فارسی
يكشنبه 07 شهريور 1395 - الاحد 25 ذي القعدة 1437
کد: 43372
عاشورا در المان

آلمان منطقه وسيعي در اروپاي مركزي است، كه در ميان كشورهاي دانمارك، لهستان، اتريش، سوئيس، فرانسه، لوكزامبورك، بلژيك و هلند قرار دارد.

اسلام در آلمان

تا اوايل قرن حاضر بيشتر مسلمانان مقيم اين كشور را بازرگانان، دانشجويان و جهانگردان مسلمان تشكيل مي دادند. پس از جنگ جهاني اول گروهي از سربازان و افسران مسلمان ارتش هاي درگير در آلمان باقي ماندند. اينها با مهاجراني كه بعد از انقلاب 1917 شوروي (سابق) از مناطق مسلمان نشين روسيه به اين سرزمين آمدند، شمار مسلمانان اين كشور را افزايش دادند. بعد از جنگ جهاني دوم نيز حدود پنج هزار مسلمان از مناطق مسلمان نشين شوروي سابق همچون تركمنستان، آذربايجان، قفقاز و ولگاي شمالي به اين كشورهجرت كردند. و سپس با رفتن مسلمانان ترك و يوگسلاوي به آلمان غربي، به تدريج آمار مسلمانان در اين كشور به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافت.
امروزه بنابر منابع خود آلماني ها نزديك به دو ميليون نفر مسلمان در جمهوري فدرال آلمان زندگي ميكنند.

شيعه در آلمان

جمع كثيري از مسلمانان مقيم آلمان، شيعه مذهب هستند كه بيشتر آنها در شهرهاي فرانكفورت، مونيخ، آخن، هانوفر و هامبورگ زندگي مي كنند.
در اين ميان بزرگترين جامعه مسلمانان شيعه در شهر هامبورگ اقامت دارند. تا سال 1358 شمسي بين هفت تا پانزده هزار ايراني در آلمان غربي زندگي ميكرده اند. نخستين مسجدي كه در آلمان بنا شد «اشويستينگ» بود، كه در سال 1297 هجري در پاركي كه به همان نام معروف بود، تأسيس گرديد.
اين مسجد توسط يك شاهزاده آلماني كه با دختري ترك ازدواج كرد و به دين اسلام درآمده بود، احداث گرديده است، در حال حاضر نماز عيد فطر و قربان در اين مسجد بر پا مي شود.

 

مراسم محرم


هر ساله مراسم عاشورا در مركز اسلامي هامبورگ با شركت عده بسياري تا دو هزار نفر برگزار مي گردد.
تعداد مسلمانان شيعه و سني در شهر هامبورگ ما بين 000/80 تا 000/100 نفر و در كل آلمان تا دو و نيم ميليون نفر است.
در روزهاي تاسوعا و عاشورا در مركز اسلامي، اغلب مراسم ها با سخنراني آغاز مي شود و در پايان سخنراني عزاداري و سينه زني برگزار ميگردد، كه كمتر با خرافات آميخته است. البته در طبقه زيرين مسجد هر ساله دردهه اول محرم خواهران و برادران پاكستاني به عزاداري مي پردازند كه بيشتر عزاداري سنتي است تا تاريخي .
بيش از دو هزار نفر از شيعيان افغاني همه ساله در هامبورگ، دهه محرم را با شكوه خاصي بر پا مي دارند كه بسيار در خور توجه است.

نظرات کاربر
 

آخرین مطالب

  انسان زنده
  فرهنگ عاشورایی انقلاب
  نهضتی که انقلاب شد
  هنر، پاسدار خون
  دولت معنوی در گذر فرهنگ اصلاح و شهادت
  عاشورا و حقوق بشر
  نهضت عاشورا و ضرورت مقابله با تحریف ها
  بررسی مبانی فقهی - کلامی عاشورا و تأثیر آن بر انقلاب اسلامی
  عظمت شهادت
  قیام امام حسین علیه السلام از دیدگاه طبری

بیشترین بازدید