فارسی
شنبه 04 تير 1401 - السبت 25 ذي القعدة 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
815
0
نفر 0

اعمال در معرض ديد اهل بيت قدس سرهما

در پايان اين بخش و پس از اشاره به اين معنى كه اهل بيت قدس سرهما مظهر تام وتمام مهرورزى و محبت مى باشند بايد به اين مطلب آگاه بود كه تمام اعمال و رفتار و كردار و گفتار ما در معرض ديد اهل بيت قدس سرهما مى باشد ، لذا بايد بر تمامى اعمال بسيار مواظبت نمود كه زمانى كه به محضر آن ذوات مقدس و آن حقايق عرشى ارائه مى گردد سبب مهر و محبت افزون آنان به انسان شود و از رحمات خاص اولياء اللّه خود را بى نصيب نگذاشت .
بى ترديد اگر همه مردم به ويژه آنان كه ادعاى دين دارى و ايمان و مخصوصاً ارادت به پيامبر و اهل بيت قدس سرهما را دارند ، اين حقيقت را با تمام وجود باور داشته باشند و نسبت به آن ، اهل يقين باشند ، در همه اعمال و رفتار و منش خود گرچه به اندازه ذره باشد مواظبت و مراقبت قطعى مى كنند كه در آن ها تخلف و تجاوز صورت نگيرد و آن چه را هماهنگ با خواسته هاى خدا و پيامبر و امامان قدس سرهما نيست انجام ندهند .
عبداللّه بن ابان زيّات كه در پيشگاه حضرت رضا عليه السلام از مقام و منزلت برخوردار بود مى گويد كه :
به حضرت رضا عليه السلام عرض كردم : براى من و زن و فرزندم نزد خدا دعا كن ، فرمود : آيا اين كار را انجام نمى دهم كه از من درخواست مى كنى ؟ به خدا سوگند اعمال شما هر روز و هر شب به من عرضه مى شود ، عبداللّه مى گويد : اين مطلب را بسيار بزرگ شمردم گويا باورش بر من دشوار بود ، حضرت فرمود : آيا كتاب خدا نخوانده اى كه فرموده : وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللّه ُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ . . . .
و بگو : عمل كنيد به زودى خدا و پيامبرش و مؤمنان اعمال شما را خواهند ديد . . . « قَالَ هُوَ وَاللّه ِ عَلىُّ بنُ أبِى طَالِب »  . حضرت فرمود : به خدا سوگند ! منظور از مؤمنان على بن ابى طالب است . يعقوب بن شعيب مى گويد از حضرت امام صادق عليه السلام از قول خداى متعال در آيه . . .فَسَيَرَى اللّه ُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ . . . پرسيدم : منظور از مؤمنان چه كسانى هستند ؟ حضرت فرمود : امامان .
داود بن كثير مى گويد : خدمت حضرت امام صادق عليه السلام نشسته بودم كه حضرت خود شروع به سخن كرده ، فرمود : اى داود ! بى ترديد روزهاى پنجشنبه اعمال شما بر من عرضه مى شود ، در آن چه از عمل تو بر من عرضه شد ديدم كه نسبت به فلانى كه عموزاده توست صله رحم به جا آورده اى ، مرا شاد و مسرور كرد ، من مى دانم كه صله تو در نابودى او و مرگش شتاب و سرعت فوق العاده ايجاد مى كند !
داود مى گويد : پسر عمى داشتم دشمن اهل بيت ، ناصبى و خبيث ، به من خبر رسيد كه خود و زن و فرزندش در مضيقه مالى هستند ، پيش از رفتنم به مكه حواله اى براى دريافت هزينه زندگى برايش فرستادم ، حضرت امام صادق عليه السلام پس از برگشت از مكه و زيارتم اين جريان را به من خبر داد.


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
815
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

سخن على (ع) پس از جنگ جمل‏
توبه ، واجب و فوری است
القاب حضرت‏ محمد (ص)
روش پيامبر با مردم مكه پس از فتح مكه‏
هرچه خوبی برای خود می‌ پسندی، برای دیگران هم ...
مهربانی خدا
حفظ پاكى و پاكدامنى در فضاى عشق‏
عنايت حضرت امام رضا عليه السلام به زائرش
ازواج مطهره‏
دعا براى دختردار شدن

بیشترین بازدید این مجموعه

توبه میراث آدم و حوا
توبه ، واجب و فوری است
القاب حضرت‏ محمد (ص)
سخن على (ع) پس از جنگ جمل‏
خودشناسی
مقام ولی الله
عشق به امام حسین علیه السلام
حضرت زهرا سرمشق امام زمان (عج)
ماه پرخیر و برکت رجب
راه را گم نکن!

 
نظرات کاربر
گزارش خطا  

^