فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

استجابت دعای دعا كنندگان

عَنْ أبی عَبْدِاللّهِ عليه السلام قالَ : ألدُّعاءُ كَهْفُ الاْءجابَةِ كَما أنَّ السَّحابَ كَهْفُ الْمَطَرِ[206] .

امام صادق عليه السلام فرمود : دعا خزانه و گنجينه اجابت است . چنانچه ابر مخزن باران است .

عَنْ أبی عَبْدِاللّهِ عليه السلام قالَ : ما أبْرَزَ عَبْدٌ يَدَهُ إلیَ اللّهِ الْعَزيزِ الْجَبّارِ إلاّ اسْتَحْيَی اللّهُ عَزَّوَجَلَّ أنْ يَرُدَّها صِفْراً حَتّی يَجْعَلَ فيها مِنْ فَضْلِ رَحْمَتِهِ ما يَشاءُ فَإذا دَعا أحَدُكُمْ فَلا يَرُدُّ يَدَهُ حَتّی يَمْسَحَ عَلی وَجْهِهِ وَرَأسِهِ[207] .

حضرت صادق عليه السلام فرمود : هيچ بنده ای دست به درگاه خدای عزيز و جبار نگشايد ، جز اين كه خدای عزوجل شرم كند كه آن را تهی برگرداند ، تا اين كه از فضل و رحمت خود آن دست را پر كند ، پس هرگاه يكی از شما دعا كرد ، دستش را برنگرداند تا آن را به سر و روی خود بكشد .

علت عدم استجابت بعضی از ادعيه

علامه مجلسی رحمه الله در شرح اين حديث می فرمايد :

شرم و حيا گرفتگی نفس است از كار بد ، به خاطر بيم نكوهش و چون به خدای بزرگ نسبت داده شود ، لازمه آن ترك باشد ، يعنی خداوند آن كار را نكند .

و در اينجا شبهه ای است كه بايد آن را دفع كنيم و آن شبهه اين است كه ، چگونه خداوند سبحان وعده اجابت داده و خلف وعده او محال است و دروغ از خدای تعالی و حجج او ممتنع است ، پس چگونه است كه بسياری از دعاها به اجابت نرسد .

جواب اين شبهه را به چند وجه ممكن است بيان كرد :

اول : اين كه وعده خداوند مشروط به مشيت است ، يعنی اگر بخواهم اجابت می كنم كه آيه 41 سوره انعام[208] بر آن دلالت كند .

دوم : اين كه مقصود از اجابت ، توجه و استماع دعا است ، يعنی فوراً شنيده شود و مورد توجه قرار گيرد ، ولی در دادن آنچه را كه خواهد تأخير كند ، تا عبد باز او را بخواند و آواز عبد را خدا بشنود كه خدا صدای بنده را دوست دارد .

سوم : اين كه اجابت مشروط به مصلحت و خير بودن برای دعا كننده است ؛ زيرا خدای حكيم به دلخواه بندگان ، از آنچه خير و صلاح آن ها است دست برندارد .

چهارم : لازم نيست اجابت دعا فوری باشد و ممكن است دعا مستجاب شده باشد ، ولی ظهور آثار آن روی پاره ای از مصالح به مدت زيادی تأخير افتد ، چنانچه در تفسير گفتار خدای تعالی در سوره يونس آيه 89 در حديث آمده كه ميان اين خطاب و ميان غرق فرعون و نابودی او و همراهانش كه موسی و هارون برای آن دعا كرده بودند چهل سال طول كشيد[209] .

عَنْ سُلَيْمانِ بْنِ عَمْروٍ قالَ : سَمِعْتُ أبا عَبْدِاللّهِ عليه السلام يَقُولُ : إنَّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ لا يَسْتَجيبُ دُعاءً بِظَهْرِ قَلْبٍ ساهٍ فَإذا دَعَوْتَ فَأقْبِلْ بِقَلْبِكَ ثُمَّ اسْتَيْقِنْ بِالاْءجابَةِ[210] .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز