فارسی
شنبه 16 فروردين 1399 - السبت 10 شعبان 1441

قرآن و دعا

قرآن مجيد ، دعا را در جهات مختلفی طرح می كند كه دانستن آن لازم است :

امر به دعا

1 ـ به مسئله دعا امر می كند و از بندگانش می خواهد ، از اين خير با عظمت كه علت رسيدن به فيوضات الهيه و خير دنيا و آخرت است غفلت نكنند .

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ [180] .

و پروردگارتان گفت : مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم ، آنان كه از عبادت من تكبّر ورزند ، به زودی خوار و رسوا به دوزخ درآيند .

ادْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعاً وَخُفْيَةً إِنَّهُ لاَيُحِبُّ الْمُـعْتَدينَ [181] .

پروردگارتان را از روی فروتنی و زاری و مخفيانه بخوانيد [ و از آداب و شرايط دعا تجاوز نكنيد ] ؛ يقيناً خدا متجاوزان را دوست ندارد .

قُلِ ادْعُوا اللّهَ أَوِ ادْعُوا الرَّحْمَانَ أَيّاً مَا تَدْعُوا فَلَهُ الْأَسْماءُ الْحُسْنَی [182] .

بگو : خدا را بخوانيد يا رحمان را بخوانيد ، هر كدام را بخوانيد [ ذات يكتای او را خوانده ايد ] نيكوترين نام ها [كه اين دو نام هم از آن هاست ]فقط ويژه اوست .

دعا علت گشايش

2 ـ دعا را علت گشايش كار و نجات از هر همّ و غم و رنجی می داند و در ضمن اين مسئله از بعضی دعاكنندگان گلايه كرده می فرمايد ، به وقت گرفتاری با كمال زاری دعا می كنيد و استجابت آن را به سختی از خدا می طلبيد و با پروردگار عهد و پيمان می بنديد در صورت نجات شكرگزار حق شويد ، ولی پس از رفع گرفتاری به شرك كه ظلم عظيم است باز می گرديد .

قُلْ مَن يُنَجِّيكُم مِن ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ تَدْعُونَهُ تَضَرُّعاً وَخُفْيَةً لَئِنْ أَنْجَانَا مِن هذِهِ لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ * قُلِ اللّهُ يُنَجِّيكُم مِنْهَا وَمِن كُلِّ كَرْبٍ ثُمَّ أَنْتُمْ تُشْرِكُونَ [183] .

بگو : چه كسی شما را از تاريكی هایِ خشكی و دريا نجات می دهد ؟ در حالی كه او را [ برای نجات خود ] از روی فروتنی و زاری و مخفيانه به كمك می طلبيد ؛ [ و می گوييد ] كه اگر ما را از اين [ تنگناها و مهلكه ها ]نجات دهد ، بی ترديد از سپاس گزاران خواهيم بود . * بگو : خدا شما را از آن [ سختی ها ] و از هر اندوهی نجات می دهد ، باز شما به او شرك می ورزيد [ و به ناسپاسی می گراييد . ]

دعا نشانه مؤمن

3 ـ دعا را از علائم و كارهای پسنديده عباد صالح می داند و آنان را در همه شؤون حيات با اين واقعيت عالی همراه و هماهنگ معرفی می كند .

إِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِی الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَباً وَرَهَباً وَكَانُوا لَنَا خَاشِعِينَ [184] .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز