فارسی
چهارشنبه 29 اسفند 1397 - الاربعاء 13 رجب 1440

نماز حضرت فاطمه (علیها السّلام)

مطلب قبلی نماز حضرت امیرالمومنین(علیه السّلام)
نماز سایر امامان (علیهم السّلام) مطلب بعدی

روايت شده: حضرت فاطمه (عليها السّلام) دو ركعت نماز مي‌خواند كه جبرئيل به ايشان تعليم داده بود. آن حضرت در ركعت اوّل پس از سوره
«حمد»
صدر مرتبه سوره
«قدر»
و در ركعت دوّم بعد از سوره
«حمد»
صد مرتبه سوره
«توحيد»
را قرائت مي‌كردند، و چون سلام مي‌دادند اين دعا را مي‌خواند:
سُبْحَانَ ذِي الْعِزِّ الشَّامِخِ الْمُنِيفِ، سُبْحَانَ ذِي الْجَلالِ الْبَاذِخِ الْعَظِيمِ، سُبْحَانَ ذِي الْمُلْكِ الْفَاخِرِ الْقَدِيمِ، سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْبَهْجَةَ وَ الْجَمَالَ، سُبْحَانَ مَنْ تَرَدَّى بِالنُّورِ وَ الْوَقَارِ، سُبْحَانَ مَنْ يَرَى أَثَرَ النَّمْلِ فِي الصَّفَا، سُبْحَانَ مَنْ يَرَى وَقْعَ الطَّيْرِ فِي الْهَوَاءِ، سُبْحَانَ مَنْ هُوَ هَكَذَا لا هَكَذَا غَيْرُهُ.
پاك و منزّه است آن خدايي كه داراي شكوه افراشته و بلند است، پاك و منزّه است خدايي كه صاحب شوكت والا و بزرگ است، پاك و منزّه است خدايي كه دارنده فرمانروايي پر افتخار ديرينه است، پاك و منزّه است آن كه لباس خرّمي و زيبايي به بر دارد، پاك و منزّه است آن كه در پوششي از نور و وقار است، پاك و منزّه است آن كه ردّپاي مورچه را بر سنگ سخت مي‌بيند، پاك و منزّه است آن كه خطّ سير پرنده را در هوا مي‌بيند، پاك و منزّه است آن كه او چنين است و جز او چنين نيست.
سيّد بن طاووس فرموده: در روايت ديگرى وارد شده كه پس از اين نماز تسبيح مشهور حضرت زهرا (عليها السّلام) را كه بعد از هر نماز خوانده مي‌شود بخوانند، و پس از آن صد مرتبه صلوات بر محمّد و خاندان او فرستند.
و شيخ در كتاب «مصباح المتهجدّين» فرموده است: نماز حضرت فاطمه (عليها السّلام) دو ركعت است، در ركعت اوّل سوره
«حمد»
و صد مرتبه سوره
«قدر»
و در ركعت دوّم سوره
«حمد»
و صد مرتبه
«توحيد»
خوانده شود، و چون سلام داده شد تسبيح حضرت زهرا (عليها السّلام) را بخوانند، آنگاه دعاى
«سبحان ذى العزّ الشامخ»
را تا آخر قرائت كنند.
و شيخ فرموده: كسي كه اين نماز را بجاى آورد، چون از تسبيح فارغ شود زانوها و دستان خود را تا آرنج برهنه نمايد و همه مواضع سجود خود را بدون مانع و حايل به زمين بچسپاند و از خدا حاجت بخواهد، و به هر كيفيتى كه دوست دارد دعا كند، و در همان حال سجده بگويد:
يَا مَنْ لَيْسَ غَيْرَهُ رَبٌّ يُدْعَى، يَا مَنْ لَيْسَ فَوْقَهُ إِلَهٌ يُخْشَى، يَا مَنْ لَيْسَ دُونَهُ مَلِكٌ يُتَّقَى، يَا مَنْ لَيْسَ لَهُ وَزِيرٌ يُؤْتَى، يَا مَنْ لَيْسَ لَهُ حَاجِبٌ يُرْشَى، يَا مَنْ لَيْسَ لَهُ بَوَّابٌ يُغْشَى، يَا مَنْ لا يَزْدَادُ عَلَى كَثْرَةِ السُّؤَالِ إِلّا كَرَماً وَ جُوداً، وَ عَلَى كَثْرَةِ الذُّنُوبِ إِلّا عَفْواً وَ صَفْحاً، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ افْعَلْ بِي كَذَا وَ كَذَا
اي آن كه جز او پروردگاري نيست كه خوانده شود! اي آن كه وراي او معبودي نيست كه از او پروا شود! اي آن كه جز او فرمانروايي نيست كه از او پرهيز شود! اي آن كه او را وزيري نيست كه به او روي آرند! اي آن كه او را نگهباني نيست تا به او رشوه داده شود! اي آنكه او را درباني نيست تا به وسيله او به درگاهش آيند! اي آن كه بر اثر بسياري درخواست، جز كرم و جود، و بر اثر كثرت گناهان جز عفو، و گذشت نيفزايد! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و با من چنين و چنان كن.
و به جاى
«كذا و كذا»
حاجات خويش را از خدا بخواهد.

نماز ديگر از حضرت فاطمه (عليها السّلام) :
شيخ طوسى و سيّد بن طاووس از صفوان روايت كرده‌اند كه محمّد بن على حلبى روز جمعه، خدمت امام صادق (عليه السّلام) شرفياب شد و عرضه داشت: علاقمندم به من عملى بياموزى كه بهترين كارها در روز جمعه باشد، حضرت فرمود: من كسى را كه براى رسول خدا عزيزتر از حضرت فاطمه باشد سراغ ندارم، و چيزى را برتر از آنچه پيامبر به فاطمه آموخت، نمي‌شناسم، پيامبر به دخترش فرمود: هركه صبح جمعه را دريابد، غسل كند و قدمهايش را بگسترد و چهار ركعت نماز (دو نماز دو ركعتى) بگذارد؛ در ركعت اوّل پس از سوره
«حمد»
پنجاه مرتبه سوره
«توحيد»
و در ركعت دوم، پس از سوره
«حمد»
پنجاه مرتبه سوره
«والعاديات»
و در ركعت سوّم پس از سوره
«حمد»
پنجاه مرتبه سوره
«اذا زلزلت»
و در ركعت چهارم پس از سوره
«حمد»
پنجاه مرتبه سوره
«اذا جاء نصر اللّه... »
كه مراد از اين سوره، سوره مباركه نصر است يعنى آخرين سوره‌اى كه نازل شده است، و چون از نماز فارغ شوند، اين دعا را بخوانند:
إِلَهِي وَ سَيِّدِي مَنْ تَهَيَّأَ أَوْ تَعَبَّى أَوْ أَعَدَّ أَوِ اسْتَعَدَّ لِوِفَادَةِ مَخْلُوقٍ رَجَاءَ رِفْدِهِ وَ فَوَائِدِهِ وَ نَائِلِهِ وَ فَوَاضِلِهِ وَ جَوَائِزِهِ، فَإِلَيْكَ يَا إِلَهِي كَانَتْ تَهْيِئَتِي وَ تَعْبِئَتِي وَ إِعْدَادِي وَ اسْتِعْدَادِي رَجَاءَ فَوَائِدِكَ وَ مَعْرُوفِكَ وَ نَائِلِكَ وَ جَوَائِزِكَ، فَلا تُخَيِّبْنِي مِنْ ذَلِكَ يَا مَنْ لا تَخِيبُ عَلَيْهِ مَسْأَلَةُ السَّائِلِ، وَ لا تَنْقُصُهُ عَطِيَّةُ نَائِلٍ، فَإِنِّي لَمْ آتِكَ بِعَمَلٍ صَالِحٍ قَدَّمْتُهُ وَ لا شَفَاعَةِ مَخْلُوقٍ رَجَوْتُهُ أَتَقَرَّبُ إِلَيْكَ بِشَفَاعَتِهِ إِلّا مُحَمَّداً وَ أَهْلَ بَيْتِهِ صَلَوَاتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمْ،
اي معبود و سرور من! اگر ديگران به اميد رسيدن به عطا و مواهب وجود و بخشش ها و هدايا آماده و مهيا و مجهّز و مستعد ورود بر آفريده اي چون خود شده اند، پس خدايا! آمادگي و مجهّز بودن و مهيا بودن و استعداد من به اميد دستيابي به بهره ها و نيكي و عطايا و هداياي تو تنها به سوي توست، پس مرا از اين همه نااميد مساز، اي آن كه خواهش هيچ نيازمندي از او بي ثمر نماند، و بخشش بخشيده اي از او نكاهد! من با كردار شايسته اي كه پيش فرستاده باشم به پيشگاه تو نيامده ام، و با ياري آفريده اي كه به او اميد بسته باشم و با آن به تو تقرب جويم، به درگاهت بار نيافتم جز به اميد شفاعت محمّد و خاندان او كه درود تو بر او و بر ايشان باد،
أَتَيْتُكَ أَرْجُو عَظِيمَ عَفْوِكَ الَّذِي عُدْتَ بِهِ عَلَى الْخَطَّائِينَ عِنْدَ عُكُوفِهِمْ عَلَى الْمَحَارِمِ، فَلَمْ يَمْنَعْكَ طُولُ عُكُوفِهِمْ عَلَى الْمَحَارِمِ أَنْ جُدْتَ عَلَيْهِمْ بِالْمَغْفِرَةِ، وَ أَنْتَ سَيِّدِي الْعَوَّادُ بِالنَّعْمَاءِ، وَ أَنَا الْعَوَّادُ بِالْخَطَاءِ، أَسْأَلُكَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ، أَنْ تَغْفِرَ لِي ذَنْبِيَ الْعَظِيمَ، فَإِنَّهُ لا يَغْفِرُ الْعَظِيمَ إِلّا الْعَظِيمُ، يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ.
در حالي به نزد تو آمدم كه گذشت كريمانه‌ات را اميد دارم، گذشتي كه به آن بر خطاكاران در حال پافشاري بر گناهان است، پس مداومت آنان بر كارهاي حرام تو را از اينكه آمرزشت را بر آنان ارزاني داري باز نداشت، و تو اي سرور من! بسيار بر نعمت بخشي بازگردي و من بر خطا كاري، به حق محمّد و خاندان پاكش از تو مي خواهم، كه گناه بزرگم را بيامرزي، زيرا گناه بزرگ را جز آمرزگار بزرگ نيامرزد؛ اي بزرگ! اي بزرگ! اي بزرگ! اي بزرگ اي بزرگ اي بزرگ! اي بزرگ!


مطلب قبلی نماز حضرت امیرالمومنین(علیه السّلام)
نماز سایر امامان (علیهم السّلام) مطلب بعدی

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز