فارسی
سه شنبه 24 تير 1399 - الثلاثاء 23 ذي القعدة 1441
  2422
  0
  0

شرح و تفسیر صحیفه سجادیه در مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان آماده طبع گردید

شرح و تفسیر صحیفه سجادیه «انجیل اهل بیت و زبور آل محمد (ص) » تالیف استاد انصاریان در مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان الشیعی آماده طبع گردید .
یکی از حقایق پر معنی و سازنده ابعاد مثبت بشری دعا و نیایش با مقام ربوبی است که نبود تفسیر صحیح و توضیح لازم و کافی درباره آن ، برای عموم افکار بشری از یک طرف و گرایش شدید خود محوران به منفعت و لذت و خود کامگی از طرف دیگر ، انسانهای زیادی را در دوران های مختلف از برقراری ارتباط تکاملی انسان با کمال مطلق محروم ساخته است . اگر ما در دعا ها و نیایش هایی که در قرآن مجید برای انسانها تعلیم شده است . با دقت کامل بیندیشیم و فرازهای نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و دیگر منابع حدیثی را مورد تحلیل و تحیقیق قرار دهیم با کمال وضوح می فهمیم که هیچ وسیله ای مانند دعا ، توانایی تحقق بخشیدن به تقاضاهای انواع رشد و کمال را ندارد .
صحیفه سجادیه کتابی است که شامل دریایی از حقایق معنوی و لطایف روحی است که دارای 54 دعا می باشد . این کتاب شریف ، فرهنگ انقطاع از ما سوی الله به لسان دعا و نیایش است که با خواندن و دقت در آن ارتباط بی پیرایه عبد با معبود حاصل می شود .
ویژگی های فوق العاده و منحصر این کتاب عظیم ، علمای اسلام و بزرگان دین را برآن داشته که لقب انجیل اهل بیت (ع) و زبور آل محمد(ص) ، به آن بدهند .
دیار عاشقان ، شرح و تفسیری بر صحیفه سجادیه می باشد در 7 مجلد ، که 20 سال قبل ، توسط خطیب شهیر دانشمند گرانقدر حجت الاسلام و المسلمین استاد انصاریان به رشته تحریر درآمده است . حضرت استاد ، بعداز تاسیس مرکز فرهنگی دارالعرفان الشیعی ، علاقه وافر به تشکیل واحد مستقلی بنام واحد تخصصی صحیفه سجادیه دراین مرکز داشته که پس از تشکیل این واحد تخصصی ، تفسیری جامع تر و کامل تر با خصوصیات ویژه برای این کتاب عظیم و نفیس امام سجاد (ع) نگاشته شود .
واحد تخصصی صحیفه سجادیه ، کار این تفسیر جامع را با استفاده از طلاب محقق در سال 1385آغاز نمود که به امید خداوند تا یکسال دیگر می توان این تفسیر تحقیقی را در اختیار محققان و حوزویان و دانشجویان عزیز قرار داد.

ویژگی ها و خصوصیات این تفسیر جامع صحیفه سجادیه نسبت به دیار عاشقان بدین قرار می باشد .
1ـ استخراج مصادر و منابع تمام روایات ومطالب ،با استفاده از کتب حدیثی شیعه و سنی ، حتی الامکان برای هر روایتی دو آدرس نگاشته شده که نشانه قوت و مستند بودن محتویات کتاب می باشد .
2ـ موضوع گذاری و جدا سازی مطالب کتاب که خواننده سریعتر به خواسته خود رسیده ومطالعه برایش مهل و خسته کننده نباشد .
3ـ تلطیف در اشعار کتاب ، چه بسا زیاد در چاپ قبلی خواننده را از مطالب اصلی کتاب دور می نمود ، لذا بسیاری از اشعار در چاپ جدید حذف شده است و اشعار باقیمانده ، شاعر آن شناخته شده و در پایان شعر نگاشتیم .
4ـ در دیار عاشقان بعضی از فراز های دعا ، شرح نشده بود در این شرح جدید تمام فرازهایی که مشروح نیست . گزینش شده و محققان این واحد تخصصی ، مطالبی غنی در ذیل آن نگاشته اند که موضوعات و عناوین جدید و تحقیق شده در چاپ جدید بیش از 250 موضوع می باشد که تاکنون 200 موضوع آن تحقیق شده و به تایید حضرت استاد رسیده است .
5ـ تمام روایت های عربی با دقت کامل اعراب گذاری و ترجمه شده است که برخی افراد که با ادبیات عرب و ترجمه کلمات عربی آشنا یی کمتری دارند ، بتوانند کمال استفاده را از این نوشتار ببرند .
6ـ در ترجمه آیات قرآن مجید ، فرازهای نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در ترجمه های حضرت استاد انصاریان استفاده شده است .
7ـ فرازهای صحیفه سجادیه به صورت شماره گذاری آمده و سعی شده نسبت به مطالب توضیحی دعا ، فرازهای دعا جدا بیاید که استفاده از کتاب بهینه و بهتر انجام گیرد .
8ـ ترجمه های مربوط به دعای صحیفه سجادیه ، از ذیل خود دعا  به صورت جداگانه آورده ایم .
9ـ فهارس موضوعات و فهارس فنی نیز در پایان کتاب می آید .
10 ـچاپ جدید با توجه به مطالب اضافه شده و تحقیق شده کتاب ، احتمالا دوازده مجلد خواهد شد .
 

  2422
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز