فارسی
 

وقوع غزوه « الفتح » و فتح مکه به دست پیامبر و اصحاب آن حضرت به روایتی (8ق)/ در گذشت « عبدالرحمن زجاجی » ادیب و فقیه مسلمان (340ق)

  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
مراکز استان :

طول جغرافیایی :         عرض جغرافیایی : 

مرحوم استاد رحیم مؤذن زاده اردبیلی مرحوم استاد آقاتی
استاد حسین صبحدل حسین علی شریف
حرم امام رضا (ع) اذان حزین
اذان انتظار - کاظم زاده حسن رضائیان
استاد شيخ محمد طوخی راغب مصطفی غلوش

برگي از تاريخ (2 رمضان)
وقوع غزوه « الفتح » و فتح مکه به دست پیامبر و اصحاب آن حضرت به روایتی (8ق)
برخی از مورخان ، وقوع غزوه الفتح و فتح مکه به دست پیامبر (ص) و اصحاب و یاران آن حضرت را دوم و برخی دیگر سیزدهم و نیز بیستم رمضان دانسته اند و ممکن است در دوم رمضان آماده برای جنگ شده و در روز سیزدهم مکه را فتح کرده باشند . منشا فتح مکه و درگیری مسلمین با کفار قریش ، نقض شرایط صلح حدیبیه از سوی کفار قریش بود که فردی از بنی بکر که از طرفداران قریش بودند شعری در هجو پیامبر (ص) خواند و غلامی از بنی خزاعه طرفدار پیامبر (ص) این شعر را شنید و منع کرد ولی فایده نداشت . در نتیجه ، بین آنان زد و خورد در گرفت و درگیری طرفین به قوم و قبیله آنان نیز کشید شد . این خبر به پیامبر (ص)رسید آن حضرت فرمود : نصرت داده نشوم ، اگر خزاعه را نصرت نکنم . پس در طلب لشکر برآمد و پیکی را به سوی دشمن فرستاد و پیام داد: هر که ایمان به خدا دارد ، در اول رمضان در مدینه حاضر شود . هر مسلمانی که در مدینه بود آماده تجهیز جنگی شد . بالاخره زمان موعود فرا رسید و این شهر مقدس به دست مسلمانان فتح گردید. از آن پس کار اسلام پا بر جا شد و شالوده دین پی ریزی گردید .
در گذشت « عبدالرحمن زجاجی » ادیب و فقیه مسلمان (340ق)
عبدالرحمن بن اسحاق زجاجی نهاوندی ، ادیب ، لغت شناس و فقیه سرشناس قرن چهارم هجری ، در اواخر قرن سوم هجری در نهاوند به دنیا آمد . وی در نوجوانی راهی بغداد شد و نزد اساتید برجسته زمان خود ، همچون ابن درید ، ابراهیم بن محمد زجاج ، اخفش صغیر و محمد یزیدی به تحصیل فقه و لغت پرداخت تا این که خود در این علوم استاد شد . از تالیفات این عالم فاضل می توان به کتاب الایضاح الکافی ، الامالی و شرح الالف و الام لالمازنی اشاره کرد .