فارسی
سه شنبه 30 شهريور 1400 - الثلاثاء 14 صفر 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
99
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

استاد حسین انصاریان: دعا ريشه در نياز دارد

استاد حسین انصاریان: دعا ريشه در نياز دارد

انديشمند محقق استاد حسين انصاريان در جمع كثيري از اقشار مردم بيان داشتند : در آيات قرآن كريم و روايات مسأله دعا مطرح است . در زبان فارسي دعا ، بمعناي خواستن و مربوط به نياز ، فقر و تهيدستي است . به انساني كه براي ادامه امور زندگي مشكل دارد و مشكل را با مردم در ميان ميگذارد و يا مردم از مشكل او با خبر ميشوند ، در بيان قرآن كريم " فقير " گفته ميشود .

ايشان در ادامه گفتند : فقير يعني تهي دست و نيازمند . بنابر اين دعا ريشه در نياز دارد و نياز اگر بماند به درد اضافه ميكند و نهايتا اگر انساني نيازش را اظهار نكند نابودي را بدنبال دارد . اين خواستن كه ريشه در نياز دارد در تمام اين عالم در جريان است و اين بدين معني است كه دهان تمام موجودات عالم براي درخواست باز است ، الا اينكه اين درخواست و طلبيدن از نظر علمي به دو صورت در اين عالم در جريان است . يك صورت آن تكويني است يعني بخش عمده اي از موجودات همان نيازشان ، خواسته آنان است كه پروردگار عالم كه احسان ، اخلاق او است . تمام خواسته هاي تكويني موجودات عالم را جواب ميدهد و هر موجودي را بنا به فقر و نيازش با روزي مخصوص آن موجود پاسخ ميدهد .

استاد انصاريان اظهار داشتند : از نظر قرآن كريم اگر گفته شود كل موجودات عالم در حالت دعا هستند گزافه نگفته ايم . چون هيچ يك از موجودات يك لحظه نميتواند بگويد من نيازمند نيستم . پروردگار عالم غني است و مادون پروردگار نيازمند ، فقير و محتاج هستند . هر موجودي اگر وجودش گسترده تر باشد و ظرفيت وسيع تري داشته باشد ، نياز و فقر او گسترده تر است .

اين انديشمند محقق در پايان افزودند : بنابراين نيازمند ترين انسان به پروردگار عالم پيامبر اكرم (ص) است چرا كه رسول خدا از نظرسعه وجودي اعظم از همه موجودات عالم است پس روزي بيشتري را نيازمند است .
 


منبع : روابط عمومی و امور بین الملل مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان الشیعی
99
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

عدالت در سخن گفتن
ثنا و ستايش الهى قبل از دعا
نفس و هفت مرحله آن
هفهاف بن مهند راسبى
قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا علیه السلام
پخش آنلاین سخنرانی شب های رمضان استاد انصاریان
نسخه جالینوس حکیم
سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...
شكر عبد ، كرم حق
ایمان، نخستین ویژگی اولیاءالله

بیشترین بازدید این مجموعه

عدالت در سخن گفتن
دعاى نوح علیه السلام
کلید رستگارى
معاد در قرآن
صفات حق در ادعيه

 
نظرات کاربر

گزارش خطا