فارسی
يكشنبه 11 خرداد 1399 - الاحد 8 شوال 1441
  475
  0
  0

پيامبر صلي الله عليه و آله مظهر رحمت به مؤمنان

قرآن كريم از پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله به عنوان منبعى از رأفت و رحمت ياد كرده است آنجا كه مى فرمايد :. . . بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَحِيمٌ  .
. . . و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است .
گفته شده « رئوف » به معناى اوج مهربانى و شدت مهرورزى و « رحيم » به معناى دلسوز و مهربان دائمى و هميشگى است . او به اهل ايمان به شدت مهر مى ورزيد و عشقى آتشين و محبتى فراوان داشت و نسبت به اهل گناه در جهت هدايتشان دل سوز و مهربان بود .
خويشان و نزديكانش بهره مند از رأفت او بودند و اصحابش از چشمه پرجوش مهر او سيراب مى شدند .
نسبت به اهل بيتش به شدت رئوف بود و به امتش چه آنان كه در زمان او مى زيستند و چه آنان كه از نظر زمانى از او غايب بودند مهر مى ورزيد و هر كه را ملاقات مى كرد به او اظهار محبّت صادقانه داشت32 .
پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله از نهايت محبّت و رأفت و مهرورزى و دل سوزى نسبت به امت و به همه جهانيان ، آرزو داشت تك تك مردم اسلام را كه مايه سعادت دنيا و آخرت و آيينى بر پايه توحيد و فطرت و دينى بر اساس عقل و علم و دليل و برهان است ، از روى صدق و درستى بپذيرند و احكامش را به اجرا بگذارند . او به راستى در اين زمينه از جان مايه مى گذاشت و لحظه اى آسوده و راحت نبود و هر بلا و رنج و مصيبت و دردى را براى هدايت مردم تحمل مى كرد و به فرمان خدا به مردم مى گفت :
. . . مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ . . .  .
. . . هيچ پاداشى از شما نمى خواهم . . .
او طبيب عاشقى بود كه به راستى به بيماران عشق مى ورزيد و تنها توقع و آرزويش اين بود كه بيماران ، نسخه شفابخش او را بپذيرند و به كار بندند و از عوارض بيمارى هاى خطرناكى چون كفر و شرك و حسد و حرص و غِلّ و ريا و كينه ورزى و ظلم و تجاوز و . . . نجات يابند .
او به شدت علاقه داشت كه مردم ملتزم به رنگ خدا كه همان اسلام است شوند و فضاى زندگى را در سايه به كار گرفتن دستورات حق و احكام نورانى و معنوى آيين الهى از صدق و صداقت و درستى و امانت و صفا و صميميت و شرافت و كرامت و همت و فضيلت پر كنند چنان كه قرآن مى فرمايد :
صِبْغَةَ اللّه ِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّه ِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ  .
[ به يهود و نصارى بگوييد : [رنگ خدا را [ كه اسلام است ، انتخاب كنيد [و چه كسى رنگش نيكوتر از رنگ خداست ؟ و ما فقط پرستش كنندگان اوييم .
هر كس به هر مقام و مرتبه اى از معنويت و ارزش رسيد ، بى ترديد از بركت اين رنگ رسيد و هر كس وجود خود را از اين رنگ بى نصيب نمود به ننگ نشست .
بر همه ما لازم است از اخلاق و روش و منش پيامبر صلي الله عليه و آله به ويژه مهرورزى و دل سوزى اش نسبت به همه درس بگيريم چنان كه قرآن مجيد فرموده ، او در همه امور براى شما سرمشق نيكويى است .
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِى رَسُولِ اللّه ِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ . . ..
يقيناً براى شما در [ روش و رفتار ] پيامبر خدا الگوى نيكويى است . .


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
  475
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز