فارسی
دوشنبه 26 آذر 1397 - الاثنين 8 ربيع الثاني 1440

پيشگفتار

مسئله مهرورزی و هزينه كردن عشق و محبّت نسبت به آنان كه بايد مورد مهر و محبّت انسان قرار گيرند ، از مسائل مهم اسلامی و اخلاقی است كه نقش شگفت انگيزی در حيات انسانی و گرمابخشی كانون زندگی دارد .

آنچه سبب نگارش اين كتاب در زمينه عشق و محبّت و مهر و مهرورزی شد ، جمله ای با ارزش از حضرت امام موسی بن جعفر عليهما السلام خطاب به هشام بن حكم به اين مضمون بود :

« يا هِشام ! مَكْتُوبٌ فِی الاْءِنْجِيلِ : طُوبی لِلْمُتَراحِمينَ ، أُولئِكَ هُمُ الْمَرْحُومُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ . . . »1 .

ای هشام ! در انجيل نوشته شده : خوشا به حال آنان كه به يكديگر مهرو محبّت می ورزند ، اينان در قيامت مورد مهر و رحمت اند .

آری ؛ آنان كه مهر و محبتشان در زندان منيّت و خود بينی خود و زن و فرزند و ثروت و اموالشان به اسارت ننشسته و شعاع عشق و محبتشان را به همه هستی و مخلوقات خيمه حيات به كيفيتی كه از سوی آفريننده موجودات از آنان خواسته شده گسترانيده اند و در حقيقت مهر و مهرورزی و عشق و محبتشان مثبت و جهت دار است و در راه رسانيدن سود واقعی در رابطه با ديگران به كار می گيرند و همه هدفشان از مهرورزی به انسان ها و جانداران ديگر ظهور دادن خير و سعادت در فضای حيات آنان است ، بی ترديد در دنيا و آخرت شايسته محبّت و مهرورزی خدای مهربان نسبت به خود هستند ، چنان كه در روايت آمده :

« أُولئِكَ هُمُ الْمَرْحُومُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ » .

اينان همان رحمت يافتگان در روز قيامت هستند .

اين گونه محبّت كه به فرموده مولوی از محبّت ها جداست ، محبتی است مثبت ، باارزش ، الهی ، معنوی ، انسانی و اخلاقی و مايه ای كارساز و حلال مشكلات و سرمايه ای است كه جايگاهش قلب است ، آن هم قلبی كه از راه علم و معرفت و آگاهی و بصيرت با خالق موجودات و آفريننده مخلوقات ارتباط دارد و به ايمان و باور و يقين و سلامت آراسته است .

دارنده چنين قلبی ، انسان والايی است كه عاشقانه مغز و خِرد و درك و شعور خود را به كار گرفته و در راه به دست آوردن معرفت و بصيرت قدم نهاده و به تحصيل علم و دانش دينی و حقايق معنوی برخاسته و از طريق فهم قرآن و آثار اهل بيت قدس سرهما و معارف حقه ، عالِم باللّه شده ، به قيامت يقين پيدا نموده و حلال و حرام را شناخته و باطنش به حسنات اخلاقی و نفسی زينت گرفته و تا جايی كه ممكن بوده به ديده جهان بين و چشم انسان شناخت ، دست يافته ، به اين خاطر در سرزمين قلبش گُل عشق و محبّت شگفته و سفره مهر و مهرورزی گسترده شده ؛ از اين جهت به خدا و همه موجوداتش و به ويژه انسان ها با كمال اخلاص ، محبّت می ورزد و در راه آنان عشق و مهر هزينه می كند و از كينه و نفرت دوری می جويد و پيوسته علاقه مند است برای ديگران هر كار مثبت و قدم خيری كه می تواند انجام دهد . و يا انسان بزرگواری است كه گوش به عيسی نَفَسان ، همراه دنيايی از عشق و ارادت به يادگيری معارف الهی سپرده و سخن اهل دل را با دل دادن به اهل دل شنوا شده و با حضور قلب ، مستمع آراستگان به حقيقت شده و نهايتاً قرين قرآن و فرهنگ پاك اهل بيت قدس سرهما گشته و در حدّ خود به علم و عمل اتصال پيدا كرده ، در نتيجه قلبش مركز عشق و محبّت مثبت شده و از طريق او و انوار مهر و دوستی چون خورشيد فروزان به همگانی می تابد ، قرآن می فرمايد :

إِنَّ فِی ذلِكَ لَذِكْرَی لِمَن كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَی السَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ 2 .

بی ترديد در سرگذشت پيشينيان مايه پند و عبرتی است برای كسی كه نيروی تعقّل دارد ، يا با تأمل و دقت [ به سرگذشت ها ] گوش فرا می دهد در حالی كه حاضر به شنيدن و فراگيری شنيده های خود باشد .

آری ؛ اين دو انسان ـ كه به تعبير اميرالمؤمنين عليه السلام يكی از آنان عالم و ديگری فراگيرنده علم است ـ قلبی چون چشمه جوشان در فصل بهار پيدا می كنند كه به ياری حضرت حق از قلبشان عشق و محبّت می جوشد و مهر و مهرورزی فَوران پيدا می كند و به سان آن چشمه جوشانی كه دشتی را سرسبز و با طراوت می كند ، بيابان زندگی ديگران را از خوشی و خرمی و رفاه و خير و شادمانی و سعادت سرسبز می كنند و آنان را از كرامت و منافع وجودی خود بهره مند می سازند .

در اين نوشتار سعی شده است تا با تحقيق در متون اصيل اسلامی به ابواب مختلف مهر و محبت و مهرورزی اشاره شود و زوايای مختلف اين حقيقت از جمله : اهميت و جايگاه مهرورزی ، عوامل مهرورزی ، مهرورزی حضرت حق ، انبياء ، ائمه قدس سرهما و اوليای الهی ، آثار شگفت مهر و محبت ، مهرورزی در قيامت و مهرورزی به جانوران مورد بحث و بررسی قرار گيرد تا با استفاده از تعاليم حيات بخش قرآن كريم و كلمات گهربار ائمه معصومين قدس سرهما بذر مهر و محبت را در سرزمين وجودمان كاشته و شيوه مهرورزی به ساير موجودات را فراگيريم تا مورد رحمت خاص و ويژه دريای بی كران رحمت و محبت در قيامت قرار گيريم ان شاء اللّه تعالی .

فقير : حسين انصاريان


1 ـ تحف العقول : 392 ؛ بحار الأنوار : 1/147 ، باب 4 ؛ مستدرك الوسائل 11/299 ، باب 28 ، حديث 13088 .

2 ـ ق ( 50 ) : 37 .
پر بازدید ترین مطالب سال

حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

حکایت خدمت به پدر و مادر

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

یک آیه و این همه معجزه !!

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

پر بازدید ترین مطالب ماه

عفو و گذشت پيامبر از دختر حاتم‏

محیط برزخ چگونه است؟ چرا قبل از بهشت و جهنم ...

اهمیت و آثار نماز شب

آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

عملی که علم کثیر می‌آورد!

سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

همزمان با آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی؛ ...

درمان غم و اندوه

اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت

مرگ و عالم آخرت

پر بازدید ترین مطالب روز

سفارش امام حسن عسکری (ع) به شیعیان

حفظ آبروى مسلمانان توسط امام حسن عسکری (علیه ...

درخواست آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از ...

رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: ترجمه ...

طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

رفتار امام حسن عسکری (ع)در کودکی  

از فاطمه ای که معصومه بود

با پیام حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی؛ ...

براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟

آیا امام حسن عسکری(علیه السلام) به حج نرفته ...