فارسی
سه شنبه 21 ارديبهشت 1400 - الثلاثاء 28 رمضان 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
571
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

ريشه‏هاى محبت عامل نجات

برادران يوسف كه بر اثر حسادت ، در وجودشان نسبت به برادر خود، بذر بى مهرى كاشته بودند از پدر تقاضا كردند تا او را همراه خود براى تفريح به بيرون شهر ببرند. بى محبتى، آتش خشم و غضب را در وجودشان شعله ور مى ساخت تا اين كه حتى به رحم خود ترحمى ننمايند و مقاصد دنيايى خود را كه بر خلاف اراده حضرت حق بود پياده كنند.
آرى! بى مهرى باعث جدا شدن از فرهنگ الهى است آن چنان كه بسيارى از خلق بر اساس بى مهرى ها و بى توجهى ها به معارف حضرت حق و دستورات ناب اولياى الهى از خالق جدا شده اند.
هر كسى براى نابودى يوسف طرحى داد و لكن طرح نهايى منجر به صدور حكم اعدام و قتل براى يوسف شد.
(اقْتُلُوا يُوسُفَ ) . يوسف را بكشيد. ولى يكى از برادران كه بارقه اى از محبت در وجودش هنوز روشن بود گفت: لاَ تَقْتُلُوا يُوسُفَ وَأَلْقُوهُ فِى غَيَابَتِ الْجُبِّ يَلْتَقِطْهُ بَعْضُ السَّيَّارَةِ إِن كُنتُمْ فَاعِلِينَ )  . يوسف را نكشيد ، اگر مى خواهيد كارى بر ضد او انجام دهيد ، وى را در مخفى گاه آن چاه اندازيد ، كه برخى رهگذران او را برگيرند [ و با خود ببرند ! ! ] . اين پيشنهاد مورد تصويب برادران قرار گرفت و با درجه اى تخفيف او را به چاه انداختند. شعاعى از محبت يهودا باعث شد كه راد مردى بزرگ و انسانى پاك سرشت از چنگال مرگ نجات يابد تا به اراده حق، لباس رسالت برقامت پاك او پوشانده شود و معارف بسيارى از جانب اوـ كه هم اكنون نيز مشعل هاى فروزان هدايت الهى است ـ برافروخته شود.


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
571
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

بیا در خونم
دعوت شیطانی
حواست به خودت باشه
شب تقدیر
علی تنهاست بر مومن، امیر اول و آخر
از نو بساز
کمی ناز کن
ناامید نباش
اُدْخُلُوهَا بِسَلَامٍ آمِنِينَ
دینت را نفروش

بیشترین بازدید این مجموعه

توبه برادران یوسف

 
نظرات کاربر

گزارش خطا