فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

التَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاكِعُونَ السَّاجِدُونَ الآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللّهِ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ [16] .

[ آن مؤمنان ، همان ] توبه كنندگان ، عبادت كنندگان ، سپاس گزاران ، روزه داران ، ركوع كنندگان ، سجده كنندگان ، فرمان دهندگان به معروف و بازدارندگان از منكر و پاسداران حدود و مقرّرات خدايند و مؤمنان را [ به رحمت و رضوان خدا ] مژده ده .

ركوع ، نشانه مؤمن

همين حقيقت را به عنوان نشانه مؤمن در سوره مباركه فتح بدين صورت دنبال كرده :

مُحَمَّدٌ رَّسُولُ اللّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللّهِ وَرِضْوَاناً سِيَماهُمْ فِی وُجُوهِهِم مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ [17] .

محمّد ، فرستاده خداست و كسانی كه با او هستند بر كافران سرسخت و در ميان خودشان با يكديگر مهربانند ، همواره آنان را در ركوع و سجود می بينی كه پيوسته فضل و خشنودی خدا را می طلبند ؛ نشانه آنان در چهره شان از اثر سجود پيداست .

خداوند متعال ، يكی از اهداف مهم بر پا كردن خانه كعبه و طهارت آن را ، جهت ركوع راكعان می داند :

وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَيْتَ مَثَابَةً لِلنَّاسِ وَأَمْناً وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّی وَعَهِدْنَا إِلَی إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ أَن طَهِّرَا بَيْتِیَ لِلطَّائِفِينَ وَالْعَاكِفِينَ وَالرُّكَّعِ السُّجُودِ [18] .

و [ ياد كنيد ]هنگامی كه ما اين خانه [ كعبه ] را برای همه مردم محل گردهمايی و جای امن وامان قرار داديم و [ فرمان داديم : ] از مقام ابراهيم جايگاهی برای نماز انتخاب كنيد و به ابراهيم و اسماعيل سفارش كرديم كه خانه ام را برای طواف كنندگان و اعتكاف كنندگان و ركوع كنندگان وسجده گذاران [ از هر آلودگی ظاهری و باطنی ]پاكيزه كنيد .

و همين معنی را در آيه بيست و ششم سوره حج بيان می دارد كه ركوع دلالت بر تواضع روحی انسان نسبت به حق دارد و مردم را به اين حقيقت عالی و منافع آن تشويق می نمايد .

بايد گفت خوشبختی حقيقی و سعادت ابدی از آن مردمی است كه خود را در سنگر عبادت الهی به معنای وسيعش قرار داده و بدبختی و شقاوت ابدی در خور كسانی است كه از حق روی گردانده و به آلودگی تكبر از عبادت خو گرفته اند .

بياييد به دو خصلت الهی ، جهت تأمين سعادت دنيا و آخرت خويش آراسته شويم :

اول : در مسئله عبادت به خصوص ركوع و سجود و در دينداری به ما فوق خود نظر كرده و به او اقتدا كنيم و اين مافوق را جز پيامبر و امامان عليهم السلام كسی ندانيم ، كوشش خود را در زمينه عبادت در اين قرار دهيم كه در صف آن بزرگواران قرار بگيريم و در دنيا و آخرت در طول آنان باشيم .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز