردم به ويژه آنان كه ادعاى دين دارى و ايمان و مخصوصاً ارادت به پيامبر و اهل بيت قدس سرهما را دارند ، اين حقيقت را با تمام وجود باور داشته باشند و نسبت به آن ، اهل يقين باشند ، در همه اعمال و رفتار و منش خود گرچه به اندازه ذره باشد مواظبت و مراقبت قطعى مى كنند كه در آن ها تخلف و تجاوز صورت نگيرد و آن چه را هماهنگ با خواسته هاى خدا و پيامبر و امامان قدس سرهما نيست انجام ندهند .
عبداللّه بن ابان زيّات كه در پيشگاه حضرت رضا عليه السلام از مقام و منزلت برخوردار بود مى گويد كه :
به حضرت رضا عليه السلام عرض كردم : براى من و زن و فرزندم نزد خدا دعا كن ، فرمود : آيا اين كار را انجام نمى دهم كه از من درخواست مى كنى ؟ به خدا سوگند اعمال شما هر روز و هر شب به من عرضه مى شود ، عبداللّه مى گويد : اين مطلب را بسيار بزرگ شمردم گويا باورش بر من دشوار بود ، حضرت فرمود : آيا كتاب خدا نخوانده اى كه فرموده : وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللّه ُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ . . . .
و بگو : عمل كنيد به زودى خدا و پيامبرش و مؤمنان اعمال شما را خواهند ديد . . . « قَالَ هُوَ وَاللّه ِ عَلىُّ بنُ أبِى طَالِب »  . حضرت فرمود : به خدا سوگند ! منظور از مؤمنان على بن ابى طالب است . يعقوب بن شعيب مى گويد از حضرت امام صادق عليه السلام از قول خداى متعال در آيه . . .فَسَيَرَى اللّه ُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ . . . پرسيدم : منظور از مؤمنان چه كسانى هستند ؟ حضرت فرمود : امامان .
داود بن كثير مى گويد : خدمت حضرت امام صادق عليه السلام نشسته بودم كه حضرت خود شروع به سخن كرده ، فرمود : اى داود ! بى ترديد روزهاى پنجشنبه اعمال شما بر من عرضه مى شود ، در آن چه از عمل تو بر من عرضه شد ديدم كه نسبت به فلانى كه عموزاده توست صله رحم به جا آورده اى ، مرا شاد و مسرور كرد ، من مى دانم كه صله تو در نابودى او و مرگش شتاب و سرعت فوق العاده ايجاد مى كند !
داود مى گويد : پسر عمى داشتم دشمن اهل بيت ، ناصبى و خبيث ، به من خبر رسيد كه خود و زن و فرزندش در مضيقه مالى هستند ، پيش از رفتنم به مكه حواله اى براى دريافت هزينه زندگى برايش فرستادم ، حضرت امام صادق عليه السلام پس از برگشت از مكه و زيارتم اين جريان را به من خبر داد.


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
  612
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    جلسات محرم ضامن بقای دین
    عقل جلوه­‌ محبت و رحمت خدا
    برپایی مجالس اهل بیت (ع)
    امیرالمؤمنین عدل و عبد است
    شعیان اهل نجاتند
    بیماری های قلبی
     لقب امیرالمؤمنین(ع)
    نفرین امام هادی(ع)
    امیرالمؤمنین(ع) در کلام امام هادی (ع)
    شقاوت و تیره بختی

بیشترین بازدید این مجموعه

      غفلت، خسارت و مرگ معنوى‏
      سخنى از يك غربى‏
      چشمه‏اى از عدالت‏
      مهمترين علت دين گريزى‏
      قرآن و حيات در كرات ديگر
      سبب دشمنى با على (ع) حسادت بود
      معناى دقيق اتلاف عمر
      توشه معرفت‏
      اخلاق ائمه(ع)
      امیرالمؤمنین(ع)،انسانی کامل

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز