فارسی
 

 شهادت عالم مجاهد آیت الله « سید محمد باقر صدر » توسط دژخیمان بعث عراق (1400ق)/ شهادت بانوی عالمه و اگاه « سیده بنت الهدی صدر » به دست مزدوران (1400ق)

  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
مراکز استان :

طول جغرافیایی :         عرض جغرافیایی : 

مرحوم استاد رحیم مؤذن زاده اردبیلی مرحوم استاد آقاتی
استاد حسین صبحدل حسین علی شریف
حرم امام رضا (ع) اذان حزین
اذان انتظار - کاظم زاده حسن رضائیان
استاد شيخ محمد طوخی راغب مصطفی غلوش

برگي از تاريخ (24 جمادى الاول)

 شهادت عالم مجاهد آیت الله « سید محمد باقر صدر » توسط دژخیمان بعث عراق (1400ق)
آیت الله سید محمد باقر صدر در 25 ذیقعدۀ سال 1353ق در شهر کاظمین در خانواده ای عالم پرور به دنیا آمد . وی در کودکی پدر را از دست داد و از آن پس تحت تکفل برادر بزرگش ، سید اسماعیل ، قرار گرفت . شهید صدر در 12 سالگی راهی نجف اشرف گردید و پس از چند سال ، دورۀ عالی فقه و اصول را در نزد حضرات آیات سید ابوالقاسم خوبی و دایی خود شیخ محمد رضا آل یاسین گذارند . این عالم بزرگوار در جوانی به اجتهاد دست یافت و از 25 سالگی تدریس خارج فقه را آغاز کرد . آیت الله صدر در طول نزدیک به 30 سال به تدریس ، شاگردان مستعدی تربیت کرد که حضرات آیات سید محمد باقر حکیم ، سید محمود هاشمی شاهروردی ، سید کاظم حسینی حائری ، شیخ مهدی آصفی و ... از آن جمله اند . همچنین کتابهای فراوانی از شهید صدر به یادگار مانده اند که کتب فلسفتنا (فلسفه ما ) و اقتصادنا ( اقتصاد ما ) سمبل قدرت نمایی ایدئولوژی اسلامی در برابر اندیشه های وارداتی شرق و غرب بود . ایشان تفکیک مسالۀ رهبری فکری را از مسالۀ رهبری سیاسی امکان پذیر نمی دانست و همراه فعالیتهای فکری ، به فعالیتهای سیاسی جامعه نیز همت می گماشت . این مبارزات پرشور  به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و حمایت امام خمینی از ایشان ، خطری جدی برای بعثیان به شمار می آمد و بدین سبب حاکمان عراق ، حضور این رادمرد صحنۀ دین و سیاست را تحمل نکردند . سرانجام مزدوران حزب بعث عراث آیت الله صدر را پس از چند روز بازداشت و اعمال وحشیانه ترین شکنجه ها ، به همراه خواهر فداکارش بنت الهدی ، در روز 19 فروردین 1359 شمسی برابر با 24 جمادی الاولی 1400ق در 47 سالگی به شهادت رساند . پیکر پاک این دو عزیز در فضایی غم بار و بدون حضور مردم در نجف اشرف به خاک سپرده شد .
شهادت بانوی عالمه و اگاه « سیده بنت الهدی صدر » به دست مزدوران (1400ق)
سیده بنت الهدی صدر در سال 1357ق در خانوادۀ علم و تقوا در کاظمین به دنیا آمد . بنت الهدی دوران کودکی خود را در کنار پدری دانشمند ، مادری متقی و برادرانی عالم گذراند . وی بدون آن که به مدارس نامناسب دخترانۀ آن روز عراق پای گذارد . نزد برادرانش سید محمد باقر و گاه سید اسماعیل ، قرآن ، ادبیات ، تاریخ فقه و اصول را تا بالاترین سطوح پشت سر گذاشت و پس از مدتی به تدریس علوم اسلامی پرداخت . این بانوی عالمه توانست رهبری زنان مسلمان عراق را به عهده گیرد و مدارس اسلامی وابسته به جمعیت خیریۀ اسلامی در بغداد را سرپرستی کند . ایشان در مدارس تحت نظر خود در نجف و کاظمین نیز خواهرانی آگاه و مبارز را پرورش داد و در نشر علوم اسلامی فعالیت موثری به انجام رساند . پس از دستگیری برادرش آیت الله سید محمد باقر صدر ، بنت الهدی با ایراد خطابه های پرشور در حرم امام علی (ع) مردم را به فریاد خواهی خواند و علیه نظام بعث به قیام دعوت کرد . سرانجام ، بنت الهدی صدر به همراه برادر بزرگوارش پس از تحمل شکنجه های طاقت فرسای مزدوران بعثی عراق در 43 سالگی به شهادت رسید و در کنار برادر به خاک سپرده شد .