فارسی
يكشنبه 23 خرداد 1400 - الاحد 2 ذي القعدة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
186
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

ذکر خیری از پهلوان تختی

ذکر خیری از پهلوان تختی

 پهلوان تختی بچۀ خانی آباد بود . چند سالی که در آن جا منبر می رفتم ، وی همراه خانواده اش پای منبرم می آمدند . خود من نیز گاه گاهی به زورخانه می رفتم . بدین ترتیب به مرور زمان با هم آشنا شده بودیم .
عللی برای کشته شدن او ذکر می کنند . برای مثال روزی به بازار رفته بودم ، از جلوی مغازه آقای شکوهی ، پدر یکی از دوستان هم دوره ای مدرسه ام ، رد می شدم . مرا صدا زد و خواست تا باهم چای بخوریم . ایشان سید بزرگواری بود و مغازۀ چای فروشی داشت  . صحبت از تختی شد . او گفت که « زمانی وقتی تختی این جا بود . من به او گفتم پهلوان باید حواست خیلی جمع باشد . من می ترسم با دو – سه برنامه ای که داری به مشکلی بر بخوری و خدای ناکرده کار دست خودت دهی . یکی ،ارتباط با سید محمود طالقانی است ، دیگری عضویت در جبهه ملی و بالاخره محبوبیتی که در بین مردم داری .»
مرحوم غلامرضا تختی در بین مردم خیلی عزیز و پرطرفدار بود . در زلزلۀ بویین زهرا ، برای جمع آوری کمکهای مردمی از طرف دولت چادرهایی برپا شده بود ، اما مردم به آنها توجه چندانی نمی کردند . یک مرتبه آقای تختی وسط سبزه میدان بازار ، بلند فریاد زد :« ای مردم ، کمک کنید . » با ندای آن رادمرد سیل کمکهای مردنی سرازیر و انبوهی از انواع و مایحتاج زلزله زدگان وسط میدان جمع شد .
 یک بار نیز در باشگاهی در نزدیکی پارک شهر ، مجلسی برپا و شاهپور غلامرضا ، برادر شاه ، دعوت بوده است . وقتی وارد می شود ، مردم توجهی نمی کنند و استقبالی از او به عمل نمی آورند . دقایقی بعد ، غلامرضا تختی وارد می شود . مردم همه سرپا می ایستند و کف مرتبی برایش می زنند و با سر دادن شعارهایی ابراز احساسات می کنند . بدین ترتیب شاهپور غلامرضا خیلی کوچک می شود و پیش روی مردم احساس خواری و ذلت می کند .
 چندی بعد ، در محلۀ خانی آباد در مجلس ختم  او شرکت کردم . مراسم به آرامی برگزار شد ، اما در مجلس شب هفت او که در ابن بابویه برگزار شد ، از اقشار مختلف مردمی ، همه شرکت داشتند ، بخصوص انقلابیون و ملی گراها که در تضاد با حکومت بودند .


منبع : منتشر شده توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی
186
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

اذان ، قرار ملاقات ماست
فضای باز سیاسی
دستگیری و بازداشت انقلابیون
تبدیل کاباره به چلوکبابی
دستگیری و زندانی شدن
پانزده خرداد
توسل به حضرت حجت برای آمدن میهمان
وسوسۀ شیطانی
آرامش و برکت منبر
ملاقات با پروفسور حامد الگار در لندن

بیشترین بازدید این مجموعه

حفظ آبروی لباس روحانیت

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا