فارسی

تعقیب نماز عصر به نقل از مصباح المتهجد

نحوه نمایش
متن عربی
ترجمه

مطلب قبلی تعقیب نماز ظهر به نقل از مصباح المتهجد
تعقیب نماز مغرب به نقل از کتاب مصباح المتهجد مطلب بعدی
أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ الَّذِى لَاإِلٰهَ إِلّا هُوَ الْحَىُّ الْقَيُّومُ الرَّحْمٰنُ الرَّحِيمُ ، ذُو الْجَلالِ وَالْإِكْرامِ ، وَ أَسْألُهُ أَنْ يَتُوبَ عَلَىَّ تَوْبَةَ عَبْدٍ ذَلِيلٍ خاضِعٍ فَقِيرٍ ، بَائِسٍ مِسْكِينٍ مُسْتَكِينٍ مُسْتَجِيرٍ ، لَايَمْلِكُ لِنَفْسِهِ نَفْعاً وَلَا ضَرَّاً وَلَا مَوْتاً وَلَا حَيَاةً وَلَا نُشُوراً.
از خدایی که معبودی جز او نیست، آن زنده‌ی پاینده و بخشنده مهربان، آن خداوند دارای عظمت و بزرگواری آمرزش می‌جویم و از او می‌خواهم که توبه‌ام را بپذیرد، توبه بنده خوار، فروتن، بینوا، پریشان، زمین‌گیر و پناهنده‌ای که سود و زیان و مرگ و زندگی و رستاخیز خویش را در اختیار ندارد.
پس می‌گویی:
اللّٰهُمَّ إِنِّى أَعُوذُ بِكَ مِنْ نَفْسٍ لَاتَشْبَعُ ، وَمِنْ قَلْبٍ لَايَخْشَعُ ، وَمِنْ عِلْمٍ لَايَنْفَعُ ، وَمِنْ صَلاةٍ لَاتُرْفَعُ ، وَمِنْ دُعاءٍ لَايُسْمَعُ ، اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ الْيُسْرَ بَعْدَ الْعُسْرِ ، وَالْفَرَجَ بَعْدَ الْكَرْبِ ، وَالرَّخاءَ بَعْدَ الشِّدَةِ ، اللّٰهُمَّ مَا بِنَا مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنْكَ ، لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ.
خدایا به تو پناه می‌آورم از نفسی که سیر نمی‌شود و از دلی که بیم برنمی‌دارد و از دانشی که سود نمی‌بخشد و از نمازی که اوج نمی‌گیرد و از دعایی که مستجاب نمی‌شود. خدایا! آسانی پس از سختی و گشایش پس از گرفتاری و آسایش پس از مشقت را از تو خواستارم. خدایا هر آن نعمتی که در دست ماست از جانب توست، معبودی جز تو نیست، از تو بخشش گناهانم را می‌خواهم و به‌سوی تو باز می‌گردم.

از حضرت امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده است: هرکه پس از نماز عصر «هفتاد مرتبه» استغفار کند، حق‌تعالی هفتصد گناه او را بیامرزد؛

و از حضرت امام محمدتقی روایت شده: کسی که پس از نماز عصر «ده مرتبه» سوره
«قدر»
را بخواند، در آن روز، همانند اعمال خلایق بر او بگذرد؛

و خواندن «دعای عشرات» در هر صبح و شام مستحب است و بهترین زمان برای خواندن آن بعد از نماز عصر روز جمعه است. این دعا بعداً ذکر خواهد شد.

مطلب قبلی تعقیب نماز ظهر به نقل از مصباح المتهجد
تعقیب نماز مغرب به نقل از کتاب مصباح المتهجد مطلب بعدی

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز