فارسی
دوشنبه 02 مهر 1397 - الاثنين 13 محرم 1440

مرگ و فرصت ها، ص: 1

سخن ناشر

در جهان پرتلاطم امروز، آيات پرشور الهى و كلام روح‏بخش معصومين و زمزم لايزال معارف شيعه مرهم جان‏هاى خسته و سيراب كننده تشنگان هدايت و رهايى جويندگان از ظلمت‏هاى نفس است. عالمان دينى و عارفان حقيقى غواصان اين اقيانوس بيكران معرفت‏اند كه گوهرهاى ناب علوم قرآن و اهل‏بيت عليهم السلام را به دست آورده و به مشتاقان حقيقت عرضه مى‏نمايند.

در اين ميان، كرسى منبر و خطابه رسانه ديرپا و سازنده‏اى است كه از ديرباز زمينه ارتباط و انتقال معارف دينى و مكارم اخلاقى را ميان عالمان و متعلمان فراهم كرده است و عالمان آگاه و هاديان دلسوز، كه عمر خويش را صرف تتبع و تحقيق در آثار علمى شيعه نموده‏اند، عباد اللّه را به مصداق كريمانه «ادْعُ إِلى‏ سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ»، با كلام نغز و لطيف خود به راه سعادت دعوت كرده‏اند.

مجموعه حاضر، كه با عنوان «سيرى در معارف اسلامى» در مجلدات مختلف و موضوعات متنوع در اختيار خوانندگان محترم قرار مى‏گيرد، مجموعه مباحث عالمانه و ارزشمند محقق ارجمند حضرت استاد حسين انصاريان، مدظله العالى، است كه يكى از عالمان برجسته و ميراث‏داران گوهر سخن در زمان خويش است كه استوارى كلام و لطافت بيان نافذشان بر اهل نظر پوشيده نيست.

اين گنجينه ارزشمند حاصل نيم قرن مجاهدت علمى و تبليغى حضرت استاد جهت نشر و ترويج فرهنگ غنى شيعه بر كرسى بحث ونظر مى‏باشد كه به منظور پربارتر ساختن محتواى تبليغ دينى در جامعه و استفاده بيشتر طلاب محترم علوم دينى به زيور طبع آراسته مى‏شود.

در اين مجموعه گرانقدر، تلاش شده است با تكيه بر ويرايشى روشمند و دقيق- كه شرح آن در يادداشت ويراستار آمده است- ساختار هنرمندانه مباحث و سبك استاد در ارائه سخن از بين نرود، تا ضمن نشرفرهنگ انسان ساز آل اللّه عليهم السلام شيوه منحصر به فرد استاد در تبيين معارف دينى نيز حفظ شده و به مشتاقان ارائه گردد.

مجلّدى كه اكنون تقديم خوانندگان گرامى مى‏شود بيست و ششمين اثر از اين مجموعه سترگ و دربردارنده 27 گفتار در باب مرگ و فرصت‏ها و مطالب گوناگون آن مى‏باشد كه مربوط به سخنرانى‏هاى استاد در ماه رمضان 1383 در حسينيه مكتب النبى تهران است.

اين مكتوب، علاوه بر در برداشتن متن سخنرانى كه لاجرم سبك و سياق متن را نيز گفتارى مى‏سازد، از فوايد زير خالى نيست:

- عنوان بندى مناسب و تفكيك مطالب و موضوعات.

- استخراج مصادر آيات و روايات و ارائه مطالب متنوع ديگر در پى‏نوشت.

- ذكر نام مستقل براى هر بحث (در انتخاب نام هر مجلد و نيز هر گفتار غلبه موضوع مدنظر بوده است، نه انطباق كامل موضوع و محتوا)

- مجموعه متنوع فهرست‏ها و ...

در پايان، با اميد به اين كه اين اثر مورد رضايت حضرت حق و اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام و مقبول نظر مبلغان دينى قرار گيرد، لازم است از استاد انصاريان، دامت بركاته، كه اين فرصت مغتنم را در اختيار قرار دادند سپاسگزارى نماييم.

مركز علمى تحقيقاتى دارالعرفان‏

پيش گفتار مؤلف‏

«الحمد لله و الصلاة على رسول الله و على آله آل الله»

پايه گذار منبر و جلسات سخنرانى براى رشد و هدايت جامعه وجود مبارك پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله بود. ارزش تبليغ دين از طريق منبر و جلسات تا جايى بود كه خود رسول اكرم صلى الله عليه و آله تا روز پايان عمرشان با كمال اخلاص به بيان معارف دين پرداختند و در اين راه زحمات سنگينى را متحمل شدند. پس از پيامبر، وجود مقدس اميرمؤمنان عليه السلام اداى اين تكليف الهى به عهده گرفتند كه بخشى از سخنرانى‏هاى آن حضرت در كتاب بى‏نظير نهج البلاغه موجود است.

امامان معصوم، به ويژه حضرت باقر و حضرت صادق عليهما السلام نيز تا جايى كه فرصت در اختيارشان قرار گرفت و مزاحمتى از جانب حكمرانان بنى اميه و بنى‏عباس برايشان پيش نيامد اين مهم را به صورت بيان معارف الهى و رشته‏هاى مختلف علوم به صورتى كه حجت تا قيامت بر همگان تمام باشد به عهده گرفتند و ديگران را كه مورد اعتمادشان در علم و عمل بودند به اين مسأله تشويق كردند.

عالمان مخلص و باعمل شيعه براى حفظ دين خدا و تبليغ معارف الهيه بر اساس قرآن و فرهنگ اهل بيت قرن به قرن تا به امروز كه سال 1387 هجرى شمسى است اين جايگاه عظيم را حفظ كردند؛ شخصيت‏هايى چون شيخ مفيد، شيخ صدوق، شيخ‏
پر بازدید ترین مطالب سال

حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

یک آیه و این همه معجزه !!

نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

حکایت خدمت به پدر و مادر

طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

پر بازدید ترین مطالب ماه

روضه شب دوازدهم محرم ؛ مصيبت امام زين ...

عاقبت گریه‌کنان بر حسین(ع)

ندای «هل من ناصر ینصرنی» را چه کسی و چگونه پاسخ ...

آیا از همسر و بچه های حضرت عباس علیه السلام خبر ...

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

توبه ی این گناه خیلی سخت است

آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

چرا شمر( این جانباز جنگ صفین در رکاب امام ...

پر بازدید ترین مطالب روز

درخواست از امام حسین(ع) که مبادا از گناه شمر ...

براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟

مقام حضرت زينب (سلام الله عليها)

تأثير دعاهاى صحيفه سجاديه‏

نعمت‌ هایی که جایگزینی براي آن‌ ها نیست.

فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟

تقيه چيست و انجام آن در چه مواردي لازم است؟

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

در ده بالادست، چينه‏ ها كوتاه است

حسین(ع) ما را رها نمی‌کند