فارسی
پنجشنبه 29 شهريور 1397 - الخميس 9 محرم 1440

پيشگفتار

مسئله مهرورزى و هزينه كردن عشق و محبّت نسبت به آنان كه بايد مورد مهر و محبّت انسان قرار گيرند ، از مسائل مهم اسلامى و اخلاقى است كه نقش شگفت‏انگيزى در حيات انسانى و گرمابخشى كانون زندگى دارد .

آنچه سبب نگارش اين كتاب در زمينه عشق و محبّت و مهر و مهرورزى شد ، جمله‏اى با ارزش از حضرت امام موسى بن جعفر عليهما السلام خطاب به هشام بن حكم به اين مضمون بود :

« يا هِشام ! مَكْتُوبٌ فِى الاْءِنْجِيلِ : طُوبى لِلْمُتَراحِمينَ ، أُولئِكَ هُمُ الْمَرْحُومُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ . . . »1 .

اى هشام ! در انجيل نوشته شده : خوشا به حال آنان كه به يكديگر مهرو محبّت مى‏ورزند ، اينان در قيامت مورد مهر و رحمت‏اند .

آرى ؛ آنان كه مهر و محبتشان در زندان منيّت و خود بينى خود و زن و فرزند و ثروت و اموالشان به اسارت ننشسته و شعاع عشق و محبتشان را به همه هستى و مخلوقات خيمه حيات به كيفيتى كه از سوى آفريننده موجودات از آنان خواسته شده گسترانيده‏اند و در حقيقت مهر و مهرورزى و عشق و محبتشان مثبت و جهت‏دار است و در راه رسانيدن سود واقعى در رابطه با ديگران به كار مى‏گيرند و همه هدفشان از مهرورزى به انسان‏ها و جانداران ديگر ظهور دادن خير و سعادت در فضاى حيات آنان است ، بى‏ترديد در دنيا و آخرت شايسته محبّت و مهرورزى خداى مهربان نسبت به خود هستند ، چنان كه در روايت آمده :

« أُولئِكَ هُمُ الْمَرْحُومُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ » .

اينان همان رحمت يافتگان در روز قيامت هستند .

اين گونه محبّت كه به فرموده مولوى از محبّت‏ها جداست ، محبتى است مثبت ، باارزش ، الهى ، معنوى ، انسانى و اخلاقى و مايه‏اى كارساز و حلال مشكلات و سرمايه‏اى است كه جايگاهش قلب است ، آن هم قلبى كه از راه علم و معرفت و آگاهى و بصيرت با خالق موجودات و آفريننده مخلوقات ارتباط دارد و به ايمان و باور و يقين و سلامت آراسته است .

دارنده چنين قلبى ، انسان والايى است كه عاشقانه مغز و خِرد و درك و شعور خود را به كار گرفته و در راه به دست آوردن معرفت و بصيرت قدم نهاده و به تحصيل علم و دانش دينى و حقايق معنوى برخاسته و از طريق فهم قرآن و آثار اهل بيت قدس سرهما و معارف حقه ، عالِم باللّه‏ شده ، به قيامت يقين پيدا نموده و حلال و حرام را شناخته و باطنش به حسنات اخلاقى و نفسى زينت گرفته و تا جايى كه ممكن بوده به ديده جهان‏بين و چشم انسان شناخت ، دست يافته ، به اين خاطر در سرزمين قلبش گُل عشق و محبّت شگفته و سفره مهر و مهرورزى گسترده شده ؛ از اين جهت به خدا و همه موجوداتش و به ويژه انسان‏ها با كمال اخلاص ، محبّت مى‏ورزد و در راه آنان عشق و مهر هزينه مى‏كند و از كينه و نفرت دورى مى‏جويد و پيوسته علاقه‏مند است براى ديگران هر كار مثبت و قدم خيرى كه مى‏تواند انجام دهد . و يا انسان بزرگوارى است كه گوش به عيسى نَفَسان ، همراه دنيايى از عشق و ارادت به يادگيرى معارف الهى سپرده و سخن اهل دل را با دل دادن به اهل دل شنوا شده و با حضور قلب ، مستمع آراستگان به حقيقت شده و نهايتاً قرين قرآن و فرهنگ پاك اهل بيت قدس سرهما گشته و در حدّ خود به علم و عمل اتصال پيدا كرده ، در نتيجه قلبش مركز عشق و محبّت مثبت شده و از طريق او و انوار مهر و دوستى چون خورشيد فروزان به همگانى مى‏تابد ، قرآن مى‏فرمايد :

إِنَّ فِى ذلِكَ لَذِكْرَى لِمَن كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ 2 .

بى‏ترديد در سرگذشت پيشينيان مايه پند و عبرتى است براى كسى كه نيروى تعقّل دارد ، يا با تأمل و دقت [ به سرگذشت‏ها ] گوش فرا مى‏دهد در حالى كه حاضر به شنيدن و فراگيرى شنيده‏هاى خود باشد .

آرى ؛ اين دو انسان ـ كه به تعبير اميرالمؤمنين عليه السلام يكى از آنان عالم و ديگرى فراگيرنده علم است ـ قلبى چون چشمه جوشان در فصل بهار پيدا مى‏كنند كه به يارى حضرت حق از قلبشان عشق و محبّت مى‏جوشد و مهر و مهرورزى فَوران پيدا مى‏كند و به سان آن چشمه جوشانى كه دشتى را سرسبز و با طراوت مى‏كند ، بيابان زندگى ديگران را از خوشى و خرمى و رفاه و خير و شادمانى و سعادت سرسبز مى‏كنند و آنان را از كرامت و منافع وجودى خود بهره‏مند مى‏سازند .

در اين نوشتار سعى شده است تا با تحقيق در متون اصيل اسلامى به ابواب مختلف مهر و محبت و مهرورزى اشاره شود و زواياى مختلف اين حقيقت از جمله : اهميت و جايگاه مهرورزى ، عوامل مهرورزى ، مهرورزى حضرت حق ، انبياء ، ائمه قدس سرهما و اولياى الهى ، آثار شگفت مهر و محبت ، مهرورزى در قيامت و مهرورزى به جانوران مورد بحث و بررسى قرار گيرد تا با استفاده از تعاليم حيات‏بخش قرآن كريم و كلمات گهربار ائمه معصومين قدس سرهما بذر مهر و محبت را در سرزمين وجودمان كاشته و شيوه مهرورزى به ساير موجودات را فراگيريم تا مورد رحمت خاص و ويژه درياى بى‏كران رحمت و محبت در قيامت قرار گيريم ان شاء اللّه‏ تعالى .

فقير : حسين انصاريان


1 ـ تحف العقول : 392 ؛ بحار الأنوار : 1/147 ، باب 4 ؛ مستدرك الوسائل 11/299 ، باب 28 ، حديث 13088 .

2 ـ ق ( 50 ) : 37 .
پر بازدید ترین مطالب سال

حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

یک آیه و این همه معجزه !!

نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

حکایت خدمت به پدر و مادر

طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

پر بازدید ترین مطالب ماه

توسّل اميرمؤمنان(ع) به سيّدالشهداء(ع)

زنده شدن مرده توسط امام حسین(ع)

حضرت علی اصغر (ع) طفل شیرخوار امام حسین علیه ...

آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

ندای «هل من ناصر ینصرنی» را چه کسی و چگونه پاسخ ...

نعمت‌ هایی که جایگزینی براي آن‌ ها نیست.

عکس/ پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع)

علی اکبر(ع) می‌دانست که در خیمه‌ها آبی وجود ...

  چرا شمر( این جانباز جنگ صفین در رکاب امام ...

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

پر بازدید ترین مطالب روز

آیا از همسر و بچه های حضرت عباس علیه السلام خبر ...

عاقبت گریه‌کنان بر حسین(ع)

استاد انصاریان؛ دولت شرایط سفر اربعین زائران ...

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

همزمان با حلول ماه محرم الحرام 1440؛ برنامه ...

در شب عاشورا چه گذشت؟- جلسه پنجم

مرگ و عالم آخرت

چرا امام حسین(ع) خانواده خود را به کربلا برد؟