فارسی
پنجشنبه 14 فروردين 1399 - الخميس 8 شعبان 1441

وَإِذَا مَسَّ الاْءِنْسَانَ الضُّرُّ دَعَانَا لِجَنْبِهِ أَوْ قَاعِداً أَوْ قَائِماً فَلَمَّا كَشَفْنَا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ كَأَن لَمْ يَدْعُنَا إِلَی ضُرٍّ مَسَّهُ كَذلِكَ زُيِّنَ لِلْمُسْرِفِينَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ [190] .

و چون انسان را گزند و آسيبی رسد ، ما را [ در همه حالات ] به پهلو خوابيده يا نشسته يا ايستاده [ به ياری ]می خواند ، پس زمانی كه گزند و آسيبش را برطرف كنيم ، آن چنان به راه ناسپاسی و گناه می رود كه گويی هرگز ما را برای برطرف كردن گزند و آسيبی كه به او رسيده [ به ياری ]نخوانده است ! !

اين گونه برای اسراف كاران اعمالی كه همواره انجام می دادند ، آراسته شده [ تا جايی كه زشتی اعمالشان را نمی فهمند . ]

روايات و دعا

مسئله دعا و آثار آن در زندگی به اندازه ای مهم است كه محدث بزرگ شيعه ، ثقة الاسلام كلينی در كتاب با عظمت «الكافی» نزديك به شصت باب در زمينه دعا برنامه مطرح كرده است كه لازم است به قسمتی از آن ابواب اشاره رود .

فضيلت دعا

قُلْتُ لِأبی جَعْفَر عليه السلام : أَیُّ الْعِبادَةِ أَفْضَلُ ؟ فَقالَ :

ما مِنْ شَیْ ءٍ أفْضَلُ عِنْدَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ مِنْ أنْ يُسْئَلُ وَيُطْلَبُ مِمّا عِنْدَهُ وَما أحَدٌ أبْغَضُ إلیَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ مِمَّنْ يَسْتَكْبِرُ عَنْ عِبادَتِهِ وَلا يَسْئَلُ ما عِنْدَهُ[191] .

راوی می گويد : به امام باقر عليه السلام عرض كردم : برترين عبادت كدام است ؟

فرمود : چيزی نزد خداوند افضل از اين نيست كه از او از آنچه نزد اوست در خواست شود و كسی نزد خداوند مبغوض تر نيست از انسانی كه از عبادت حق كبر ورزد و از آنچه نزد اوست نخواهد .

عَنْ أبی عَبْدِاللّهِ عليه السلام قالَ : قالَ لی : يا مَيْسِرُ اُدْعُ وَلا تَقُلْ إنَّ الْأمْرَ قَدْ فَرَغَ مِنْهُ إنَّ اللّه عَزَّوَجَلَّ مَنْزِلَةً لا تَنالُ إلاّ بِمَسْئَلَةٍ وَلَوْ أنَّ عَبْداً سَدَّ فاهُ وَلَمْ يَسْئَلْ لَمْ يُعْطَ شَيْئاً فَسَلْ تُعْطَ يا مَيْسِرُ إنَّهُ لَيْسَ مِنْ بابٍ يُقْرَعُ إلاّ يُوشِكُ أنْ يُفْتَحَ لِصاحِبِهِ[192] .

ميسر می گويد : حضرت صادق عليه السلام به من فرمود ، در پيشگاه حضرت حق دعا كن و مگو كار از كار گذشته ، آنچه مقدر شده همان می شود و برای دعا اثری نيست .

همانا نزد خداوند عزوجل منزلت و مقامی است كه به آن نتوان رسيد مگر به دعا و گدايی ، اگر بنده ای دهان خود را ببندد و دعا نكند چيزی نصيبش نمی شود ، پس دعا كن تا به تو عنايت شود ، ای ميسر هيچ دری نيست كه كوبيده شود مگر اين كه اميد آن هست كه به روی كوبنده باز شود .

علامه مجلسی رحمه الله در كتاب « مرآة العقول » كه از شاهكارهای ارزنده مكتب عالی تشيع است ، در توضيح اين حديث می فرمايد :




پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز