فارسی

فضیلت ماه مبارک رجب

نحوه نمایش
متن عربی
ترجمه

مطلب قبلی مناجات منظوم منسوب به حضرت امیرالمؤمنین (ع)
اعمال ماه رجب مطلب بعدی
بدان‌که این ماه و ماه شعبان و ماه رمضان در شرافت، کامل و تمامند و روایات بسیاری در فضیلت آن‌ها وارد شده است، بلکه از رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) روایت شده است که:
رجب ماه بزرگ خدا است و ماهی در احترام و فضیلت به آن نمی‌رسد و در این ماه جنگ با کافران حرام است! و رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امّت من است، کسی که یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، مستحقّ خشنودی بزرگ خدا می‌شود و خشم حق از او دور می‌گردد و دری از درهای دوزخ به رویش بسته می‌شود.

و از حضرت موسی‌بن‌جعفر(علیه‌السلام) روایت شده است: هرکه یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، بهشت بر او واجب می‌شود؛ و نیز فرمود: رجب نام نهری است در بهشت که از شیر سپیدتر و از عسل شیرین‌تر است، هرکه یک روز از رجب را روزه بدارد به یقین از آن نهر بیاشامد؛

و از امام صادق(علیه‌السلام) نقل‌شده است: که رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: ماه رجب ماه استغفار امّت من است، پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزگار و مهربان است و رجب را
«اصبّ»
[یعنی فروریزنده‌تر] می‌گویند، زیرا رحمت خداوند در این ماه بر امّت من بسیار ریخته می‌شود، پس بسیار بگویید:
«أَسْتَغْفِرُ اللّٰه وَأَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ»

ابن‌بابویه به سند معتبر از سالم روایت نموده است که گفت: در اواخر ماه رجب که چند روزی از آن مانده بود به خدمت امام صادق(علیه‌السلام) رفتم. چون نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد، فرمود: آیا در این ماه روزه گرفته‌ای؟ گفتم: نه به خدا، ای پسر رسول خدا.
فرمود: آن‌قدر ثواب از تو فوت شده که اندازه آن را جز خدا کسی نمی‌داند، به یقین این ماهی است که خدا آن را بر ماه‌های دیگر فضیلت داده و احترام آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه‌داران این ماه را بر خود واجب کرده!

گفتم: یابن رسول‌الله، اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بخشی از ثواب روزه‌داران آن نائل می‌شوم؟ فرمود: ای سالم هرکه «یک روز» از آخر این ماه را روزه بدارد، خدا او را از سختی سکرات مرگ و از هراس پس از مرگ و از عذاب قبر ایمن می‌کند؛ و هرکه «دو روز» آخر این ماه را روزه بدارد، به آسانی از صراط می‌گذرد و هرکه «سه روز» از آخر این ماه را روزه بدارد از وحشت بزرگ روز قیامت و از سختی‌ها و هول‌های آن روز ایمن می‌شود و براتِ آزادی از آتش دوزخ را به او عطا می‌کنند.

در هر صورت برای روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده و در روایت آمده:
اگر کسی قدرت بر روزه ماه رجب را ندارد، هر روز این تسبیحات را «صدبار» بخواند تا ثواب روزه ماه رجب را دریابد:
سُبْحانَ الْإِلٰهِ الْجَلِيلِ ! سُبْحانَ مَنْ لَايَنْبَغِى التَّسْبِيحُ إِلّا لَهُ ! سُبْحانَ الْأَعَزِّ الْأَكْرَمِ ! سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَهُوَ لَهُ أَهْلٌ.
منزّه است خدای بزرگ، منزّه است آن‌که تسبیح جز برای او سزاوار نیست، منزّه است خدای عزیزتر و گرامی‌تر، منزّه است آن‌که جامه عزّت در پوشید که تنها او برای آن جامه شایسته است.


مطلب قبلی مناجات منظوم منسوب به حضرت امیرالمؤمنین (ع)
اعمال ماه رجب مطلب بعدی

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز