فارسی
سه شنبه 14 مرداد 1399 - الثلاثاء 14 ذي الحجة 1441

  400
  0
  0

سودان 5 ميليون حافظ كل قرآن دارد!

سودان 5 ميليون حافظ كل قرآن دارد!

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از فارس، حجة‌الاسلام حامد ملكوتي‌تبار، رايزن جديد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايران در سودان گفت: نيمي از جمعيت باسواد سودان حافظ كل قرآن هستند، يعني 5 ميليون نفر از جمعيت 40 ميليوني سودان، حافظ قرآن هستند.
ملكوتي‌تبار با تأكيد بر اينكه اهالي سودان عاشق انقلاب اسلامي ايران هستند،‌ گفت: يكي از اين افراد، مرحوم «محمد طاها» سردبير سابق روزنامه الوفاق بود. وي تا اندازه‌اي عاشق ايران، تشيّع و امام خميني(ره) بود كه در سال 82 به دست وهابيت كشته و سرش از تن جدا شد. رايزن فرهنگي ايران در سودان، محمد طاها را مردي حق‌طلب، مبارز و از دلباختگان امام خميني(ره) معرفي كرد و افزود: وي نام پسرش را «خميني صغير» گذارده بود. وقتي علت نامگذاري پسرش را جويا شدم گفت: «خميني كبير» يك نفر بيشتر نيست و او امام خميني(ره) است. وي در پاسخ به دشمنان گفته بود «خداوند شيعيان را زنده نگه دارد كه از دوستداران ابوتراب هستند». وي اظهار داشت: به روستايي در سودان سفر كردم كه 72 نوجوان كمتر 15 سال داشت. از اين تعداد 43 نفر پسر بودند و جالب اينكه نام 17 تن از آنها خميني بود. بيشتر سوداني‌ها اهل تسنن و پيرو مذهب مالكي هستند، اما عاشق امام حسين(ع) و ائمه اطهارند. ملكوتي‌تبار، سودان را كشور قرآن دانست و افزود: نيمي از جمعيت باسواد سودان حافظ كل قرآن هستند، يعني 5 ميليون نفر از جمعيت 40 ميليوني سودان، حافظ قرآن هستند. سودان 40 ميليون نفر جمعيت دارد كه از اين تعداد 30 ميليون نفر مسلمان، 8 ميليون نفر مسيحي و مابقي نيز جزو پيروان ساير مذاهب هستند. وي با اشاره به اصطلاح «فُتحت سودان بالقرآن» گفت: مردم سودان معتقدند كه اين كشور به وسيله قرآن فتح شده است نه با جنگ و نبرد. رايزن فرهنگي ايران در سودان با اشاره به مراكز آموزش قرآن شبانه‌روزي در اين كشور گفت: ايم مراكز در اصطلاح «خُلوه» نام دارند. در اين مراكز، جوانان 8 تا 20 سال پذيرش مي‌شوند و تا هنگامي كه 10 جزء از قرآن را حفظ نكنند، اجازه ديدار خانواده را ندارند. جالب اينكه هزينه يك مركز آموزش شبانه‌روزي كه 180 دانش‌پذير قرآن دارد، برابر با هزينه يك خانواده 5 نفري در تهران است. وي با تأكيد بر اينكه مردم سودان از زندگي بسيار ساده‌اي برخوردار هستند، گفت: اين سادگي را حتي در ديداري كه با وزير اوقاف اين كشور داشتم، مشاهده كردم. حجة‌الاسلام ملكوتي‌تبار در بخش ديگري از اين ديدار، در خصوص فعاليت‌‌هاي فرقه انحرافي وهابيت در قاره آفريقا و به ويژه سودان گفت: در سودان نبرد و رقابت تمام عياري بين تشيع و وهابيت براي انجام فعاليت‌‌هاي فرهنگي وجود دارد و وهابي‌ها به صورت مداوم در پي خنثي كردن اقدامات فرهنگي ـ مذهبي شيعيان است. وي ادامه داد: به عنوان مثال، قول مفروش كردن مسجدي در سودان را داديم. هنوز به ايران بازنگشته بوديم كه باخبر شديم وهابي‌ها مسجد را مفروش كرده‌اند. رايزن فرهنگي ايران در سودان با تأكيد بر اينكه وهابيت، «سودان» دروازه فتح آفريقا مي‌داند، ابراز داشت: به همين دليل، وهابي‌ها تلاش‌هاي گسترده‌اي براي جذب جوانان اين كشور به وهابيت انجام مي‌دهند.
اين كارشناس علوم ديني اظهار داشت: در جبهه مالي، توانايي مقابله با وهابيت را نداريم، اما مي‌توانيم اقتدارمان را در زمينه‌هاي معنوي و فرهنگي به رخ بكشيم. رايزن فرهنگي ايران در سودان تصريح كرد: برپايي نمايشگاه‌هاي مختلف از آثار فرهنگي، براي شناساندن فرهنگ دو كشور به يكديگر ضروري به نظر مي‌رسد.

 


منبع : شیعه انلاین
  400
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    تکروی مورد نفرت خداست
    گزارش تصویری/ مراسم دعای عرفه در حسینیه هدایت با نوای ...
    گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در بیت آیت الله ...
    برگزاری مراسم روحبخش دعای عرفه امام حسین(ع) توسط استاد ...
     با رعایت بهداشت به مراسم‌های عزاداری امام حسین علیه ...
    معرفی کتاب «یک شب و روز عاشورا» از سری آثار عاشورایی ...
    کارهای شایسته در راه خدا ضمانت ماندگاری آنهاست 
    گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در مسجد اعظم قم
    استاد انصاریان در مسجد اعظم قم سخنرانی خواهند داشت
    تعطیلی عقل انسان را به سوی دوزخ می‌برد

بیشترین بازدید این مجموعه

      تولید روسری‌های خنک‌کننده با استفاده از فناوری‌های ...
      کتاب طهارت باطنی از مجموعه سیری در معارف استاد ...
      استاد انصاریان: حضرت سیدالشهدا بهترین الگو برای بشریت ...
      استاد حسین انصاريان:عاشورا بزرگترين عبرت تاريخ است
      افزایش خشونت علیه مسلمانان انگلستان
      استاد حسین انصاریان : دعای ندبه و گریه محور ارتباطی مهم ...
      استاد انصاریان: کسی که خارج از مسیر قرآن قدم بردارد ...
      استاد حسین انصاریان؛ آیت الله میلانی به جای موعظه ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه بنی ...
      استاد انصاریان: خاموش کردن نفس؛ قدرت روحی بالا، ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز