فارسی

تعقیب نماز عصر به نقل از مصباح المتهجد

مطلب قبلی تعقیب نماز ظهر
تعقیب نماز عصر به نقل از مصباح المتهجد مطلب بعدی

أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِي لا إِلهَ إِلّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ، الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ، ذُو الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ، وَ أَسْأَلُهُ أَنْ يَتُوبَ عَلَيَّ تَوْبَةَ عَبْدٍ، ذَلِيلٍ، خَاضِعٍ، فَقِيرٍ، بَائِسٍ، مِسْكِينٍ، مُسْتَكِينٍ، مُسْتَجِيرٍ، لا يَمْلِكُ لِنَفْسِهِ نَفْعَاً وَ لا ضَرّاً وَ لا مَوْتاً وَ لا حَيَاةً وَ لا نُشُوراً.
از خدایی که معبودی جز او نیست آن زنده پاینده و بخشنده مهربان، آن خداوند دارای عظمت و بزرگواری، آمرزش می جویم، و از او می خواهم که توبه ام را بپذیرد، توبه بنده خوار، فروتن، بینوا، پریشان، زمین گیر و پناهنده ای که سود و زیان و مرگ و زندگی و رستاخیز خویش را در اختیار ندارد.
پس می گویى:
اَللّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ نَفْسٍ لا تَشْبَعُ، وَ مِنْ قَلْبٍ لا يَخْشَعُ، وَ مِنْ عِلْمٍ لا يَنْفَعُ، وَ مِنْ صَلاةٍ لا تُرْفَعُ، وَ مِنْ دُعَاءٍ لا يُسْمَعُ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْيُسْرَ بَعْدَ الْعُسْرِ، وَ الْفَرَجَ بَعْدَ الْكَرْبِ، وَ الرَّخَاءَ بَعْدَ الشِّدَّةِ، اَللّهُمَّ مَا بِنَا مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنْكَ، لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَ أَتُوبُ إِلَيْكَ.
خدایا به تو پناه می آورم از نفسی که سیر نمی شود، و از دلی که بیم برنمی دارد، و از دانشی که سود نمی بخشد، و از نمازی که اوج نمی گیرد، و از دعایی که مستجاب نمی شود، خدایا! آسانی پس از سختی، و گشایش پس از گرفتاری، و آسایش پس از مشقت را از تو خواستارم، خدایا هر آن نعمتی که در دست ماست از جانب توست، معبودی جز تو نیست، از تو بخشش گناهانم را می خواهم و به سوی تو باز می گردم.
از حضرت امام صادق (علیه السّلام) روایت شده: هرکه پس از نماز عصر هفتاد مرتبه إستغفار کند، حق تعالى هفتصد گناه او را بیامرزد؛ و از حضرت امام جواد (علیه السّلام) روایت شده: کسی که پس از نماز عصر ده مرتبه سوره
«قدر»
را بخواند، در آن روز، همانند اعمال خلایق بر او بگذرد.
و خواندن دعاى
«عشرات»
در هر صبح و شام مستحب است و بهترین زمان برای خواندن آن بعد از نماز عصر روز جمعه است.
این دعا بعداً ذکر خواهد شد.

مطلب قبلی تعقیب نماز ظهر
تعقیب نماز عصر به نقل از مصباح المتهجد مطلب بعدی

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز