فارسی
پنجشنبه 01 آبان 1399 - الخميس 5 ربيع الاول 1442
  795
  0
  0

آفت های تعصب

 امروزه دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان تعصب های مختلفی پیدا کرده اند. در بعضی جاها در اثر تعصب عرب و عجم مسلمانان با همدیگر درگیر هستند و در برخی جاها در میان اعراب اختلاف و درگیری به وجود آورده اند و بعضی اوقات تعصب های لسانی و استانی بینش مسلمانان را از بین برده است بنابراین بدین گونه مسلمانان بر اثر تعصبات گوناگون در پی کشتن یکدیگر می باشند.
در حالی که اختلاف زبان و رنگ نه تنها بهانه برای قتل و درگیری نیست بلکه از نشانه های خداوند متعال است در این زمینه خداوند متعال در سوره روم می فرماید: «وَ مِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَ أَلْوَانِكُمْ إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ »
یکی از آیات قدرت الهی خلقت آسمان ها و زمین است و یکی دیگر اختلاف زبان ها و رنگ های شما آدمیان که در این امور نیز ادله صنع و حکمت حق برای دانشمندان عالم آشکار است.

دقت کنید خداوند متعال اختلاف زبان و رنگ انسان ها را نه تنها از نشانه های خود ذکر کرده بلکه همه جهانیان را دعوت به تفکر و تدبر به آنها نموده است.
فرامین  حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله در باره تعصب
حضرت رسول خدا( ‌صلی الله علیه و آله) راجع به تعصب فرموده است: «لیس منا من دعا الی عصبیة و لیس منّا من قاتل عصبیة و لیس منّا من مات علی عصیبة» 
کسی که دعوت به تعصب کند از ما نیست و کسی که از روی تعصب بجنگند از ما نیست و کسی که بر تعصب بمیرد از ما نیست. به طور کلی تعصب اصلاً با دین مبین اسلامی سازگاری ندارد زیرا حضرت پیامبر اسلام ‌صلی الله علیه و آله فرموده است کسی که دعوت به تعصب نماید یا از روی تعصب بجنگند یا بر تعصب بمیرد از امت من محسوب نمی شود.
حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم  فرموده است: «انصر اخاک ظالماً او مظلوماً» برادرت را کمک کن چه ظالم باشد یا مظلوم.
فردی عرض کرد ای رسول خدا اگر کسی فامیل خود را دوست داشته باشد آیا  این تعصب به شمار می رود؟ حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود خیر این تعصب نیست اما یکی از روش های تعصب این است که فردی در ستم کردن با فامیل خود همکاری نماید.

امروزه بر اثر تعصب بازار کشتار بسیار گرم است هنگامی که در میان دو نفر اختلافی پیدا می شود یا جنگی صورت می گیرد، ملاحظه نمی گردد که حق با کیست بلکه بیننده این را می نگرد از این دو نفر کدام یک هم زبان هم با هم وطن یا هم فامیل من است.
تعصب
و بر این اساس حمایت می کند در نتیجه برای هر دو نفر حامیانی پیدا می شوند که بر اساس تعصب همکاری می نمایند. هرگز ملاحظه نمی کنند که ظالم کیست؟ و مظلوم کدام است؟
کسانی که با مظلوم همکاری می نمایند آنها هم از حد تجاوز می کنند. بنابراین اختلاف و جنگ بین دو نفر محدود نمی شود بلکه تبدیل به جنگ بین دو طایفه و حزب می گردد و بدین ترتیب جنگ و اختلاف به در ازا می کشد و وحدت و یکپارچگی مسلمانان از بین می رود. همکاری با ظالم ظلم است چه خودی باشد یا غریبه، زمانی با او همکاری نمایید که مظلوم باشد اگر با ظالم همکاری نمودید نه تنها به او ظلم کرده اید بلکه به خودتان ظلم روا داشته اید حضرت رسول خدا (صلی الله علیه و آله)  فرموده است: «انصر اخاک ظالماً او مظلوماً»؛ برادرت را کمک کن چه ظالم باشد یا مظلوم، شخصی عرض کرد: «ای رسول خدا انصر مظلوماً فکیف انصره ظالماً» در صورت مظلوم بودن، من او را کمک می کنم اما در صورت ظالم بودن چگونه او را کمک نمایم؟ حضرت رسول خدا فرمود: تمنعه من الظلم فذالک نصرک ایاه.3 تو او را از ظلم کردن منع می کنی و این کمک تو به او می باشد. امروز سایر اقوام و طوایف در جهان در آفت تعصب مبتلا هستند حامیان فقط این را می نگرند که خودی است یا غریبه، دقت نمی کنند که از طرفین کدام یک ظالم است و کدام مظلوم است. این روش و منش و ایده نه تنها با شئونات اسلام منافات دارد بلکه موجبات نارضایتی حضرت پیامبر اسلام و آفت های معنوی را فراهم می آورد چه آفتی بزرگ تر از این است که حضرت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) فرموده است این افراد جزء است من محسوب نمی شوند.منبع : پایگاه اطلاع رسانی تبیان
  795
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

بی عدالتی در کفاره گناهان!
نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها
اسرار زیارت امام رضا (ع)
28 صفر رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص)
عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) واجب است یا مستحب؟
صلوات در كلام امام رضا(ع)
امام رضا(ع) در آثار استاد انصاریان
 الگوى رفتارى حضرت امام حسن مجتبى (ع)
عنصر مردانگی و جوانمردی در بیان امام حسن مجتبی(ع)
طلوع نور محمدى

بیشترین بازدید این مجموعه

تؤبه
حجاب در قرآن(1)
عوامل و موانع بصیرت در قرآن
نگرش بر روش تحقیق در مسلکهای عرفانی
فضائل و مناقب حضرت زینب علیها السلام
امام صادق(ع) را بهتر بشناسیم
آفرينش آدم در كلام ملاهادى سبزوارى‏
تفكيك دو اسلام با نهضت حسينى
دلايل اثبات وجود حضرت رقيه (ع)
فقیر باشیم یا ثروتمند؟

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز